Chceš mít každý den spoustu energie na své úkoly, vztahy i oslavu života? 

Už Tě nebaví nepříjemnosti s trávením, nadváhou nebo únavou?

Karolínko, jsi nádherný průvodce čistého uvědomění zdravého a jemnějšího postoje a přístupu k životu.

-Helena, klientka

Staň se nejzdravější možnou verzí Tvého já

rozhovor s Karolínou Romáškovou

Karolíno, máš kolem sebe komunitu lidí, kterým záleží na jejich zdraví, vedeš kurzy jógy, ajurvédy, léčivých rostlin... Na to se dnes ani nebudu ptát, spíš mě zajímá jak ses k této cestě dostala?

Začalo to dětským snem "pomáhat lidem ke zdraví" (celý příběh Karolína vypráví ve 2minutovém videu, které můžete shlédnout na konci tohoto rozhovoru - pozn.redakce). A pak se to spojilo s neutuchající touhou po poznání a už se rozjel vlak! (Smích). 

Studium farmacie mi nestačilo, i když jsem se v průběhu dost zaměřovala na léčivé rostliny a na katedře botaniky extrahovala, co se dalo. (Smích) Až když jsem k tomu přidala ajurvédu a jógu, začalo se to všechno skládat do té správné mozaiky. Myslím jako, že to začalo být opravdu užitečné pro ostatní.

Pokud vím, udělala sis i odbočku ve vědě...

To jo. Ve Španělské Seville, na katedře biochemie, jsem zkoumala vývoj neurodegenerativních poruch mozku. To je ten nechvalný strýček Alzheimer, co starším lidem schovává brýle... i když my jsme se zabývali hlavně Parkinsonem.

Jenže, i když mě nesmírně bavilo studovat zákonitosti zdraví do hloubky, od buněčné úrovně až k molekulám a chemii, přestalo mi dávat smysl být zavřená v laboratoři.

Tak jsi šla do lékárny. Líbilo se ti tam?

Líbilo se mi povídat si s lidmi a hledat s nimi nejlepší řešení jejich problémů... ale často nebyl čas, bylo to málo osobní. Z mého pohledu neklade klasická medicína dostatečný důraz na naši jedinečnost... a na zodpovědnost! Denně jsem jednala s lidmi, kteří brali léky jako záplatu. "To mám, abych dál mohl jíst bůček", říkal mi jeden pán, když jsem mu dávala léky na cholesterol.

Cítila jsem, že tohle není to pomáhání, o kterém jsem snila, že nechci jen rozdávat brufeny... Začala se mi jasně formovat vize pevného zdraví jako centrální hodnoty v našich životech, zdraví, ze kterého můžeme čerpat. 

Takové zdraví ale není zadarmo a vím, že jsi někdy dost nekompromisní, když jde o to, že o zdraví se musíme starat.

(Smích) Já jsem naopak ke svým klientkám laskavá a tolerantní! No ale dobře, je fakt, že rozhodně neslibuju výsledky zadarmo a už vůbec ne nějaké "zázračné" prostředky. 

Každá máme určitou výchozí pozici a nemůžeme se porovnávat. Jde ale o to žít nejzdravější možnou verzi našeho konkrétního já. Všichni můžeme o své zdraví pečovat jako o zahrádku, neduhy vytrhávat i s kořínky, pěstovat zdravé návyky a řádně zalévat!

Hledáš zdroje inspirace k opečovávání svého zdraví?

Přidej se do facebookové skupiny "K prameni zdraví". Pravidelně v ní pořádám zajímavé podpůrné programy, zveřejňuji tipy, ankety, otázky a zamyšlení pro upevňování zdraví jako naší základní hodnoty.

Připojit se do skupiny

Karolína v číslech

35 let vášnivá bylinkářka

3 děti

18 let jogínka, poslední rok certifikovaná lektorka

1 vysokoškolský diplom z farmacie

více, než 10 000 žen obohacených v programech zdarma

přes 500 spokojených klietek v kurzech

více, než 30 procestovaných zemí světa

15 velkoformátových obrazů a 1 složená píseň

jen 1 vlastní zdraví!

Přirovnání zdraví k zahradě se mi líbí. Co když máme ale pocit, že soused má lepší půdu nebo že už je ta naše zahrada moc poničená?

Nezávisle na tom, jaká zahrádka nám byla přidělena, nebo jak moc jsme ji už stihli zpustošit, právě teď je ta správná chvíle přestat podporovat bující plevel a pomalu ji začít přetvářet na naši osobní rajskou zahradu.

To je nádherná vize!

Ona nezahrnuje jen člověka jako individuum. Celý svět je takovou zahrádkou, která moc potřebuje, abychom se o ni starali. Je to stejné i v globálním měřítku. Jaké si to uděláme, takové to bude a může to být tak krásné! Moc bych si přála, aby lidé viděli a poznávali nejen sebe, ale celý svět v širších souvislostech. No ale začít musíme každá u sebe, to je jasné. Člověk nemůže uzdravovat svět, dokud nemá tu svou vlastní zahrádku opečovanou.

Vzpomněla jsem si, že ses svého času dost vyjadřovala proti kácení pralesů. Souvisí to nějak s tvýma chlupatýma nohama?

(Smích) Noo, jak to formulovat. Jasně, že své přesvědčení žiju v každodenním životě (Smích). Ale spíš než součástí nějaké ideologie beru své chlupy jako součást svého těla. Sama od sebe nemám potřebu je odstraňovat, dřív jsem to dělala kvůli okolí, ale teď svou energii vynakládám na věci, které mi připadají důležitější. Věřím ve svobodu v těchto věcech a mrzí mě, když se někdo cítí pod nátlakem nějak vypadat. Chlupy jsou ještě v pohodě, s naším zdravím, fyzickým i duševním, můžou dost zatočit třeba ideály štíhlých postav, kulatých prsou... ale to by bylo na samostatné téma.

Všichni můžeme o své zdraví pečovat jako o zahrádku, neduhy vytrhávat i s kořínky, pěstovat zdravé návyky a řádně zalévat!

Napadá mě, že to s těmi pralesy přece jen souvisí. Obojí se týká nějaké společenské normy. Když si všichni kolem holí nohy, holíš si je taky. Když všichni jí potraviny s palmovým olejem, kupuješ je taky a nezamýšlíš se v tu chvíli nad tím, jestli chceš podporovat pěstování palem na plantážích. Takže se nakonec zase dostáváme k té osobní zodpovědnosti. Bylo by super, kdybychom dělali věci víc vědomě, nejen stejně jako vždycky nebo stejně jako ostatní. Každá opravdová změna začíná vědomým rozhodnutím. 

Líbí se mi, že přemýšlíš nad věcmi v širších souvislostech. Jak to děláš, abys měla oči takto dokořán?

Myslím, že k tomu hodně přispívá cestování. To tě krásně donutí vystoupit z běžných rámců. S mužem hodně projíždíme méně turistické země. Arménie, Palestina, teď jsme byli v Bosně... Vždy se snažíme proniknout do místní kultury, povídat si s lidmi, poznávat jaké mají životní výzvy. Člověk pak spoustu věcí přehodnotí... a taky se snáz zasměje svým vlastním problémům (Smích).

Napadá mě už jen poslední otázka. Ty žiješ nejzdravější verzi svého já?

Ne. Podle světové zdravotnické organizace je zdraví "stav úplné fyzické, duševní a sociální pohody". Já bych řekla stav, kdy nám nic nebrání každý den naplno žít svůj potenciál a rozdávat své dary. Tak myslím, že jsme všichni stále na cestě. 

Zdraví je dar, který každý denně dostáváme. Umíme si ho brát plnými hrstmi nebo nám protéká mezi prsty?

Zdraví je rovnováha, soulad všech tělesných a duševních pochodů, koncert symfonického orchestru přírody.  Umíš se do něj zaposlouchat?

Už ti někdo řekl, že pramen vlastního zdraví máš uvnitř sebe? Že jsi jedinečná bytost, která má svou unikátní rovnováhu, že ji můžeš objevit, poznat a udržovat?