Často se mě ptáte, jestli se dá borelióza léčit tak, abychom se vyhnuli antibiotikům. Hned na začátku dnešního blogového článku chci proto zdůraznit, že antibiotika jsou pro její léčbu nezbytná a v žádném případě bychom je neměli opomenout. Borelióza je velmi závažná nemoc a pokud se nepodchytí a nezačne léčit včas, může zanechat vážné následky.
Nikdy proto nezanedbej první příznaky – borelie je bakterie a pokud se antibiotika podají včas, extrémně se zvýší i šance na úplné uzdravení. Antibiotika sice mají i nějaké nežádoucí účinky, v tomto případě ale jejich benefity pro léčbu boreliózy jednoznačně převažují. A hned po nich můžeš nasadit bylinky, které Ti boreliózu pomohou doléčit.
Když už klíště chytneme, existuje bohužel velké riziko, že nás může boreliózou nakazit. Základní prevence je přitom úplně jednoduchá – důkladně se prohlédnout pokaždé, když přijdeme z lesa nebo ze zahrady. Pokud totiž klíště odstraníme včas, nestihne se ještě do naší kůže zavrtat tak hluboko, aby mohlo nákazu přenést. V momentě, kdy už ho na sobě cítíme a najdeme ho podle svědění, je už ale většinou zakouslé dostatečně hluboko a mohlo nás nakazit. Proti borelióze se nedá očkovat, takže je o to důležitější odhalit všechna klíšťata včas. Dobrou prevencí je samozřejmě i vhodné oblečení (dlouhé kalhoty i rukávy) a používání repelentů.
Při podezření na boreliózu je nejdůležitější ji co nejrychleji začít řešit. V krvi se ale borelie dají zjistit až za 6 až 8 týdnů od nákazy, kdy je už většinou na přeléčení antibiotiky pozdě (to má sice smysl v každé fázi, ale čím dříve antibiotika nasadíme, tím je větší šance, že skutečně pomohou a bakterie borelie trvale odstraní).
Musíme proto dávat pozor na ostatní příznaky:
Bakterie borelií se schovávají uvnitř našich buněk, ve kterých přežívají a nepohybují se volně v krvi, jako většina ostatních bakterií – proto je tak těžké na ně léčbu účinně zacílit. Pokud se borelióza dostane až do třetí fáze, je už obtížně léčitelná. Borelie jsou v těle hodně pomnožené a naše buňky hodně napadené. Vždy to ale má smysl! (Klidně i třeba po 15 letech – zbavit se jí po tak dlouhé době je obtížné, ale ne nemožné.)
Ve druhé fázi nám po dobrání antibiotik mohou s mnoha přetrvávajícími obtížemi pomoci bylinky a speciální odvětví fytoterapie nazývané gemmoterapie neboli léčba pomocí tinktur z pupenů. Pupeny obsahují všechnu sílu budoucích listů, kterou do nich rostlina posílá a jsou proto velmi účinné.
Následující postup je tradičním pohledem (zatím na něj nemáme vědecké studie), z mnoha případů ale víme, že jsou s ním dobré zkušenosti. Nejdříve potřebujeme udělat tzv. drenáž, která způsobí, že se borelie dostanou z buněk ven a další léčba je pak bude moci odstranit. Ideální jsou k tomu tinktury z pupenů topolu a břízy, které bychom měli začít užívat ihned po dobrání antibiotik a udělat si z nich několikatýdenní kúru. Doporučuje se i tinktura z pupenů rybízu. Teprve poté zařaď další bylinky, které přímo zasáhnou borelie – já doporučuji hlavně kočičí dráp a štětku soukenickou.
Kočičí dráp (Uncaria tomentosa, najít ho můžeš i pod španělským názvem Uňa de Gato).
Štětka soukenická (Dipsacus sativus)
Rostliny je většinou potřeba brát několik měsíců, aby se borelióza přeléčila a vymizely všechny příznaky. Méně často stačí několik týdnů.
Právenka latnatá (Andrographis paniculata)
Ve druhé a třetí fázi můžeš použít i další rostliny, které pomáhají posilovat naše nervy a zároveň jsou antibakteriální (ve třetí fázi působí i proti nervovým příznakům jako je brnění prstů, změněné vnímání tepla a chladu apod.):
Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea)
Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)
Bakopa (bráhmí)
Vitánie snodárná (ašvaganda)
Pupečník asijský (Centella asiatica)
Bylinky neužívej všechny najednou – vyber si pouze některé z nich podle Tvých dalších charakteristik a toho, co Tě konkrétně nejvíc trápí. Na začátku je nejdůležitější přeléčení antibiotickou léčbou a potom hned nasaď bylinky. Ideálně nejdřív gemmoterapeutické tinktury bříza + topol a po třech týdnech další byliny: buď kočičí dráp nebo právenku (nedávala bych obojí zároveň) a k tomu buď rozchodnici nebo pupečník nebo třezalku, které Ti mohou pomoci s velkou únavou i s problémy s náladou.
Pokud se na boreliózu přijde až ve třetí fázi, kdy už máme napadené nervy a proto i problémy v podobě brnění prstů a nejrůznějších pocitů pálení či bolestí, má i tehdy smysl boreliózu nejdříve přeléčit antibiotiky a poté postupovat opět podle schématu výše. Celá léčba trvá několik měsíců – antibiotika užívej alespoň tři týdny, potom tři týdny tinktury z pupenů a čtyři až pět týdnů další byliny. Nebo i déle. Použij hlavně byliny, které pomáhají chránit nervy. Kromě pupečníku, rozchodnice a třezalky je na to vynikající také vitánie snodárná (Withania somnifera). Pomoci může i bacopa monniera (bráhmí).
Znáš někoho, kdo s boreliózou právě bojuje, nebo na ni má podezření? Určitě mu článek nasdílej! Společně tak můžeme pomoci co nejvíce lidem. A jestli chceš kromě vědou potvrzených účinků léčivých rostlin poodhalit i jejich magickou sílu a trošku si s nimi začarovat, nenech si ujít můj online workshop Magická síla bylin, na který se můžeš právě teď přihlásit úplně zdarma.