Otužování

Pokud se k němu odhodláme, mívá opravdu úžasné výsledky. Úzce souvisí se silnou imunitou a má spoustu dalších zdravotních benefitů. Jeho jedinou nevýhodou tak často bývá to, že se nám do něj prostě nechce. A to je velká škoda! Pojďme se proto dneska podívat na to, jak s otužováním prakticky začít, jak si ho nastavit tak, abychom vytrvali, co všechno nám může přinést a kdy bychom se ho měli naopak vyvarovat.

Výhody a nevýhody

Mezi hlavní výhody otužování patří to, že funguje hned a kromě zlepšení našeho fyzického zdraví posiluje i naši psychiku. Je naprosto zadarmo a dokonce při něm ještě ušetříme, protože místo teplé vody používáme studenou.

Jedinou nevýhodou tak vlastně zůstává to, že ho většina z nás vnímá z počátku jako něco nepříjemného. Ale jen do doby, než si na něj zvykneme. Výsledný pocit po otužování je totiž naprosto úžasný a většina lidí si ho rychle zamiluje. A to dokonce i ti, kteří normálně nesnáší studenou vodu. Proč? Je to úplně jednoduché –⁠ když z té studené vody vylezeme (nebo když dokončíme studenou sprchu), cítíme se okamžitě skvěle. Otužování totiž působí na vyplavení hormonů štěstí a má tak okamžitý efekt na naši náladu.

Pro koho je otužování vhodné a pro koho není

Otužování je vhodné pro každého dospělého člověka a to i do vysokého věku. A je vhodné taky pro děti, o jejichž otužování Ti víc prozradím v další kapitole. Rozhodně u nich ale nikdy nechoď do velkých extrémů.

U žen se otužování někdy nedoporučuje v prvních dvou až třech dnech menstruace. Já mám ale osobně vyzkoušené, že když ho vynechám, tak mám potom problém se k němu zase vrátit. Pokud to máš podobně, můžeš klidně pokračovat, jen pro tyto dny zvol jemnější formu.

Otužování není vhodné ani při akutních zdravotních problémech jako jsou:

  • Akutní infekce –⁠ nejrůznější virózy nebo třeba angína a další akutní onemocnění.
  • Horečka, při které bychom se neměli ochlazovat úplně ledovou vodou (i když fyzikální ochlazování vlažnou vodou vhodné je).

Otužování není vhodné ani pro lidi, kteří mají nemocné srdíčko. Pro těhotné ženy vhodné je, pokud byly na otužování zvyklé už před těhotenstvím. Není ale nejlepší nápad s ním v těhotenství začínat –⁠ tělo už je dost zatížené samotným těhotenstvím.

Při otužování samozřejmě vždycky musíme vzít v úvahu naši individuální konstituci. Každý jsme jiný a máme jiné potřeby. A to třeba i z hlediska ajurvédy, která říká, že některé typy lidí potřebují zahřívat více než jiné. To ale neznamená, že bychom se nemohli otužovat vůbec –⁠ nějaká forma otužování je vhodná opravdu téměř pro každého.

Děti

Otužování dětí je vhodné od narození, jeho forma má ale svá specifika. Probíhá totiž tak, že děti zbytečně nenavlékáme do příliš mnoha vrstev oblečení. Slyšela jsi někdy poučku, že dítě má mít vždycky o jednu vrstvu víc než jeho rodič? Já s ní nesouhlasím. Naopak si myslím, že jsou děti naprosto uzpůsobené k tomu, aby měly stejně nebo dokonce o jednu vrstvu méně než dospělí. A hned Ti vysvětlím proč.

Když se dítě narodí, má ve svém těle tzv. hnědý tuk. To je tkáň, kterou jako dospělí už bohužel většinou nemáme vůbec, nebo jen ve velmi malé míře. Tato tkáň má jen jedinou funkci a to spalovat energii, aby vzniklo teplo. Jen si to představ –⁠ kdybychom hnědý tuk měli všichni i v dospělosti, nebudeme nikdy tlustí, protože se bude chovat jako taková naše soukromá elektrárna.

Při spalování hnědého tuku zároveň nedochází k žádným dalším reakcím, které by vytvořenou energii spotřebovávaly, jako je tomu u jiných procesů v našem těle (např. energie při trávení se spaluje proto, aby naše tělo získalo živiny apod.). Pokud je tedy dětem zima, začne hnědý tuk rychle produkovat teplo, což je pro ně extra výhodné. A díky této skutečnosti jim není otužování tak nepříjemné jako nám. Když nebudeme děti oblékat příliš a neuděláme z nich choulostivé jedince, může jim hnědý tuk alespoň částečně zůstat v těle až do dospělosti. A skvělá zpráva je i to, že si ho díky otužování můžeme vypěstovat.

Jak s otužováním začít a vytrvat

Začít můžeš právě teď na podzim. Stačí trochu déle chodit v lehčím oblečení a nezačít se hned s prvním ochlazením balit do teplých kabátů, čepic a šál. Pokud jsme zdraví, můžeme jít klidně ven v oblečení, ve kterém je nám trochu zima. (Naopak na jaře se nedoporučuje příliš brzy kabáty odhazovat.)

Jak na to ale jít u dospělých, kteří se chtějí otužovat víc, než jen nošením lehčího oblečení? Začni s koupáním venku v létě –⁠ v teplých dnech samozřejmě nejde tak úplně o otužování, ale o vytvoření návyku. A na podzim už pak prostě jen pokračuj ve stále chladnější vodě, až je z toho celoroční návyk. Většina z nás nemá štěstí na přírodní rybník nebo řeku hned za barákem, takže můžeš zvolit buď zahradní jezírko nebo prostě obyčejnou studenou sprchu doma.

Abychom z otužování ve sprše udělali návyk, je opět dobré začít zlehka. Nemusíš si hned po ránu lít ledovou vodu na zátylek. Pro začátek úplně stačí, když si studenou vodou osprchuješ nohy od kolen dolů. Ke stehnům pak přejdi klidně až poté, když tento první krok zvládneš dodržovat 14 dnů. A za nějakou dobu pokračuj na oblast pánve a břicha. Až si vytvoříš návyk, můžeš postupovat stále výš a výš, až se dopracuješ k celému tělu.

Co Ti všechno otužování přinese

Benefitů otužování je spousta. Není to zdaleka jenom skvělá imunita, o které jsem psala na začátku, ale právě u ní je výrazný efekt otužování opravdu vědecky dokázaný.

Otužování mimo jiné:

  • Zlepšuje celý oběhový systém.
  • Funguje jako skvělá prevence srdečních onemocnění a vysokého krevního tlaku. Když se polijeme ledovou vodou, naše žíly se úplně stáhnou a potom se zase uvolní. A právě tento pohyb žil funguje jako jejich posilovna, aby nezačaly lenivět a kornatět.
  • Funguje i jako prevence křečových žil a jejich léčba, pokud už křečové žíly na nohách máme.
  • Má skvělý vliv na metabolismus –⁠ podporuje zdravou látkovou výměnu v našem těle.
  • Má prokázané účinky na naše psychické zdraví. Působí jako prevence depresí a úzkostí i zlepšovač naší nálady během celého dne.

Tak co? Jdeš do otužování s námi? A víš, že kromě otužování můžeš právě teď svou imunitu podpořit i dalšími způsoby? Pokud se chceš dozvědět víc, mám pro Tebe kurz Tvoje silná imunita, ve kterém se naučíš, jak svou imunitu podpořit opravdu ze všech stran. Kromě mého povídání o posílení imunity v něm totiž najdeš i přehled nejúčinnějších léčivých rostlin s přesným dávkováním nebo recepty na vymazlenou čajovou směs a tinkturu. 💃