Dneska si budeme povídat o léčivých rostlinách, které ovlivňují štítnou žlázu. A nezůstaneme jen u těch, které nám mohou při problémech se štítnou žlázou pomoct, ale posvítíme si i na bylinky, kterým bychom se měli v této situaci vyhnout. Může se totiž lehce stát, že je užíváš kvůli jiným problémům a ani netušíš, že Tvé štítné žláze škodí.
Štítná žláza produkuje hormony štítné žlázy, které jsou důležité pro celé naše tělo – řídí v něm spoustu procesů. Samotnou činnost štítné žlázy ale reguluje jiný hormon, TSH, který přichází z podvěsku mozkového a který štítnou žlázu stimuluje k produkování jejích vlastních hormonů. Může se tedy stát, že problémy se štítnou žlázou nepochází přímo z ní samotné, ale už z jejího špatného řízení.
Pokud nemáme hormony štítné žlázy v rovnováze, mohou nastat dvě situace:
Problémy s funkcí štítné žlázy ale mohou souviset i s autoimunitním onemocněním, při kterém se naše vlastní imunita zvrhne a začne napadat buňky štítné žlázy. Dalším důvodem poruch je nedostatek jódu, ke kterému často dochází během těhotenství, při kojení nebo při velké zátěži. Dříve byl běžný i nedostatek jódu ve stravě, který je dnes ale plošně doplňován jodidovanou solí a tak může paradoxně docházet i k opačné situaci, kdy jódu přijímáme nadbytek, což opět štítnou žlázu ovlivní negativně.
Příznaky problémů se štítnou žlázou nejsou úplně specifické a tak se snadno může stát, že si je se štítnou žlázou vůbec nespojíme. Při snížené funkci štítné žlázy je to například:
Při zvýšené funkci štítné žlázy je to naopak:
Bylinky při snížené činnosti štítné žlázy
Následující bylinky sice nenajdeš na louce za domem, při snížené funkci štítné žlázy se Ti ale rozhodně můžou hodit.
Chaluha bublinatá
Vitánie snodárná
Tvorbě hormonů štítné žlázy mohou bránit i některé běžné potraviny, které proto nejsou při její snížené funkci vhodné. Jsou to například rostliny z čeledi brukvovitých (zelí, květák, kapusta, křen, hořčice) nebo česnek.
Bylinky při zvýšené činnosti štítné žlázy
Následující bylinky činnost štítné žlázy přímo netlumí, mohou ale pomoci zlepšit příznaky.
Srdečník obecný
Karbinec evropský
Příznaky zvýšené funkce štítné žlázy může naopak zhoršit kofein, tein (najdeš ho například v čaji) a další povzbuzující látky.
Další bylinky
Pomoct Ti mohou i bylinky ovlivňující imunitu, pokud jsou problémy se štítnou žlázou autoimunitního původu.
Třapatkovka nachová (echinacea)
Bylinek ovlivňujících štítnou žlázu je ale samozřejmě mnohem víc. Patří mezi ně třeba i meduňka nebo bráhmí (bacopa monnieri). Nepoužívají se terapeuticky, ale vždy je potřeba na jejich vliv na štítnou žlázu myslet, než je začneme užívat z jiného důvodu.
Chceš se na bylinky podívat nejen z vědeckého pohledu, ale občas i z toho magického? Pak si nenech ujít můj online workshop Magická síla bylin, který pořádám zdarma už ve středu 12. června! Dozvíš se v něm spoustu dalších zajímavostí o bylinkách a zároveň bude i hodně praktický. Vyrobíme si nápoj lásky, který opravdu funguje, ochranný škapulíř nebo kouzlo hojnosti. Těšíš se? Já už se nemůžu dočkat! 💃🌿