Borelióza: pomoc z říše bylin

14.7. 2022Karolína Romášková2412x

Často se mě ptáte, jestli se dá borelióza léčit tak, abychom se vyhnuli antibiotikům. Hned na začátku dnešního blogového článku chci proto zdůraznit, že antibiotika jsou pro její léčbu nezbytná a v žádném případě bychom je neměli opomenout. Borelióza je velmi závažná nemoc a pokud se nepodchytí a nezačne léčit včas, může zanechat vážné následky.

Nikdy proto nezanedbej první příznaky –⁠ borelie je bakterie a pokud se antibiotika podají včas, extrémně se zvýší i šance na úplné uzdravení. Antibiotika sice mají i nějaké nežádoucí účinky, v tomto případě ale jejich benefity pro léčbu boreliózy jednoznačně převažují.

Riziko přenosu

  • Nejčastějšími přenašeči boreliózy jsou klíšťata, kterých je v létě všude okolo nás opravdu požehnaně. A s jejich počtem stoupá logicky i riziko nákazy. Boreliózu ale mohou přenášet i blechy a výjimečně i komáři.
  • Na internetu najdeš aktuální mapu výskytu klíšťat a jejich promořenosti boreliózou podle jednotlivých krajů naší republiky. Čísla se pro každý kraj liší –⁠ někde mohou být klíšťata promořena z 50 %, někde dokonce i více a někde naopak méně.

Prevence

Když už klíště chytneme, existuje bohužel velké riziko, že nás může boreliózou nakazit. Základní prevence je přitom úplně jednoduchá –⁠ důkladně se prohlédnout pokaždé, když přijdeme z lesa nebo ze zahrady. Pokud totiž klíště odstraníme včas, nestihne se ještě do naší kůže zavrtat tak hluboko, aby mohlo nákazu přenést. V momentě, kdy už ho na sobě cítíme a najdeme ho podle svědění, je už ale většinou zakouslé dostatečně hluboko a mohlo nás nakazit. Proti borelióze se nedá očkovat, takže je o to důležitější odhalit všechna klíšťata včas.

Jak boreliózu poznáme

Při podezření na boreliózu je nejdůležitější ji co nejrychleji začít řešit. V krvi se ale borelie dají zjistit nejdříve po třech, ale častěji až po čtyřech až šesti týdnech od nákazy, kdy je už většinou na přeléčení antibiotiky pozdě (to má sice smysl v každé fázi, ale čím dříve antibiotika nasadíme, tím je větší šance, že skutečně pomohou a bakterie borelie trvale odstraní).

Musíme proto dávat pozor na ostatní příznaky:

  • Nejčastějším je typická skvrna, která se objeví v místě, kde se klíště přisálo. Skvrna je uprostřed tmavší (je vidět vpich), okolo je světlejší kruh v barvě kůže a okolo něj kruhový červený prstenec, který se postupně rozlézá do šířky. Pozor! Skvrna se bohužel objeví pouze u 50 % případů!
  • Boreliózu můžeme poznat i podle vysoké horečky a dalších příznaků podobných chřipce (samozřejmě bez rýmy, kašle či bolesti v krku), jako jsou bolesti svalů a hlavy.
  • Častá je i velmi silná únava, která nás donutí jít si lehnout.
  • Pokud se tyto příznaky objeví poté, co jsme si našli přisáté klíště (nejčastěji po 14 dnech, ale může to být kratší i delší doba), je velká pravděpodobnost, že se jedná právě o boreliózu a je na místě ji přeléčit antibiotiky.

Stádia boreliózy

Stádia boreliózy jsou uváděna různě, pro přehlednost si je ale shrňme takto:

  1. fáze –⁠ horečka. Signál, že máme něco dělat.
  2. fáze –⁠ velká únava. Nastupuje většinou zároveň se skvrnou, někdy i bez ní, pokud se neobjeví. V této fázi se mohou objevit i deprese a problémy s náladou.
  3. fáze –⁠ neurologické a další problémy. Borelióza postupně napadá naše nervy, klouby i další struktury těla. Ve třetí fázi tak borelie významně snižují kvalitu života, protože způsobují těžkou trvalou únavu až únavový syndrom, různé bolesti v těle, brnění prstů a další neurologické problémy.

Bakterie borelií se schovávají uvnitř našich buněk, ve kterých přežívají a nepohybují se volně v krvi, jako většina ostatních bakterií –⁠ proto je tak těžké na ně léčbu účinně zacílit. Pokud se borelióza dostane až do třetí fáze, je už obtížně léčitelná. Borelie jsou v těle hodně pomnožené a naše buňky hodně napadené. Vždy to ale má smysl! (Klidně i třeba po 15 letech –⁠ zbavit se jí po tak dlouhé době je obtížné, ale ne nemožné.)

Bylinky, které nám pomohou

Když jsem si boreliózou kdysi sama procházela, trápila mě ještě několik měsíců po přeléčení antibiotiky dlouhodobá únava, od které mi pomohly až bylinky a speciální odvětví fytoterapie, nazývané gemmoterapie neboli léčba pomocí tinktur z pupenů. Pupeny obsahují všechnu sílu budoucích listů, kterou do nich rostlina posílá a jsou proto velmi účinné (tinktury z pupenů vyrábí například firma Naděje paní Podhorné).

Tinktury z pupenů topolu a břízy

  • Ideálně se hodí právě na problémy s boreliózou.
  • Je dobré je začít užívat ihned po dobrání antibiotik a udělat si několikatýdenní kúru. Teprve poté zařaď další bylinky. Této léčbě se říká drenáž (u jiných nemocí se při ní používají i jiné bylinky) –⁠ připraví naše tělo na další léčbu, částečně ho detoxikuje a umožní tak lepší průnik ostatních léků do našeho těla.

Po této kúře můžeš pokračovat s další gemmoterapií (doporučuje se třeba rybíz) a také můžeš začít používat další bylinky, jako jsou například:

Kočičí dráp (Uncaria tomentosa, najít ho můžeš i pod španělským názvem Uňa de Gato)

  • Mně osobně s boreliózou hodně pomohl a považuji ho za základ její léčby. Má na ni i částečně vědecky ověřené léčivé účinky.
  • Jeho název pochází od zakroucených drápů či trnů, které rostlině vyrůstají na stoncích.
  • Používáme kůru/lýko, které si koupíš už nařezané (nekupuj ale úplně namletý prášek, u kterého bývá horší kvalita).
  • Užíváme jako silný odvar (vař ho alespoň 20 minut, ideálně půl hodiny) –⁠ 3x denně vypij alespoň půl litru.

Právenka latnatá (Andrographis paniculata)

  • Používáme celou sušenou nať.
  • 2 gramy denně (buď ve formě práškované rostliny nebo lze sehnat tinktury –⁠ u nich ale musíš dávkování přepočítat).
  • Má široké ověřené účinky proti různým infekcím. Nemáme u ní ověřený účinek přímo proti borelióze, ale široce se na ni používá právě díky dobré účinnosti na nejrůznější bakteriální infekce.

Štětka soukenická (Dipsacus sativus)

  • Dříve ji opravdu používali soukeníci.
  • Můžeš ji znát jako vysoký bodlák s pichlavými palicemi, který roste u cest nebo na nejrůznějších rumištích.
  • Proti borelióze se užívá hlavně na základě zkušeností Wolfa Dietera Štorla, který její používání na boreliózu proslavil. Vědecké studie, které by její účinky potvrzovaly sice nemáme, ale existuje mnoho případů, kdy tinktura ze štětky pomohla.

Můžeš zvolit i další rostliny:

Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea)

  • Může pomoci už v akutní fázi, kdy trpíme únavou a snažíme se ji přeléčit dříve, než přijdou neurologické příznaky. Pomáhá hodně právě proti únavě, ale i proti depresím nebo propadům nálad.
  • Pomůže ale i v další fázi, kdy už nějaké neurologické příznaky máme –⁠ zlepšuje stav nervové soustavy.

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)

  • Pozor! Nikdy ji neber s antibiotiky, protože může snižovat jejich účinek. Začni tedy až po jejich dobrání. Pozor i na interakce s dalšími léky.
  • Podobně jako rozchodnice pomáhá proti propadům nálad a náběhu na depresi.
  • Zároveň je i antibakteriální.
  • Popíjet ji můžeš po celou dobu, kdy se snažíš z boreliózy vyléčit.

Pupečník asijský (Centella asiatica)

  • Může pomoci v akutní fázi s velkou únavou.
  • Podporuje imunitu.
  • Pomáhá na problémy s náladou.
  • Podporuje i funkci jater.
  • Podporuje nervový systém. Pomáhá i ve třetí fázi, kdy už máme napadené nervy.

Bylinky neužívej všechny najednou –⁠ vyber si pouze některé z nich podle Tvých dalších charakteristik a toho, co Tě konkrétně nejvíc trápí. Na začátku je nejdůležitější přeléčení antibiotickou léčbou a potom hned nasaď bylinky. Ideálně nejdřív gemmoterapeutické tinktury bříza + topol a po třech týdnech další byliny: buď kočičí dráp nebo právenku (nedávala bych obojí zároveň) a k tomu buď rozchodnici nebo pupečník nebo třezalku, které Ti mohou pomoci s velkou únavou i s problémy s náladou.

Pokud se na boreliózu přijde až ve třetí fázi, kdy už máme napadené nervy a proto i problémy v podobě brnění prstů a nejrůznějších pocitů pálení či bolestí, má i tehdy smysl boreliózu nejdříve přeléčit antibiotiky a poté postupovat opět podle schématu výše. Celá léčba trvá několik měsíců –⁠ antibiotika užívej alespoň tři týdny, potom tři týdny tinktury z pupenů a čtyři až ⁠pět týdnů další byliny. Nebo i déle. Použij hlavně byliny, které pomáhají chránit nervy. Kromě pupečníku, rozchodnice a třezalky je na to vynikající také vitánie snodárná (Withania somnifera). Pomoci může i bacopa monniera (bráhmí).

Znáš někoho, kdo s boreliózou právě bojuje nebo na ni má podezření? Určitě mu článek nasdílej! Společně tak můžeme pomoci co nejvíce lidem.

Pokud bys potřebovala s někým probrat svůj problém podrobněji a pomoci s navrhnutím komplexní bylinkové léčby přímo Tobě na míru, můžeš se s důvěrou obrátit na absolventky mé Akademie léčivých rostlin, jejichž seznam jsem nedávno vytvořila. Některé z nich právě teď nabízejí konzultace zdarma, tak neváhej a začni své zdraví řešit včas!

Chtěla by ses i Ty stát odbornicí na léčivé rostliny? Tak je to tady! Otevřela jsem možnost přihlášení do letošního běhu Akademie léčivých rostlin! Já slavím, protože už před sebou vidím budoucí odbornice na léčivé rostliny, které sdílí mou vizi světa, ve kterém jsou bylinky účinnou a zároveň bezpečnou součástí běžné léčby. Budeš i Ty mezi nimi? Přihlas se včas, ať nepropásneš všechny bonusy a udělej si ve světě bylinek už jednou provždy jasno!