Zjistila jsem, že bylinkové pytlíčky jsou pro mnohé z vás opředeny tajemstvím. Ptáte se mě: z čeho jsou Tvoje pytlíčky na bylinky? Kde jsi je sehnala? Na co všechno je používáš? Pojďme se na tohle téma dneska podívat zblízka.
Pytlíčky rozděluji do dvou skupin:
U těchto pytlíčků je nejdůležitější materiál. Nejlepší je nějaký přírodní, třeba bavlna nebo len, ale pokud bude materiál prodyšný, můžete použít i umělá vlákna. Já si pytlíčky šiju sama, vyrábím je z bavlny. Používám i jeden pytlík od rýže z umělého materiálu, který je prodyšný a ve kterém skladuji bylinku na postřik proti mšicím. Vzhledem k tomu, že tu bylinku nebudu pít, mi umělý materiál nevadí.
Svoje pytlíčky vyrábím z pruhů látky. Jsou ze tří stran sešité a nahoře přidávám do bočního švu šňůrku, aby se daly pohodlně zavírat. Zjistila jsem, že šňůrka ochrání obsah i proti molům, což je velká výhoda. Jednou jsem měla uložené křížaly v papírových pytlících a v jednom bavlněném se šňůrkou. Všechny křížaly v papírovém obalu napadli moli, jen v tom bavlněném ne (a to jsem si předtím myslela, že do tak prodyšného materiálu se naopak larva dostane).
Dalším typem zavírání může být zatahovací šňůrka. V zavírání ale vždycky zůstane malá dírka, kterou by se podle mě dovnitř mohli dostat moli. Navíc je takové zavírání náročnější na výrobu, takže já doporučuji šňůrku v bočním švu.
Na šňůrku ještě přidávám papírovou cedulku, na kterém mám napsané, o jakou bylinku jde. Dřív jsem každý pytlík otevírala, ale to zabere hodně času. Když potřebuju najít bylinku, kterou jsem dlouho nepoužívala a zapomněla jsem, kam jsem ji dala, je rozhodně rychlejší najít ji podle cedulky.
Proč uchovávám bylinky zrovna v pytlíčcích? Jsou v prodyšném prostředí, které větrá, ale zároveň jsou chráněné proti molům. Pytlíčky bych nepoužívala v případě, kdybych musela bylinky skladovat někde ve vlhku, kde se nehýbe vzduch. Nedoporučuju je tedy dávat třeba do spižírny, kde by ležely zapomenuté v nějakém chladném a vlhkém rohu.
Pokud je ale máte v normálně obývané místnosti, nic by se jim nemělo stát. V našem domě je trochu problém s vlhkostí, bylinkové pytlíčky si i tak věším na zeď vedle pracovního stolu. Nedělám tu velký průvan a přesto bylinky neplesniví.
Alternativou k pytlíčkům je uchovávání v těsně uzavřené sklenici. Může se ale stát, že pokud bylinku nedosušíte dokonale, začne ve sklenici plesnivět. To se v pytlíčku nestane, protože skrze něj pořád může proudit vzduch.
Čajové pytlíčky
V článku o cestovní lékárničce jsem psala o celulózových pytlíčcích, do kterých se dá dát jedna várka čaje a vzít s sebou na cesty. Může to být i alternativa na běžné pití pro lidi, kteří neradi používají sítko. Já je vyrábím jako dárek pro ty, kteří možná sítko doma ani nemají.
Jak takové pytlíčky dělám? Do celulózových pytlíčků dám lžičku bylinkové směsi, zatáhnu šňůrku a čaj se pak normálně zalije horkou vodou. Funguje to stejně jako sáčkovaný čaj. Celulózové pytlíčky se ale dají skvěle kompostovat, protože v sobě nemají tu malou kovovou sponu.
Pytlíčky proti škůdcům
Tyto pytlíčky odpuzují škůdce svou vůní. Pomůžou vám zbavit se šatních molů i dalšího hmyzu. Používají se také do spižírny k odpuzování molů, kteří napadají jídlo. Typicky se do pytlíčků používá levandule, ale taky třeba vratič, který má velmi intenzivní vůni, nebo pelyněk, jehož odér taky odpuzuje hmyz. Dají se použít i další aromatické bylinky jako máta nebo meduňka. Nejčastěji se ale používá právě levandule, které mívá většinou každý hodně a potřebuje ji zpracovat. Krásně voní, takže svou vůní prosytí i naše oblečení.
Do bylinkového pytlíčku můžete kápnout i esenciální olej. Je to způsob, jak oživit starší vyčpělý pytlíček, pokud nemáte čerstvou náhradu. Esenciální olej nemusí být jenom levandulový. Použijte ty, které jsou jako bylinky méně dostupné, třeba eukalyptus, tea tree olej nebo citronelu. Škůdce dobře odpuzuje také tulsí a rozmarýn. Esenciální olej samozřejmě můžete přidat i do nového pytlíčku a zdůraznit jeho účinek nebo si navonět oblečení i jinou bylinkou než levandulí.
Své fantazii nemusíte dávat hranice: levandulí si vycpěte třeba ramínka na oblečení nebo pytlíčky vyrobte v různých tvarech, třeba jako srdíčka. Voňavé pytlíčky jsou skvělé jako vánoční nebo narozeninové dárky a náplň můžete přizpůsobit vkusu vaší rodiny a přátel.
Měšce s bylinkami
Měšce se používají během ajurvédských masáží jako prostředek k vyvíjení tlaku. Plní se exotickými bylinkami, jejichž vůně přispívá k relaxaci.
Pytlíčky do koupele
U nás se bylinky vždycky používaly spíš na koupele, je to takový náš středoevropský wellness. Bylinky se dávají do menších pytlíčků a pak do koupele. Ideální je pověsit pytlíček na baterii, aby voda protékala přímo skrze něj a udělal se vám ve vaně nálev.
Do pytlíčků do koupele se používají buď bylinky léčivé pro kůži, nebo třeba uklidňující na lepší usnutí. Můžeme zase použít levanduli. Dělá se taky ovesná koupel, která pomáhá suché pokožce se sklonem k ekzémům.
Bylinkový škapulíř
Škapulíř byla původně součást mnišského oděvu, dnes ho vnímáme jako něco až magického. Škapulíř ale vždycky sloužil jako ochrana člověka před zlými silami. Škapulíře se postupně začaly zmenšovat a zmenšovat, až to byly takové malé obdélníčky látky, které už nepoužívali jen mniši. Postupně se z toho stal váček, který je naplněný buď amulety, nebo ochrannými bylinkami.