Jak na správný dech

Spousta z nás bere dýchání jako něco naprosto přirozeného, nad čím nemusíme přemýšlet. A tak Ti možná právě běží hlavou, proč o něm vlastně píšu? Děje se přece samo, tak proč by ses měla o dech nějak speciálně starat? Dýchání není jenom o plicích, průdušnici, průduškách a nose, ale také o dýchacích svalech, psychice, energii a spoustě dalších věcí, které můžeš svojí péčí a vědomým dechem ovlivnit. Dneska se proto podíváme na to, jak zdraví našeho dýchání správně podpořit a samozřejmě nezapomenu ani na bylinky, které Ti v tom pomohou.

Co všechno dýchání ovlivňuje

Zdá se to jednoduché. Dech pro spoustu z nás znamená prostě nádech a výdech a výměnu dýchacích plynů. Jádro procesu dýchání je ale někde úplně jinde. V každé buňce našeho těla (na organelách, které se jmenují mitochondrie) probíhá buněčné dýchání, což je způsob, jakým každá buňka získává energii. A zároveň je to i způsob, jakým získává energii celé naše tělo. Pokud dýchání popíšeme víc vědecky, je to vlastně spalování glukózy za vzniku energie, účasti kyslíku a vzniku oxidu uhličitého jako vedlejšího produktu. Glukóza se dá sice v těle na energii zpracovat i jinak (bez přístupu kyslíku), ale tělo z ní tak ve finále získá asi 20x méně energie, než když tělo glukózu prodýchá v mitochondriích.

O práně jako o životadárné energii učí i jóga. Ta říká, že prána vstupuje do těla nádechem a prostupuje celé naše tělo, čímž vlastně hezky shrnuje fakt, že je dýchání naprosto nezbytnou součástí získávání energie. Není to o tom, že se najíme a získáme energii z jídla. Jídlo samo o sobě nám energii nedává  –⁠ dává nám pouze palivo pro dýchací proces. A energie samotná vzniká až v dýchacím procesu.

Dýchání tedy není jen nádech a výdech a výměna plynů v plicích. Přesto to hlavní, co můžeme ovlivnit my sami, je právě nádech a výdech. Spousta lidí má v dnešní době tendenci k mělkému a zrychlenému dýchání, což vede k mnoha problémům. Například k chrápání a drobným zástavám dechu v noci, o kterých možná ani nevíme, ale které nám kazí zdraví. Oslabené dýchací svaly snižují kapacitu plic a špatným dýcháním může být dokonce způsobený i vysoký krevní tlak. (Existuje mechanismus, díky kterému srdce při každém výdechu odpočívá, protože bije pomaleji než při nádechu. Pokud ale dýcháme příliš rychle, tento proces nemůže probíhat a srdce ho může kompenzovat tím, že začne zvyšovat tlak krve.)

Dýchání ovlivňuje i náš nervový systém. Tady jsou opět hodně zajímavé paralely s jógou, která učí, že prána proudí naším tělem pomocí kanálků, kterým se říká nádí. Tyto kanálky mohou aktivovat ženskou nebo mužskou energii. Ukázalo se, že způsob, kterým dýcháme a také to, jestli se nadechujeme pravou nebo levou nosní dírkou může opravdu aktivovat parasympatikus nebo sympatikus –⁠ dva protiklady v našem autonomním nervovém systému, který řídí všechny naše vnitřní orgány.

Dýchání souvisí se spoustou dalších životně důležitých procesů jako je třeba imunita –⁠ je prokázané, že mělké a zrychlené dýchání zhoršuje stav imunitního systému a zhoršuje pohotovost imunitní odpovědi. Všechny podrobnosti se bohužel nemůžou vejít do jednoho článku a proto je celý tenhle měsíc podrobně probíráme v Klubu pro absolventky kurzů Očista podle ajurvédy a Čáry, máry… čakry. Chtěla jsem je tady ale alespoň takhle naťuknout, abychom si uvědomili, jak moc je správné dýchání důležité.

Správné dýchání

V podpoře správného dýchání je nejdůležitější právě onen vědomý přístup k dechu a alespoň občasné (ideálně každodenní) praktikování správných dechových technik. Správný a zdravý dech je dech nosem. Vzduch se v něm ohřeje a přefiltruje přes řasinky, které zachytí nejrůznější patogeny. Do plic se pak už vzduch dostává bez prachových částic a dalších nepříjemností a také zvlhčený. Když dýcháme ústy, nic z toho se neděje. Je hodně zajímavé, že dýchání nosem podporuje i zlepšení některých dýchacích potíží včetně astmatu nebo chrápání. Je důležité, abychom dbali nejen na správný nádech, ale také na správný výdech –⁠ ten nesmí být krátký nebo odfláknutý.

V dechových cvičeních se učíme dýchat opravdu z plných plic. To ale neznamená přehnaně intenzivní nádech a výdech (nechceme navodit hyperventilaci), ale právě dlouhý, pomalý a hluboký dech, který podporuje zdraví našich plic, sílu našich dýchacích svalů a správné fungování srdce a imunitního systému. Zpomaluje stárnutí a má spoustu dalších pozitivních účinků na naše zdraví.

Prevence a léčba

V těle souvisí všechno se vším a proto vždycky musíme přemýšlet v souvislostech. Když už nějaký problém v dýchacím systému máme, je dobré řešit i psychiku –⁠ většina z těchto onemocnění totiž nemá jenom fyzickou složku, ale i tu psychickou. Říkáme jim proto psychosomatické nemoci. Často Ti tak nepomůže jenom vdechování eukalyptové vůně (i když je sama o sobě skvělá), ale musíš se zaměřit i na dýchací svaly nebo třeba na stres, který kvalitu dechu také ovlivňuje.

Nejlepším způsobem, jak dýchacím potížím předejít, je samozřejmě prevence, třeba ve formě proplachování nosu konvičkou se slanou vodou. Je to zase praktika z jógy, která se jmenuje jala néti. Důležité je mít v konvičce izotonický roztok nebo mírně hypertonický, aby nás v nose neštípal. Není zas tak zásadní, jakou sůl použijeme (často se říká, že to musí být černá himalájská sůl –⁠ nemusí). Můžeš použít jakoukoliv sůl, ale musíš mít roztok ve správné koncentraci od 1 do 1,4 gramů soli na 100 ml převařené vody. V józe se doporučuje proplachovat nos každý den. Já si myslím, že to není úplně nutné a u někoho možná ani žádoucí. Udržovací proplachování stačí provádět jednou za dva či tři dny, nebo si ho můžeš nechat jen na období, kdy ho potřebuješ nejvíc. Pokud máš ale pylové alergie, nebo je zrovna chřipková sezóna a všude okolo Tebe létají bacily, může být každodenní proplachování skvělé.

Bylinky pro zdravé dýchání

Další výbornou prevencí jsou bylinky ve formě esenciálních olejů. Esenciální olej z rozmarýnu má prokázané účinky na podporu koncentrace a soustředění, i když u něj neznáme přesný mechanismus účinku. Můj osobní tip ale je, že se tak děje právě přes podporu správného hlubokého dýchání. Určitě je to minimálně jedna ze složek jeho účinku. Já jsem si pořídila obyčejnou lahvičku s rozprašovačem, ve které mám roztok, který obsahuje 20 % alkoholu a esenciální oleje z rozmarýnu, máty a eukalyptu v 1–⁠3% koncentraci. Je to taková moje osvěžující směs, kterou si doma nastříkám pokaždé, když dlouho pracuju u počítače nebo mám právě nějaké rýmové období a potřebuju dýchací cesty uvolnit. Alkohol je v roztoku důležitý pro konzervaci –⁠ pokud ho vynecháš, budou se Ti v roztoku množit mikroorganismy, které si pak budeš rozstřikovat všude kolem sebe, a to rozhodně nechceme. Pozor! Eukalyptů existuje víc druhů. EO z eukalyptu, který bude nejvhodnější právě pro Tebe Ti nejlíp poradí zkušený aromaterapeut. Já osobně používám eukalyptus globulus, který ale není vhodný pro děti.

Esenciální oleje z rozmarýnu, máty a eukalyptu můžeš nakapat do napářky obličeje, která Ti skvěle uvolní dýchací cesty při nachlazení. Na podporu dýchání je výborný i tymián. Ten můžeš přidat i do prsního balzámu, který si při kašli nebo při nachlazení natřeš na hrudník a tím ho inhaluješ zase jiným způsobem.

Já jsem si oblíbila inhalační tyčinky, které jsou výborné na osvěžení i uvolnění nosu při rýmě a navíc je můžeš mít vždycky při ruce v kabelce. Esenciální olej se nakape do savého materiálu uvnitř tyčinky a pak už si jen vždycky, když potřebuješ, čichneš. Je to vlastně taková přenosná cestovní verze našeho rozprašovače.

Bylinky, které přímo podporují zdraví dýchacích cest si můžeš připravit i ve formě čaje. Existuje spousta bylinek na vykašlávání, na suchý kašel nebo na rýmu a každá tahle skupina by vydala minimálně na další článek. Dneska se chci proto zaměřit hlavně na jarní bylinky, které teď rostou všude okolo nás –⁠ můžeš si je rovnou nasbírat a hned používat.

Tymián

  • Sbíráme ho ideálně dřív, než začne kvést, takže jestli Ti už bujně obráží na zahradě, můžeš ho klidně ostříhat. Nemusíš se ho ale bát sbírat i při květu, v jeho účincích nebude zásadní rozdíl. Po odkvětu a na konci sezóny ho už raději nech být.
  • Podporuje vykašlávání, ale mírní i suchý dráždivý kašel.
  • Celkově je skvělý do směsí na podporu dýchacích cest a hodí se i do sirupů na kašel.

Plicník a podběl

  • Užíváme je pouze při problémech s kašlem –⁠ nejčastěji s tím, který už trvá několik týdnů a nedaří se nám ho zbavit.
  • Nesmí se používat dlouhodobě, protože obsahují látky, které jsou mírně toxické pro játra. Maximální doba užívání je 14 dnů.

Popenec a rozrazil

  • Jemné a mírné bylinky, které trochu napomáhají vykašlávání.
  • Nemají sice nějaké zázračné účinky, ale jsou dobré jako součást čajové směsi na podporu zdraví dýchacích cest.
  • Mohou se užívat dlouhodobě.

Jitrocel

  • Pomáhá při vykašlávání.
  • Působí celkově blahodárně na dýchací cesty.

Eukalyptus

  • V zemích, kde roste se z něho tradičně připravuje čaj.
  • Musí se ale velmi opatrně dávkovat, protože je mírně jedovatý.
  • Čaj nedělej moc silný –⁠ eukalyptus přidej do čajové směsi pouze v menším množství, dodá jí úžasnou vůni.

Máta

  • Udělá podobnou službu jako eukalyptus –⁠ čajovou směs na dýchací cesty krásně provoní a dodá jí skvělou chuť.
  • Podporuje zdraví nosní sliznice a celkově dýchacích cest.

Chceš víc tipů na to, které bylinky můžeš v přírodě nasbírat právě teď? Stáhni si můj kalendář sběru léčivých rostlin, který jsem pro Tebe připravila úplně zdarma. Na každý měsíc v něm najdeš zhruba 10 bylinek, které se v daný čas opravdu vyplatí sbírat. Nepropásneš tak žádnou důležitou a navíc se nebudeš zdržovat sběrem těch, které tolik účinných látek nemají. Kalendář je navíc plně optimalizovaný pro mobilní telefony, takže ho při procházkách přírodou můžeš mít pořád u sebe.