Jak na záněty

Zdá se Ti téma zánětů v předvánoční době tak nějak nepatřičné? Možná teď radši myslíš na pečení cukroví, horký punč a blížící se svátky a říkáš si, o čem to ta Karolína píše… A nebo Tě zrovna nějaký zánět trápí a teď skáčeš radostí, že se jim konečně někdo věnuje.

Záněty jsou totiž v zimě více než aktuální a spousta z nás se s nimi právě potýká. Může za to chladnější počasí i sváteční strava plná alkoholu, cukrů a tuků, která nám na zdraví rozhodně nepřidá. Záněty se navíc často opakují a je hodně těžké se jich zbavit natrvalo.

Zánět

Zánět není jen proces, který v našem těle probíhá, když se řízneme nebo spálíme. Může mít spoustu dalších příčin a objevuje se skoro u každého onemocnění. Dokonce se o něm spekuluje i jako o příčině nebo důležitém faktoru, který zhoršuje mnoho dalších nemocí –⁠ třeba cukrovku nebo Alzheimerovu chorobu a ostatní demence.

Čím to tedy je, že se zánět dřív nebo později objeví? Kde všude se s ním můžeme setkat a co s ním můžeme udělat, když už nás přepadne? Většina zánětů je jasně určených –⁠ máme zánět močového měchýře, vaginální zánět nebo zanícenou nějakou konkrétní ránu. Někdy se ale může stát, že je zánět nejasně lokalizovaný a pacient si stěžuje, že má prostě „zánět v těle”. Mohou to být záněty cév, které provází aterosklerózu, záněty střev nebo neurodegenerativní porucha a s ní spojený zánět mozku.

Takzvaná zvýšená zánětlivost v těle je dokonce oficiálním pojmem. Tělo reaguje na více úrovních a místech a snadněji v něm vzniká zánět. Je to takový začarovaný kruh –⁠ na tyto záněty se už často musí nasadit antibiotika, která ale rozhodí střevní mikrobiom a tím pádem ještě více oslabí naši imunitu.

Kdy je zánět prospěšný

Záněty ale samozřejmě nejsou vždycky jen dlouhodobé nebo opakované. Zánět je vlastně i každé nachlazení. V jeho akutní fázi nás začnou bolet klouby, pálí nás v krku a prostě cítíme, že na nás něco leze. A právě tato fáze je hodně důležitá. Když totiž proběhne správně, nachlazení se nám ani nemusí rozjet naplno. Zánět tedy může být něco důležitého a potřebného –⁠ je to obranný mechanismus, díky kterému se naše tělo umí ubránit cizorodým látkám a patogenům.

Pokud bychom potlačovali akutní zánět, potlačovali bychom tedy vlastně samotnou imunitní reakci a to není vždy úplně žádoucí. Svou imunitu potřebujeme udržovat silnou a připravenou, aby si s případnými patogeny uměla poradit. Díky její silné a správně zacílené reakci v akutní fázi zánětu se totiž můžeme uzdravit mnohem rychleji.

Problém nastává ve chvíli, když naše tělo reaguje zánětem na něco, co by imunitní reakci za normálních okolností způsobovat nemělo. Tak je to třeba u všech alergií a autoimunitních onemocnění.

Opakované záněty

Pokud se Ti záněty močových cest, záněty dutin nebo vaginální záněty vrací každý měsíc znovu a znovu, je potřeba s tím začít něco dělat a tělu pomoci. Antibiotika mají význam hlavně v akutní fázi s bakteriální infekcí (tam se jim určitě nevyhýbej). Cílem dlouhodobé léčby ale určitě není polykat jedny antibiotika za druhými –⁠ končí to totiž už zmíněným rozhozením střevního mikrobiomu a dalším zhoršením imunity.

Když se záněty opakují, je většinou potřeba celkově podpořit imunitu. A protože silná imunita úzce souvisí s naším střevním mikrobiomem, zaměříme se právě na něj –⁠ zvlášť, pokud už jsi užívala antibiotika. Širokospektrální antibiotika velké množství bakterií v našich střevech pozabíjí –⁠ poměr mikroorganismů uvnitř střeva se tak změní ve prospěch kvasinek a to naší imunitě zrovna neprospívá.

Antimykotika, která se užívají na kvasinkové infekce pochvy naštěstí většinou žádný negativní účinek na imunitu nemají a v akutní fázi zánětu dobře pomáhají proti přemnožení kvasinek. Ani opakovaná antimykotika ale nevedou ke zdravé vaginální flóře, takže se s nimi ve finále ocitáme úplně ve stejném začarovaném kruhu jako s antibiotiky.

Jak z toho tedy ven?

Dokud probíhá zánět, úplné vyloučení antibiotik žádoucí není. Potřebujeme ale podpořit zdravou střevní mikroflóru –⁠ a to jak před antibiotiky, během jejich užívání, tak i po něm, aby se nám záněty nevracely. Střevní mikroflóra se dá podpořit probiotiky –⁠ můžeš si koupit tobolky v lékárně nebo si zvolit přirozená probiotika v podobě kvašené zeleniny nebo jogurtů. Správný růst bakterií podpoří i prebiotika (potrava pro střevní bakterie), bez nichž se probiotika ve střevě správně nerozmnoží. Pozor si dej na různé diety, ve kterých omezuješ polysacharidy (vynechávání příloh jako jsou brambory nebo rýže, ketodiety) –⁠ právě ty totiž fungují jako prebiotika potřebná pro zdravý mikrobiom. Skvělé jsou i oligosacharidy –⁠ například v podobě inulinu.

Kromě podpory zdravého mikrobiomu můžeme imunitu (hlavně z dlouhodobého hlediska) podpořit imunoglukany, které se získávají z léčivých hub. Dobře dostupná je například hlíva ústřičná. Imunoglukany vytvářejí v těle poplašnou reakci díky tomu, že vypadají podobně jako glukany ze stěn bakterií a imunita se díky jejich přítomnosti udržuje v pozoru. Pozor. Imunoglukany nedoporučuji užívat celoročně. V období opakovaných zánětů Ti ale mohou hodně pomoci. K dostání jsou v podobě hotových přípravků, ale můžeš si tepelně upravit i hlívu.

Léčivé rostliny na opakované záněty

Právenka latnatá

  • Nepochází z české přírody.
  • Při dlouhodobých zánětech může být hodně užitečná.

Echinacea (třapatka nachová)

  • Také původně nepochází z české přírody, ale běžně už u nás roste.
  • Pomůže v situaci, když na nás něco leze.
  • Skvělá je ale hlavně při dlouhodobém posilování imunity u opakovaných zánětů.

Veškeré uvedené rady platí pro všechny typy opakovaných zánětů. Každá kategorie opakovaných zánětů má ale ještě svá specifika, kterým se blíž věnuji ve svém novém kurzu Přírodní léčba zánětu. Jinak se léčí opakované záněty močových cest, v jejichž léčbě jde o zdravou močovou trubici, na které se nebudou moci uchytit bakterie a jinak záněty vaginální, kde nám jde především o správnou vaginální mikroflóru.

Akutní zánět

Víš, čím můžeš podpořit správnou a silnou imunitní reakci svého těla v první fázi zánětu, abys ses z ní rychle dostala a nemusela ležet čtrnáct dnů s kašlem nebo chřipkou? Sama jsem dřív na chřipky a nachlazení trpěla docela často a pravidelně každou zimu jsem s nimi alespoň jednou ulehla. Posledních pár let se mi je ale daří tak dobře podchytit, že už si vlastně ani nepamatuju, kdy jsem chřipku měla naposledy.

Zrovna minulý týden na mě něco lezlo a protože jsem věděla, že jsou to školkové bacily, které umí být pořádně zákeřné, bála jsem se, že se tentokrát nemoci nevyhnu. Nasadila jsem ale všechny své osvědčené zbraně a nakonec jsem stav během jediného dne vybojovala tak, že jsem si mohla jít dokonce hned druhý den zacvičit jógu. Co se tedy stalo? V noci za mnou přišla do postele dcera, která měla špatné sny a chtěla spát se mnou. Hned jsem ale z jejího dechu cítila, že je nemocná a že tedy dostanu pořádnou nálož virů. Jako na potvoru se to druhý den sešlo se zásekem mé druhé dcery, která odmítala jít sama do školy, kam jinak úplně bez problémů sama chodí. Vyběhla jsem proto narychlo ven do mrazivého dne jen v lehkých šatech, které jsem měla zrovna na sobě a hodně jsem prochladla. Už k večeru mě pak bolely klouby a cítila jsem, jak na mě něco leze, jak mi stoupá teplota a začíná mě bolet v krku. Prostě úplně klasický příklad toho, kdy je potřeba jednat, abychom z toho vylezli ve zdraví.

Co jsem tedy udělala?

  1. Hodně pomáhá prohřát se. Je to taková babská rada, ale léty ověřená. U nás se často doporučuje zalézt do postele a dát si horký čaj. V zahraničí se ale dost často setkáte s radou dát si horkou sprchu nebo horkou vanu –⁠ já to začala zkoušet poprvé asi někdy před rokem nebo dvěma a můžu říct, že to opravdu funguje mnohem líp, než jenom zalézt pod peřinu. Takže nejdřív horká vana nebo pořádně dlouhá horká sprcha, po které zčervenáme a cítíme, jak nás prohřála, a pak teprve hybaj do peřin s čajem. Zvýšená teplota je totiž v téhle fázi nemoci pozitivní. V posteli zůstaň alespoň do rána a pořádně se vypoť.
  2. Léčivé rostliny. Když se objeví teplota, doporučila bych k nim někdy přidat i paralen, který spustí pocení a zároveň tu teplotu trochu srazí. Ale jde to rozhodně i bez něj. Já jsem si paralen tentokrát nevzala, ale nasadila jsem si rostliny, které jsou protivirové (bylo jasné, že je to viróza) a které zároveň pomáhají pocení. Uvařila jsem si čaj z bezu, lípy a z prvosenky. Vždycky, když na mě leze rýma, používám ještě Sinupret (extrakt z vícero léčivých rostlin) a když na mě leze něco virového, používám Kalobu (extrakt z pelargonie sidonské, která má prokazatelné protivirové účinky a pomáhá proti kašli). Sinupret a Kaloba pomáhají i ve fázi, když ještě nemáme ani kašel ani rýmu, ale už jsme v akutní fázi virové infekce.
  3. Důležité je dostatečné množství tekutin. To, co vypotíš, potřebuješ zase dostat zpátky. V akutní fázi zánětu potřebuje tělo opravdu velké množství vody.

Ráno už jsem cítila jen divný pocit v krku, ale nebyla tam taková ta velká únava a už vůbec ne bolení kloubů, pálení očí nebo teplota. Měla jsem úplně normální den, jenom jsem ještě dál pokračovala v užívání čajů a tinktur a samozřejmě se trochu šetřila, abych přeléčila viry. Nejhorší, co v téhle situaci můžeš udělat, je vzít si brufen a jít do práce, kde se nemoc snažíš přechodit. Stoprocentně Tě pak dožene a budeš rýmu a kašel léčit ještě dlouho potom.

Kde se dozvědět víc

Na téma zánětů se mě poslední dobou hodně ptáte a je jasné, že je to opravdu široké a potřebné téma. Uvědomila jsem si ale, že v jednom článku nemůžu shrnout všechno, a proto jsem vytvořila úplně nový kurz, který je celý o zánětech a o tom, jak se s nimi vyrovnat. Vysvětluji v něm dopodrobna všechno, co jsem tady mohla jenom zhruba naznačit –⁠ co je to akutní fáze zánětu, jak probíhá, jak ji podpořit a co dělat, aby byla naše imunita silná. Probíráme v něm i to, jak funguje dlouhodobá imunita a jak se zánět může zvrtnout do stavu, kdy probíhá v místech, kde nemá co dělat –⁠ to je ten důvod, proč se nám v cévách tvoří aterosklerotické pláty nebo proč máme artritidu a další zánětlivá onemocnění. V kurzu jdu důkladně nemoc po nemoci (vaginální infekce, záněty močových cest, artritida, Crohnova nemoc a další), a popisuju i to, které rostliny a v jakém dávkování mohou na tyto záněty konkrétně pomoct.

Pokud Tě tedy téma zajímá víc, víš, kde najdeš všechno podrobně na jednom místě. Právě teď na kurz po stáhnutí receptu na punč platí i skvělá zaváděcí cena. A ta nejlepší zpráva nakonec –⁠ všechno, co se v kurzu dozvíš, můžeš okamžitě použít v praxi pro sebe i pro své děti a vnoučata. A to se teď v období nachlazení a chřipek obzvlášť hodí.