Jak na zdravá játra

Dnes se podíváme na velmi důležitý orgán v našem těle, kterým jsou játra. I když to tak venku aktuálně nevypadá, brzy nám nastane předjaří a tedy doba, kdy bychom svá játra měli zvlášť hýčkat a posilovat. Pojď se se mnou v dnešním článku podívat na to, proč jsou pro nás játra tak důležitá, jak fungují, jak poznat, kdy jsou oslabená a samozřejmě i na to, co pro ně můžeš udělat a jak je podpořit pomocí bylinek.

Proč jsou játra důležitá?

Zdraví našich jater do velké míry určuje zdraví celého našeho těla. Je to náš hlavní detoxikační orgán a tedy hlavní orgán, díky kterému se zbavujeme všeho, co do našeho těla nepatří a co mu škodí. K čemu všemu tedy játra slouží?

Tvoří žluč

Velmi významnou funkcí jater je tvorba žluči. Ta pomáhá v našich střevech trávit tuky. Problémy spojené se žlučí proto nutně neznamenají, že je něco špatně se žlučníkem. V něm se tato tekutina jenom shromažďuje a dále dávkuje do trávícího traktu.

Díky játrům z našeho těla také odchází bilirubin, žluté žlučové barvivo, který vzniká rozpadem hemoglobinu z odumřelých červených krvinek. Když játra nefungují správně, bilirubin zůstává v těle a naše kůže i oční bělmo se kvůli tomu barví do žluta. Tomuto stavu se říká žloutenka.

Žloutenka je vždycky nějakým způsobem spojena s tím, že játra nestíhají zpracovávat bilirubin. U dospělých je to většinou kvůli nemocným játrům. Novorozenecká žloutenka je zase způsobena tím, že se miminku v těle najednou rozložilo mnoho červených krvinek a játra nestihla tak rychle všechen bilirubin zpracovat.

Produkují teplo

Játra fungují jako teplárna našeho těla. Teplo zde vzniká jako vedlejší produkt metabolických procesů. Z jater se pak teplo rozvádí do celého těla a udržujeme si tak stálou tělesnou teplotu.

Detoxikují naše tělo

Hlavní rolí jater je ale zmíněná detoxikace –⁠ zpracovávání cizorodých látek, toxinů a všeho, co naše tělo nepotřebuje. Když do sebe dostaneme nějaké jedy, třeba alkohol (pokud to není v opravdu vysokém množství), játra toxiny dokáží zpracovat, aniž by jim to ublížilo. Mají totiž velkou regenerační schopnost.

Když to ale s toxiny pravidelně přeháníme, můžeme si játra poškodit. I nenávratně. Toxiny do těla dostáváme ve stravě, nápojích i dalších látkách. Nezdravá životospráva ale není to jediné, co játrům škodí. Může nás také postihnout infekční nemoc, třeba žloutenka, nebo tukovatění jater, které může, ale nemusí souviset s nadměrnou konzumací alkoholu.

Na játrech se zároveň projevují jiná onemocnění těla. Končí v nich totiž všechny toxiny vyprodukované jinými nemocnými orgány nebo problémy v těle. Takže i když se vyléčíme z nějaké delší nemoci, játra to mohou odnést.

Příznaky oslabených jater

Jak poznáme, že máme slabší funkci jater a potřebují podpořit?

  • špatné trávení tučných jídel
  • nevolnost, zácpa, nadýmání – ale pozor, každé nadýmání samozřejmě neznamená nemoc jater
  • snížená imunita – ukazuje na oslabenou detoxikační funkci
  • únava – třeba jarní únava vzniká proto, že játra v zimě bojují s vyšším množstvím toxinů, a na jaře jsou tak více zanesená

Podle východních medicín souvisí nemoci jater s hněvem, zuřivostí a cholerickým jednáním. Když se člověk moc hněvá, může z toho mít nemocná játra, ale zároveň problémy s játry hněv způsobují. Jde tedy o příčinu i o následek. Ajurvéda říká, že hněv souvisí s podrážděnou pittou, která se váže k jaterním nemocem.

Západní medicína zase popisuje, že nemocná játra vedou i k autoimunitním onemocněním, takové vnitřní agresi těla vůči sobě samému, nebo syndromu dráždivého tračníku. Říkám Ti to proto, abys viděla, jak se poznatky z různých medicín doplňují, a že je vždycky potřeba vnímat člověka jako celek.

Jak o játra dobře pečovat?

Základem je udělat si dvakrát do roka očistu těla. Jestli mě už nějakou dobu sleduješ, tak víš, že nedoporučuji žádné drastické ani univerzální očisty. Jde o to, abychom podpořili detoxikační funkci jater a zbavili tělo toxinů.

Jak tedy očista pomůže játrům? Možná Tě překvapí, že hned třemi způsoby. Během očisty:

1/ Přestaneš přijímat toxiny v potravě.

2/ Podpoříš odstraňování aktuálně kolujících toxinů z těla.

3/ Vyplavíš i toxiny uložené v tkáních.

Játra tedy během očisty paradoxně pracují více než normálně. Po ní si odpočinou, mají prostor na regeneraci. Když se nám podaří dvakrát ročně udělat kvalitní očistu, po zbytek roku neklademe na játra takový nápor.

A také tu jsou samozřejmě léčivé rostliny, které detoxikační funkci jater podporují. Měli bychom je užívat hlavně na jaře a na podzim. Ale pokud má někdo játra více v ohrožení – třeba bývalí alkoholici – potřebuje je podporovat celoročně.

Ostropestřec

Je bylinkou číslo jedna, pokud chceš svá játra podporovat dlouhodobě. Výborně pomáhá jejich funkci a regeneraci. Existuje mnoho kvalitně udělaných studií, které tyto účinky u ostropestřce potvrdily.

Můžeš si ho vypěstovat i doma, ve volné přírodě je totiž většinou těžké ho najít. Sbírej z něj semínka.

Pampeliška

Je celkově prospěšná pro játra. Nejvíc posiluje jejich detoxikační funkci, ale podporuje i jejich regeneraci. Pokud nemáš vyloženě nemocná játra, úplně postačí, když si ji dopřeješ na jaře a na podzim. V těchto obdobích si z ní nasbírej kořen, na jaře můžeš natrhat i mladé lístky. V létě a v zimě si dej pauzu.

Artyčok

Tahle rostlina podporuje detoxikaci i regeneraci jater. Můžeš si ji dopřát jako zeleninu nebo extrakt, ten se vyrábí z celé palice, dokonce i z listů a kořenů. Látky prospěšné pro játra jsou totiž v celé této rostlině.

Kurkuma, schizandra, ženšen

Můžeš vyzkoušet i tyhle cizokrajné bylinky, které játrům pomáhají. Ale dávej si pozor na interakce s léky.

Játra potřebují podpořit hlavně v období předjaří, kdy v našem těle přirozeně probíhají detoxikační procesy. A proto jsem na začátek února připravila Týden nezávislosti, ve kterém si společně odvykneme od neřestí, které naše játra zatěžují. Den po dni si společně projdeme procesem resetu našeho vztahu s požitky jako je cukr, káva nebo alkohol. A pokud se letos chystáš na jarní očistu, bude pro Tebe Týden nezávislosti tou nejlepší přípravou.

Přidej se k nám zdarma a přijď si pro podporu! Začínáme už 5. února.