Jak na zdravá játra

Zdraví jater úzce souvisí se zdravím celého těla. Jednou z jejich nejdůležitějších funkcí je sice detoxikace organismu, o té jsem ale už psala třeba v článku Jak na podzimní očistu. Dneska se proto podíváme na další významné funkce, které játra v těle plní, a jak můžeme jejich zdraví podpořit pomocí bylin.

Tvoří žluč

Velmi významnou funkcí jater je tvorba žluči. Ta pomáhá v našich střevech trávit tuky. Problémy spojené se žlučí proto nutně neznamenají, že je něco špatně se žlučníkem. V něm se tato tekutina jenom shromažďuje.

Díky játrům z našeho těla také odchází bilirubin, žlučové barvivo. Když se v těle rozkládají červené krvinky, krevní barvivo se nejdřív mění na bilirubin, ze kterého se tvoří žluč. Když játra nefungují správně, bilirubin zůstává v těle a naše kůže se kvůli tomu barví do žluta. Tomuto stavu se říká žloutenka.

Žloutenka je vždycky nějakým způsobem spojena s tím, že játra nestíhají odbourávat žluč. U dospělých je to většinou kvůli nemocným játrům. Novorozenecká žloutenka je zase způsobena tím, že se miminku v těle najednou rozložilo mnoho červených krvinek a játra je nestihla všechny odbourat.

Produkují teplo

Játra fungují jako teplárna našeho těla. Teplo se samozřejmě produkuje třeba i ve svalech, ale hlavním centrem jsou právě játra. Z nich se rozvádí teplá krev do celého těla. Proto když máme ruce nebo nohy špatně prokrvené, snadněji prochladnou.

Syntetizují bílkoviny… a tím to nekončí

Podstatnou funkcí jater je také syntéza bílkovin, a to hlavně těch, které jsou důležité v krevní plazmě. Mohla bych tady vyjmenovávat další a další funkce jater, protože je to opravdu velmi důležitý orgán. Teď se ale pojďme podívat blíž na to, jak játra fungují.

Rychle se regenerují

Játra mají velkou regenerační schopnost. Jsou detoxikačním orgánem, a tak je vlastně v jejich „popisu práce“ přicházet do styku s toxiny. Když do sebe dostaneme nějaké jedy, třeba alkohol – pokud to není v opravdu vysokém množství – játra se na rozdíl od jiných buněk velmi dobře regenerují.

Když to s toxiny pravidelně přeháníme, můžeme si játra poškodit. I nenávratně. Toxiny do těla dostáváme ve stravě, nápojích i dalších látkách. Nezdravá životospráva ale není to jediné, co játrům škodí. Může nás také postihnout infekční nemoc, třeba žloutenka, nebo tukovatění jater, které může, ale nemusí souviset s nadměrnou konzumací alkoholu.

Na játrech se zároveň projevují jiná onemocnění těla. Končí v nich totiž všechny toxiny vyprodukované jinými nemocnými orgány nebo problémy v těle. Takže i když se vyléčíme z nějaké delší nemoci, játra to mohou odnést.

Příznaky oslabených jater

Dnes se s Tebou chci podívat hlavně na podporu jater a na prevenci „civilizačních“ onemocnění tohoto orgánu, třeba cirhózy jater (nemusí nutně souviset jenom s alkoholem, ale třeba s konzumací léků). Dobré je myslet také na jejich detoxikační funkci.

Jak poznáme, že máme slabší funkci jater a potřebují podpořit?

  • špatné trávení tučných jídel
  • nevolnost, zácpa, nadýmání – ale pozor, každé nadýmání samozřejmě neznamená nemoc jater
  • snížená či nemocná imunita – ukazuje na oslabenou detoxikační funkci
  • únava – třeba jarní únava vzniká proto, že játra v zimě bojují s vyšším množstvím toxinů, a na jaře jsou tak více zanesená

Podle východních medicín souvisí nemoci jater s hněvem, zuřivostí a cholerickým jednáním. Když se člověk moc hněvá, může z toho mít nemocná játra, ale zároveň problémy s játry hněv způsobují. Jde tedy o příčinu i o následek. Ajurvéda říká, že hněv souvisí s podrážděnou pittou, která se váže k jaterním nemocem.

Západní medicína zase popisuje, že nemocná játra vedou i k autoimunitním onemocněním, takové vnitřní agresi těla vůči sobě samému, nebo syndromu dráždivého tračníku. Říkám Ti to proto, abys viděla, jak se poznatky z různých medicín doplňují, a že je vždycky potřeba vnímat člověka jako celek.

Jak o játra dobře pečovat?

Základem je udělat si dvakrát do roka očistu těla. Jestli mě už nějakou dobu sleduješ, tak víš, že nedoporučuji žádné drastické ani univerzální očisty. Jde o to, abychom podpořili detoxikační funkci jater a zbavili tělo toxinů. Kdyby Tě zajímalo, jak očistu dělám já, můžeš se ke mně zase příští jaro přidat do kurzu Očista na míru podle ajurvédy.

Jak očista pomůže játrům? Paradoxně během očisty více pracují, protože z těla vyplavujeme toxiny uložené v tukových tkáních. Po ní si ale odpočinou, mají prostor na regeneraci. Když se nám podaří dvakrát ročně udělat kvalitní očistu, po zbytek roku neklademe na játra takový nápor.

A také tu jsou samozřejmě léčivé rostliny, které detoxikační funkci jater podporují. Měli bychom je užívat hlavně na jaře a na podzim. Ale pokud má někdo játra více v ohrožení – třeba bývalí alkoholici – potřebuje je podporovat celoročně.

Ostropestřec

Je bylinkou číslo jedna, pokud chceš svá játra podporovat dlouhodobě. Výborně pomáhá jejich funkci a regeneraci. Existuje mnoho kvalitně udělaných studií, které tyto účinky u ostropestřce potvrdily.

Můžeš si ho vypěstovat i doma, ve volné přírodě je totiž většinou těžké ho najít. Sbírej z něj semínka.

Pampeliška

Je celkově prospěšná pro játra, nejvíc posiluje detoxikační funkci. Podporuje také regeneraci. Pokud nemáš vyloženě nemocná játra, dopřávej si jen celé jaro a podzim. V těchto obdobích si z ní nasbírej kořen, na jaře můžeš natrhat i mladé lístky. V létě a zimě si dej pauzu.

Artyčok

Tahle rostlina podporuje detoxikaci i regeneraci jater. Můžeš si ji dopřát jako zeleninu nebo extrakt, ten se vyrábí z celé palice, dokonce i z listů a kořenů. Látky prospěšné pro játra jsou totiž v celé této rostlině.

Kopřiva

Prospívá játrům celkově, podporuje zejména detoxikační funkci. Doporučuju ji na jaře a na podzim.

Kurkuma, schizandra, ženšen

Můžeš vyzkoušet i tyhle cizokrajné bylinky, které játrům pomáhají. U ženšenu si dávej pozor na interakce s léky.

Kalendář sběru

Chceš si bylinky, které podporují játra, sama nasbírat? Zajímá Tě, kdy vyrazit i na další léčivé rostliny? Stáhni si můj kalendář sběru, do kterého jsem vybrala ty nejdůležitější bylinky z celého roku. Na každý měsíc jich v kalendáři najdeš zhruba deset. Je mezi nimi i pampeliškový kořen, kopřiva a ostropestřec.

Kalendář jsem přizpůsobila pro mobil, takže ho s sebou můžeš mít na každé procházce. Projdeš tak se mnou celou bylinkovou sezónou a budeš mít doma vlastní slušnou zásobu léčivých rostlin.