Jak pečovat o hlasivky?

Tenhle malý orgán v krku nás může dost potrápit. Jak se o hlasivky starat, aby byly zdravé, a jak si pomoct, když jsme nachlazení, chraptíme nebo jsme si vyřvali hlas? Ukážu Ti bylinky, psychosomatický pohled i techniky, jak hlasivky podpořit.

Jak hlasivky fungují?

Hlasivky jsou orgán v krku, který tvoří složitější struktura závislá na svalech a vazech. Když vydechneme a chceme mluvit nebo zpívat, vzduch začne rozechvívat napjaté hlasivky. Tímhle procesem vzniká hlas.

S hlasivkami mají nejčastěji problémy lidé, kteří při své práci hodně mluví, třeba učitelé. Proč ale někomu hlasivky i přes velkou námahu dobře fungují, a někdo ztrácí hlas nebo chraptí? Pojďme si ukázat, s čím vším hlasivky souvisejí. Sama jsem totiž viděla krásné výsledky a hodně zajímavé proměny u dlouhodobých problémů s hlasem, když se na to šlo i jinak než bylinkami nebo zvlhčováním hlasivek.  Pomoct může taky energetické pročištění.

Hlasivky a pátá čakra

Energeticky hlasivky souvisejí s pátou čakrou, která se nachází právě v oblasti krku. Pátá čakra je jedna z těch vyšších, není tolik navázaná na základní procesy v těle. Víc souvisí s psychikou. Problémy s hlasivkami můžou souviset třeba s traumatem z dřívějšího života nebo s něčím, co se nám děje právě teď. Pokud máš dlouhodobé problémy s hlasivkami, zkus se na ně podívat i z psychosomatického hlediska. Zádrhel může být tam.

Podle jógy se skrze pátou čakru očišťujeme – slovy. Pátá čakra souvisí s tím, zda dokážeme říkat svoji pravdu a nezadržovat v sobě, co potřebujeme říct. Člověk s nevyladěnou pátou čakrou se hodně hádá, mluví moc nahlas a nenechá druhého nic doříct. Anebo v sobě naopak všechno dusí, nedokáže vyjádřit, co potřebuje, a hromadí v sobě emoce. Oba extrémy můžou vést k tomu, že hlasivky nebudou v pořádku.

Jak o ně pečovat z energetického hlediska?

Základ je mluvit svoji pravdu. Mluvit o tom, co potřebujeme sdělit, nenechávat si pro sebe věci, které nás štvou. Zároveň ale sdílet i to hezké. Když někdo nedokáže druhému člověku říct, že ho miluje, je to taky problém páté čakry.

K jejímu vyladění pomáhá naslouchání. Je to důležitá technika, která neznamená jenom druhého slyšet, ale aktivně vnímat, co nám chce říct. Z jógových pozic nám může pomoci třeba pozice svíčky, ve které se hlasivky stlačují, nebo pozice ryby, ve které se naopak otevírají do prostoru.

Další zdravou technikou je zpěv, pokud samozřejmě hlasivky nepřetěžujeme. Zpívání a hlasitý smích patří (nejenom podle jógy) ke zdravému projevu. Proto bychom nikdy na tyto přirozené a příjemné věci neměli zanevřít. Co hlasivkám naopak škodí, je šepot. Příliš je tím zatěžujeme. Lepší je normálně mluvit.

Hydratace a zvlhčování

Jak můžeme dále pomoct hlasivkám, když máme dlouhodobé potíže? Důležitá je hydratace, dostatek tekutin a zvlhčený vzduch.

Hlasivky potřebují pro optimální funkci přiměřenou vlhkost vzduchu. Zimní suchý vzduch v přetopených místnostech jim škodí. Existují ultrazvukové zvlhčovače vzduchu nebo nádobky na vodu, které se dají na topení a postupně se z nich uvolňuje pára. Do vody můžete přidat i esenciální oleje, hlasivkám prospívá třeba máta nebo eukalyptus. Ale pozor na množství, moc esenciálního oleje by je mohlo naopak dráždit.

Hlasivkám vadí taky kouř. Můžeš si všimnout, že kuřáci mluví jinak, mají horší kvalitu hlasu. Škodí ale i pasivní kouření, kouř v pracovním prostředí nebo třeba smog ve městech. Prachové částice ve vzduchu a další složky kouře jsou pro hlasivky škodlivé. Když se jim hodně vystavujeme, může to jejich dlouhodobý stav zhoršovat.

Bylinky pro zdravé hlasivky

Které léčivé rostliny nám pomůžou, když máme hlasivky přetížené nebo kvůli infekci ztratíme hlas?

Šalvěj a tymián

Pomáhají bojovat proti infekci. V krku ji způsobují přemnožené viry nebo bakterie, které se můžou usadit i v hlasivkách. Ty pak zduří a my přicházíme o hlas. Šalvěj a tymián Ti pomůžou ve formě kloktadla, ale můžeš je taky pít jako čaj. Při infekci klidně použij i bylinky, které pomáhají proti přetížení, hlas se Ti rychleji vrátí.

Lékořice

V péči o hlasivky má výsadní místo, protože je silně protivirová a zároveň zvlhčující. Dají se koupit lékorky, nejvhodnější je ale lékořice ve formě cucavých pastilek. Zvlhčují hrdlo a jsou protivirové. Operním pěvcům pomáhají na běžnou údržbu hlasivek a nám ostatním během nachlazení, když ztratíme hlas.

Měsíček a proskurník

Tyhle dvě bylinky zvlhčují sliznice. Obsahují slizy, účinné látky, které pomáhají hlasivkám vrátit se zpátky do normálu.

Lípa nebo sléz

Běžně je používáme proti kašli, ale díky obsahu slizů pomáhají i hlasivkám.

Islandský lišejník

Obsahuje slizy, je protivirový a opravdu velmi dobře pomáhá specificky na hlasivky. Dej si ho ve formě pastilek. Obecně jsou na hlasivky dobré pastilky, protože tím, jak je cucáme, na hrdlo působí delší dobu.

Panthenol

Není to sice léčivá rostlina, ale přírodní látka ano – vitamín B5. Seženeš ho ve formě pastilek. Zvlhčuje hlasivky, což je to hlavní, co jim pomáhá.

Jak připravit hlasivky na výkon

Jestli stojíš před nějakým krátkým hlasovým výkonem a potřebuješ si rychle nakopnout hlas, mám pro tebe jeden tip: panák alkoholu. Samozřejmě to není způsob, jak udržovat hlasivky dlouhodobě zdravé. Mám ale sama na sobě vyzkoušeno, že to na krátkou dobu může pomoct hlasivky uvolnit. Účinek alkoholu trvá opravdu jen chvilku.

Co před výkonem pomáhá dlouhodobě, je hlasivky zahřát. Omotej si kolem krku šálu nebo šátek. Má to stejný efekt jako alkohol, akorát je to zdravější. Hlasivky si zahřeješ taky tím, že je rozhýbáš – rozmluvením nebo rozezpíváním. Pomůže Ti to i s artikulací. Po hlasovém výkonu je zase dobré hlasivky zklidnit, třeba po zpívání si dej zase na krk šálu. Po hlasovém výkonu ale není dobré úplně mlčet, uvolněně mluv nebo si dej nějaké hlasové cvičení. Tím hlasivky pomalu vypneš.

A pomáhá taky… energie!

Tvůj hlasový výkon hodně ovlivňuje i to, jak se cítíš. Pokud jsi unavená, ani od svého hlasu nemůžeš očekávat zázraky. Chceš se nabít energií dlouhodobě, přírodně a bez vedlejších účinků? Stáhni si recept na moje tři bylinkové energeťáky. Jsou bez cukru i kofeinu a dodají Ti energii matky přírody, kterou určitě využiješ nejenom ke zpívání nebo mluvení.