Bez ledvin se nedá žít, protože na denní bázi čistí naši krev. Mají ale spoustu dalších funkcí. Pojď se se mnou v dnešním článku podívat na to, co všechno pro naše tělo dělají a hlavně na to, co pro ně můžeš teď v předjaří udělat Ty! Možná budeš překvapená. A neboj. Samozřejmě nezapomeneme ani na léčivé rostliny, které ledvinám prospívají.
Filtrují krev
Ledviny odvádějí obrovské množství práce – každý den přefiltrují asi 25x celý objem naší krve. A to je zhruba 170 nebo 180 litrů primárního filtrátu, který poté dále upravují a který se během dalších procesů zpětně vstřebává do našeho těla včetně všech prospěšných látek. To, co do našeho těla nepatří následně odchází v moči z těla pryč. Na každodenní bázi nás tak ledviny zbavují všeho toxického.
Udržují naše pH v rovnováze
V poslední době se hodně mluví o překyselení organismu a nejrůznější zdroje se předhánějí v jeho nejlepším řešení. Tohle téma je ale trošku úsměvné. Dalo by se totiž říct, že překyselení vlastně neexistuje. Fyziologicky je pH krve udržované ve velmi úzkém rozmezí hodnot kolem 7,4 a jeho kolísání je nepatrné. Toto rozmezí je totiž zásadní pro správnou funkci většiny našich buněk a ledviny ho úzkostlivě udržují tím, že filtrují jednak ionty vodíku, které jsou kyselinotvorné, a jednak bikarbonát. Ledviny tedy pH pořád kontrolují a na jeho změnu umí velmi pružně reagovat úpravou množství iontů, které přebývají, nebo naopak chybí.
Pro úplnost dodejme, že naše tělo udržuje správnou hodnotu pH i dýcháním – tím, že jednoduše vydechneme více oxidu uhličitého, nebo naopak méně, podle toho, jak je zrovna potřeba. Kdyby se pH nějak výrazně vychýlilo, tak vlastně zemřeme.
Udržují správný krevní tlak
Další velmi důležitá funkce ledvin je udržování správné hladiny krevního tlaku. U něj je už ale rozptyl větší. Každý máme jiný zdravý krevní tlak. Dá se žít s velmi zvýšeným krevním tlakem, nebo i s docela nízkým krevním tlakem. Vysoký krevní tlak ale ohrožuje především náš kardiovaskulární systém (naše srdíčko a cévy) a jeho následky jsou tak jednou z častých příčin úmrtí.
Krevní tlak si v praxi představ tak, že naše krev koluje v cévách pod nějakým tlakem. Pod nějakým tlakem ji naše srdce vystříkne do krevního řečiště a nějaký tlak má v okamžiku, kdy se do srdce vrací. Pokud krev obsahuje víc vody a céva je plnější, krevní tlak na stěnu cévy je větší. Ledviny proto regulují krevní tlak tím, že udržují v krevním řečišti buď více nebo méně vody. Tohoto procesu se ale účastní i vícero hormonů, takže je to poměrně složitý proces – ovlivňují ho například stresové hormony a další.
Zvýšený krevní tlak může být způsobený špatnou funkcí ledvin, ale častěji to bývá takzvaná multifaktoriální porucha – více příčin, které se musely sejít, aby ledviny jakoby nestíhaly, nebo byly z nějakého důvodu nucené neudržovat tlak ve správné normě.
Udržují správnou hladinu vody v těle
Ledviny samozřejmě udržují správnou hladinu vody nejenom v krevním řečišti, ale i celkově v těle. Jejich snížená funkce nebo přetížení se tak může projevit například tím, že trpíme na otoky, často kolem kotníků nebo ve spodní části nohou. Na druhou stranu tyto otoky nemusí nutně znamenat problém s ledvinami, ale jeden z příznaků to být může.
Detoxikují organismus
Jak už jsem zmínila, ledviny hrají velmi důležitou roli při detoxikaci organismu, protože nás zbavují všech látek, které nemají v těle co dělat. Detoxikace je složitý proces, který v našem těle probíhá neustále. Na vylučování toxinů se v našem těle kromě ledvin významnou měrou podílejí i játra. Pokud máme tělo zanesené toxiny, je potřeba je nejdříve dostat z tkání, kde jsou uložené, do krevního řečiště. A v tomto procesu často hrají zásadní roli právě játra, která toxiny zpracovávají. Jakmile jsou toxiny v krvi, nastupují ledviny, které ji přefiltrují a všechny nežádoucí látky z ní ponechají v moči, kterou následně vyloučíme z těla ven.
Dalším detoxikačním orgánem našeho těla je kůže a můžeme za něj považovat i střeva. Detoxikace těla vždy probíhá v součinnosti všech těchto orgánů a proto bychom je měli podporovat všechny. Funkci ledvin ovlivňují i již zmíněné stresové hormony a hormony související s kardiovaskulárním systémem. Měj proto na paměti, že když ledviny nefungují tak, jak mají, může to souviset často právě se stresem nebo se spoustou dalších nemocí a problémů v těle.
Ledviny filtrují opravdu všechno, co se dostane do naší krve, ať už se to týká jídla, pití nebo bylinek. To v praxi znamená, že po nich vlastně neustále chceme, aby pracovaly. Ve chvíli, kdy se chystáme na jarní očistu, při které do těla navíc vyplavíme toxiny uložené v tkáních a ještě více tak ledviny zatížíme, si proto naši podporu opravdu zaslouží. Tento proces probíhá částečně samovolně každý rok na jaře, kdy má naše tělo přirozenou tendenci k větší detoxikaci.
Jak tedy můžeš ledviny podpořit, aby nápor vyplavených toxinů zvládly?
K podpoře ledvin můžeš využít diuretické rostliny, třeba břízu, jalovec a petržel. Pokud jsou Tvoje ledviny v pořádku, můžeš v očistě tyto diuretické bylinky používat poměrně intenzivně. Pokud máš ale ledviny nějakým způsobem oslabené, používej z nich jenom takové, které ledviny příliš nedráždí. Mezi dráždivější diuretické bylinky patří například zmíněný jalovec.
Bříza
Vřes
Kopřiva
Pampeliška
Péče o ledviny je právě teď v předjaří důležitá i z hlediska tradiční čínské medicíny, která říká, že v těchto měsících ledviny potřebují naši intenzivnější podporu. Takže moc doporučuji tyhle bylinky používat, i kdybys nechtěla jít do očisty naplno. V samotné očistě kromě bylinek určitě zařaď i druhé dva pilíře – jen tak bude skutečně účinná. A nezapomeň, že očista není jenom záležitostí ledvin. Účastní se jí i jiné orgány a proto potřebujeme odlehčit celému trávicímu systému a podpořit i naše játra, o kterých jsem psala minulý týden.
Chceš vědět víc? Letos na jaře budu pořádat další ročník velmi oblíbeného kurzu Očista na míru podle ajurvédy, ve kterém najdeš (kromě přesných návodů a doporučení pro Tvůj konkrétní konstituční typ) i spoustu dalších očistných technik, odbornou pomoc lektorek a podporu skupiny lidí, kteří s Tebou budou na stejné vlně. A výsledek? Každý rok mě znovu a znovu překvapí ten úžasný příval energie, vitality a lehkosti do života i zlepšení nejrůznějších onemocnění, o kterém mi účastnice píší.
Než se ale vrhneme do očisty, čeká nás Týden nezávislosti, který je pro očistu skvělou přípravou. Budeme v něm společně držet půst od alkoholu, kofeinu, teinu, cukru a dalších neřestí, které našim ledvinám i celému tělu škodí. Já už se moc těším. Pořádám ho už poněkolikáté, a tak dobře vím, jaká úžasná atmosféra a podporující síla se vždycky ve skupině vytvoří. Začínáme 5. února, tak s přihlášením moc neváhej, ať Ti nic z nabitého programu neuteče!