Metabolismus – tedy látkovou výměnu – si většinou vůbec neuvědomujeme. Probíhá v těle bez naší kontroly a všimneme si jí obvykle až v okamžiku, kdy se v něm něco porouchá. Třeba když máme slabou funkci štítné žlázy. Najednou zjistíme, co to znamená mít pomalý metabolismus. Spousta lidí si myslí, že se tenhle proces nedá ovlivnit. Ale já Ti dneska ukážu, že to jde. A dokonce hodně.
Nejdřív si pojďme vysvětlit, jak metabolismus vlastně funguje. Často se o něm totiž mluví v souvislosti s hubnutím nebo přibírání. Hodně lidí se ho snaží zrychlit, když se rozhodnou shodit. Metabolismus sice souvisí se vstřebáváním potravy a trávením, ale trochu jinak.
Metabolismus jsou procesy, které probíhají uvnitř našeho těla a pracují s živinami. Tím „uvnitř těla“ nemyslím žaludek nebo střeva, ty jsou pro metabolismus naopak vnějším prostředí.
Trávením rozložíme potravu na základní kameny: složité cukry a škroby na jednoduché cukry, bílkoviny na jednotlivé aminokyseliny a tuky na jednotlivé mastné kyseliny. Ty pak putují přes stěnu střev do krve a teprve tam je to vnitřní prostředí. Tam probíhá metabolismus.
Katabolismus – rozbourávání. Tímto procesem se nám uvolňují zásobní látky z našich „špíčků“. Tuky se odbourávají a vzniká energie. Při hubnutí chceme podporovat právě katabolismus.
Anabolismus – budování. Je to opačný proces budující zásobní látky, které si tělo ukládá, nebo svalovou hmotu.
Metabolismus pro nás tedy vyrábí energii, kterou potřebujeme na správnou funkci všech procesů v těle. Představ si teď, že jako my platíme penězi, naše tělo a buňky používají platidlo ATP. Je to rychle dostupná energie. Když někam v těle přijde ATP, je tam potenciál cokoli rychle udělat. Všechny procesy v těle se „financují“ právě ATP.
Jak buňky tohle platidlo získají? Vyrobí si ho tzv. buněčným dýcháním. Dýchání totiž není jednom to, že nadechneme vzduch s kyslíkem, část z něho si vezmou plíce a vydechneme ho zpátky s větším množstvím oxidu uhličitého. To hlavní dýchání, buněčné, probíhá až uvnitř buněk. Dochází k němu na strukturách, kterým se říká mitochondrie. Tímhle dýcháním získáváme energii.
V józe se mluví o univerzální energii, o tzv. práně, kterou naše tělo získává dýcháním. Nemyslí se tím samotný dech, ale až procesy uvnitř buněk. Když dojde kyslík do buněk, našeho tělo ho dokáže přeměnit díky zásobním molekulám, třeba glukóze, na ATP.
Zajímavé je, že tělo si díky glukóze dokáže vyrobit ATP i bez kyslíku. Ale vytvoří jenom dvě. Zatímco když se účastní kyslík na mitochondriích, získá jich 36! Takhle vlastně vznikl život na Zemi. Buňky se naučily prodýchávat organické molekuly a získávat tak energii.
A co metabolismus pohání? Enzymy. To jsou proteiny, bílkoviny se speciální funkcí. Účastní se i dýchání, trávení, prostě řídí veškeré procesy v těle. Ke svému fungování potřebují právě ATP. Enzymy jsou produkt metabolismu, takže je to takové kolo, které pohání samo sebe.
Hormony. A to hlavně hormony štítné žlázy. Čím víc je tento orgán aktivní, tím víc stimuluje metabolické procesy a urychluje metabolismus. Když máme slabou štítnou žlázu, metabolické procesy probíhají pomaleji. Máme nižší teplotu a přibíráme. Když je naopak její funkce zvýšená, vše se děje rychleji, máme v důsledku toho vyšší teplotu, tlak a hodně hubneme.
Je to celé složitý proces, který tady zjednodušuju. Metabolismus probíhá v různých orgánech za účasti různých hormonů. Každý orgán ovlivňuje jiný hormon. Ale štítná žláza je důležitá, protože na tyto procesy působí jako celek.
Nervy. Mozek dokáže ovlivňovat metabolické pochody mimovolně pomocí vegetativního nervového systému. Ten mají i evolučně nižší formy života, které nedokáží přemýšlet. Jsou to nervy, které ovládají orgány a metabolismus.
Dělíme ho na:
Sympatikus – tyto nervy podporují katabolimus. Pomáhají našemu tělu, aby mohlo jít do akce. Při stresu začneme rychleji dýchat, máme sucho v ústech, trávení se zpomaluje. Sympatikus ale nechceme podporovat, ani při hubnutí, protože souvisí se stresovou reakcí.
Parasympatikus – podporuje trávení, vstřebávání, sexuální funkce. Jde proti sympatiku. Podporuje anabolismus a ukládání zásob.
Dobrá zpráva je, že i když je vegetativní nervový sytém řízen mimovolně, můžeme ho vůlí částečně ovládat. Je na to spousta jógových technik. Chtěla bych vám dnes představit jednu jednoduchou, která mi vždycky zněla až moc ezotericky, ale v nedávné době vědecké výzkumy potvrdily, že opravdu funguje.
Podle jógy máme v páteři sedm čaker, kterými prochází takové dva kanály: ida a pingala. Ida symbolizuje ženský princip, pingala mužský. Tyto dva kanály se v čakrách prolínají, začínají na kostrči a končí právě v nosních dírkách. Ida končí v levé, pingala v pravé.
Podle jógy můžeme skrze dýchání buď levou, nebo pravou nosní dírkou aktivovat ženskou, nebo mužskou energii. Ženská energie symbolizuje trávení, přibírání, klid, pohodu, mazlení a podobně. Pingala nám pomáhá jít do akce, do boje, do fyzické aktivity.
V józe se dýchání levou a pravou nosí dírkou, díky kterému zůstanou ida a pingala v rovnováze, říká technika nádí šódhana. Ida má za úkol nás zklidnit, pingala aktivovat.
Určitě už v tom vidíš podobnost se sympatikem a parasympatikem. V poslední době se zjistilo, že dýcháním pouze levou nosní dírkou se aktivuje parasympatikus a dýcháním pravou nosní dírkou sympatikus. Je tedy vědecky dokázáno, že díky technice nádí šódhana můžeme aktivovat buď ženskou, nebo mužskou energii.
Zajímá Tě, jak v sobě otevřít energii celkově? Připravila jsem pro Tebe moje 3 nejlepší recepty na bylinkové energetické nápoje, které jsou úplně bez cukru a kofeinu. Na rozdíl od komerčních energeťáků Ti dodají vitalitu dlouhodobě a nemají žádné vedlejší účinky. Stáhni si je tady a jeď na stejné vlně energie jako já!