Toxiny. Brrrr… to zní hodně jedovatě. Ale co to vlastně je? Představ si je jako cizorodé látky z prostředí, které nám k ničemu neslouží a dokonce mohou i škodit. A proto je potřebujeme dostat z těla ven. Najdeš mezi nimi nebezpečné jedy, ale třeba i některé léčivé rostliny nebo úplně běžné potraviny, které denně konzumujeme.
Třeba takový kyanovodík se už uplatnil v lecjaké detektivce – stačí ho nenápadně propašovat do pití a nepřítel je do pár vteřin mrtvý. Víš ale, že ho v malinkém množství obsahují třeba i mandle, ve kterých nám při běžné konzumaci vůbec neškodí? U toxinů totiž vždy záleží na dávce a na tom, jak dlouho se v našem těle střádají. Znáš přeci to přísloví Stokrát nic umořilo osla…
A jak vlastně poznám, že mám s toxiny problém? Celkem snadno. Když se jich v těle nastřádá větší množství, způsobují nejrůznější problémy, které na sobě často můžeme i cítit:
Pokud toxiny zasáhnou i náš metabolismus, může to dlouhodobě vést až k ateroskleróze, kornatění tepen nebo třeba infarktu a rakovině. Ale nechme strašení. Skvělá zpráva je, že na jaře a na podzim naše detoxikační orgány (játra a ledviny) přirozeně pracují na tom, aby dostaly toxiny z těla ven. A my je navíc můžeme efektivně podpořit, aby byla naše očista maximálně účinná. Po zimě je to totiž opravdu potřeba.
Pohled západu
Toxiny se do našeho těla mohou dostat z běžné každodenní stravy, zvláště pokud je plná přidaných barviv, sladidel či konzervačních látek. Tyto látky jsou sice v malém množství hodnocené jako netoxické, pokud ale dlouhodobě tvoří velkou část naší potravy, mohou se v těle hromadit a postupně přerůst v závažnější problém.
Toxiny k nám pronikají i z vnějšího prostředí, z nejrůznějších plísní, bakterií a těžkých kovů a zvláště ve městech je často i vdechujeme. Látek, které do našeho těla nepatří a přesto tam nějakým způsobem vniknou je tak bohužel celá řada.
Pohled ajurvédy
Ajurvéda toxiny označuje souhrnným pojmem áma a řadí mezi ně i ty mentální a fyzické. Toxiny bychom si tedy neměli představovat jen jako konkrétní chemické látky, ale i jako produkty našeho myšlení, jednání, chování a emocí. Ty mentální vznikají například špatnou náladou, nezpracovanými emocemi, emocionálními výkyvy či čtením špatných zpráv… více si o nich řekneme ale až příště. Teď se pojďme podívat, co podle ajurvédy patří mezi ty fyzické:
Dle ajurvédy je nejdůležitější prevencí a zároveň i prvním krokem při léčbě většiny nemocí právě očista těla. Toxiny, které vznikají ve střevech se mohou v těle ukládat jednak v cévách a jednak v tukové tkáni, která nás před nimi vlastně chrání. Pokud by totiž dlouhodobě kolovaly v krvi, mohly by způsobit řadu nežádoucích účinků.
Při očistě tyto toxiny vyplavíme z tukové tkáně zpět do krve, naženeme je do našich detoxikačních orgánů a játra a ledviny ještě pořádně podpoříme, aby měly dostatek síly toxiny bez problémů zpracovat a vyloučit. Skvěle tak zatočíme i s kily navíc, které jsme přes zimu nabrali.
Jak na to:
A co přijde pak? Přeci zasloužený příval energie, neskutečná lehkost, skvělá nálada a chuť to na jaře pořádně roztočit! Ten pocit ale nejde popsat, ten musíš zažít! Už teď ale 100% vím, že to bude stát zato.