Léčba psychických potíží přírodní cestou

28.6. 2023Karolína Romášková1346x

Často slýcháme, že léčivé rostliny nejsou na psychické problémy dost silné. Co je na tom pravdy? Na to se podrobně podíváme v dnešním článku. Vysvětlím Ti, kdy bylinky na psychické potíže použít, kdy je nejdřív konzultovat s lékařem a také jaké máš v přírodním řešení psychických problémů možnosti.

Proč zkusit přírodní léčbu?

Protože v mnoha případech skvěle funguje – ať už samostatně, nebo v souhře s chemickými léky. Bylinky jsou velmi vhodné při méně závažných potížích, kdy buď diagnózu vůbec nemáme, nebo se pohybujeme někde na hraně mezi depresemi či úzkostmi a lehčími psychickými stavy.

Léčivé rostliny ale pomáhají i v případě, že už nám lékař diagnózu stanovil. Spousta lidí nechce z určitých důvodů brát dlouhodobě chemické léky. Buď z přesvědčení, nebo proto, že po nich mají nežádoucí vedlejší účinky. A právě v těchto případech mohou léčivé rostliny pomoci.

Dobře účinkují například na lehké a středně těžké deprese a můžou fungovat jako samostatná účinná léčba. Při těžších stavech zase mohou skvěle pomáhat ruku v ruce s chemickými léky. Pokud ale jakékoli léky užíváš, nikdy si léčbu bylinkami neordinuj sama!

Já osobně často pozoruju, že nejlepší efekt u složitějších, komplikovanějších nebo těžších nemocí má právě kombinace konvenční a alternativní medicíny (i když bylinky stojí někde mezi těmito dvěma světy, mnoho chemických léků je totiž založeno na léčivých rostlinách). Když se někdo snaží jít urputně jen jednou z těchto cest, ochuzuje se o výhody té druhé.

Kombinace vždy konzultuj s lékařem

Mnoho lidí si myslí, že přírodní léčba a chemické léky se nedají kombinovat. A je to vlastně dobře. Některé rostliny – například profláklá třezalka – totiž interagují s mnoha léky, a to nejenom těmi na psychické obtíže (nesnesou se třeba ani s léky na vysoký tlak nebo s antikoncepcí). Kombinace léků a přírodní léčby je možná, ale vždy ji musí posoudit lékař.

Má to dva důvody:

  • Můžeš si ublížit. Jak už jsem psala výše, některé bylinky se nesmějí užívat zároveň s určitými léky. V lepším případě jen sníží účinek, v horším může být tato kombinace pro Tvé tělo nebezpečná.
  • Lékař Ti stanoví určitou léčbu a pak se snaží sledovat pokroky. Jenže pokud léky nebudeš brát nebo je bez vědomí lékaře zkombinuješ s nějakou bylinkou, najednou se Tvůj stav bude vyvíjet jinak a nepředvídatelně. Možná ta bylinka, kterou sis naordinovala, snižuje účinky daných léků. Lékař si pak může myslet, že na tebe neúčinkují, a bude hledat alternativu toho, co by možná bez Tvého zásahu dobře fungovalo.

Jak bylinky zařadit do své terapie?

Pokud nemáš stanovenou žádnou diagnózu a nebereš žádné léky (opravdu žádné, ne jen ty proti psychickým potížím), můžeš začít s bylinkami „experimentovat“ i sama. Ale opatrně. Vždy se ujisti, že znáš všechny účinky a správné dávkování.

Jestli léky bereš, zajdi za svým lékařem a promluv si s ním o tom, že uvažuješ o přírodní léčbě. V dnešní době už je mnoho lékařů natolik osvícených, že o tom s Tebou budou mluvit. Tomuto tématu se stejně nemůžou vyhnout, protože budou mít vždycky aspoň jednoho pacienta, který bude o přírodní léčbu stát.

Pokud máš náhodou lékaře, který o tomto tématu nechce ani slyšet – přejdi jinam. Ze zákona na to máš právo. Je to rozhodně lepší řešení než dělat něco proti vůli současného lékaře. Vytvořila bys tak akorát zbytečný konflikt, který stejně nepovede ke zlepšení Tvého stavu.

Které psychické problémy a nemoci můžeš bylinkami řešit?

Deprese a úzkosti

U depresí i úzkostí se dá velmi dobře vyhodnotit účinek bylinek. Rozpoznáme ho sice až za 3–4 týdny (u úzkostí pocítíme určitou změnu už na začátku), ale pak se dá snadno zvýšit dávka nebo můžeš s lékařem situaci řešit jinak. Pokud ale trpíš těžkými depresemi, s bylinkami buď hodně opatrná.

Velké smutky a truchlení

Nejde o depresi nebo úzkosti, ale o velký úpadek nálady třeba po ztrátě někoho blízkého. Při přirozeném procesu truchlení není vhodné nasazovat konvenční léky. Výborné jsou ale bylinky, které člověku pomohou truchlením projít.

Výkyvy nálad

Bylinkami se řeší často. Bývají spojené s premenstruačním syndromem, kdy se k výkyvům nálad přidává ještě podrážděnost a větší výbušnost.

Obtíže při menopauze

Psychické obtíže menopauzy rozhodně nejsou jen problémy s přijetím toho, že přišel přechod. Často se jedná o potíže způsobené hormonálními hladinami a jejich změnou. Může se proměnit poměr neuromediátorů v našem mozku. Při menopauze se nejčastěji objevují úzkostné stavy.

ADHD u dětí

Nemáme sice dostatek studií ani konkrétní bylinku, která by šla na jistotu, ale léčivé rostliny, které můžeš proti ADHD použít, jsou poměrně bezpečné. Když je dítěti naordinuješ, určitě mu neublížíš ani nepodceníš nic důležitého.

Nespavost a problémy se soustředěním

U nespavosti hned dobře vidíme, jestli má přírodní léčba dostatečný účinek. Bylinky také umějí pomoct při potížích se soustředěním a koncentrací. Tohle téma tady ale jenom naťukávám, protože se mu budu víc věnovat v dalších článcích.

Kde bylinky naopak nedoporučuju jako samostatnou terapii?

Epilepsie

Na epilepsii nemáme dostatečně účinnou bylinnou léčbu. Existují bylinky, které dokážou zlepšovat mozkové funkce a podle předběžných studií by teoreticky proti epilepsii pomáhat mohly, třeba bráhmí (Bacopa monnieri) nebo vitánie snodárná. Ale nejsou u nich účinky prokázané natolik, že bychom mohli s klidem vysadit konvenční léky a přejít na bylinky. Navíc se vždy musí několik týdnů čekat, než nastoupí účinek – a to už u epilepsie bývá pozdě.

Schizofrenie a psychotické poruchy

Ani při těchto obtížích nepovažuji bylinky za dostatečně účinné. Léky se zde berou vlastně preventivně, aby se člověku nestalo něco nebezpečného, potřebujeme jimi mozek spíš tlumit. Při těchto obtížích lze brát bylinky podpůrné, třeba vitánii snodárnou. Pokud už má člověk nějakou takovouto poruchu diagnostikovanou, není dobré spoléhat se jen na bylinky.

Bylinky proti psychickým obtížím

Třezalka

Proti depresím má srovnatelný účinek s chemickými léky. Její velkou výhodou je, že je může plně nahradit. Záleží samozřejmě na tom, jaká ta deprese je, v jakém stádiu apod., ale velké procento depresí dokáže třezalka léčit sama o sobě. Její úskalí je v kontraindikacích: jak už jsem psala nahoře, nesmí se s určitými léky, takže je potřeba její užití a dávku velmi pečlivě zvážit. To ale platí u všech léků, pokud se mají kombinovat s bylinkami. Skvělé je, že se dá třezalka použít i při dětských depresích. Studie ukázaly, že je pro děti bezpečná.

Třezalku si můžeš nasadit jako samoléčbu. Pokud se necítíš psychicky dobře, byla jsi u lékaře a ten Ti řekl, že to zatím deprese není, třezalka Ti může být velmi nápomocná. Opravdu ale jen v případě, že nebereš žádné léky.

Kava (Kava kava)

Tato rostlina z Tichomoří účinkuje proti úzkostem. Je potřeba obstarat si ji v dobré kvalitě, aby nebyla toxická pro naše játra, a obecně si na ni dát pozor, pokud máš s tímto orgánem nějaké obtíže. Ve správném dávkování ale může plně nahradit chemické léky proti úzkostem.

Kozlík

Pomáhá proti úzkostem. Účinný je ve formě tinktury, kterou ber přes den, ne před spaním. Nemusí ale sám o sobě stačit, když jsou úzkosti silné.

Vitánie snodárná

Může pomoct při depresích i úzkostech. Celkově zlepšuje mozkové funkce. 

Kurz Léčivé rostliny při depresích a úzkostech

Pokud jsi dočetla až sem, tak je pravděpodobně přírodní řešení psychických obtíží Tvoje téma. Chceš naplno porozumět tomu, které bylinky a jak by Ti mohly pomoct? Pojď se o nich naučit uceleně v mém novém kurzu Léčivé rostliny při depresích a úzkostech. Vysvětlím Ti, co se v mozku při těchto obtížích děje a jak na deprese a úzkosti můžeme působit léky nebo léčivými rostlinami. Řeknu Ti vše o bylinkách, jejich dávkování, interakcích a kontraindikacích, jak je použít a kde je sehnat v dobré kvalitě.

A jeden tip na závěr: základním přírodním antidepresivem je vitamin D. Pomůže Ti už jenom to, že se občas v přiměřené míře vystavíš sluníčku.