Dneska mám pro Tebe speciální článek o tom, které bylinky můžeš najít na Islandu. Proč? Protože se právě v téhle čarokrásné a magické zemi na pár dnů nacházím a nedá mi to, abych Ti alespoň takhle kousíček z té krásy nepředala. Jsi zvědavá? Tak se se mnou vydej na průzkum!
Léčivé rostliny měly na Islandu odjakživa své důležité místo. Po staletí se používaly k léčení a jinak tomu není ani dnes. K rozvoji „klasického” zdravotnictví tady totiž došlo až zhruba v posledních sto letech.
Možná Tě překvapí, že většina bylinek, které na Islandu rostou, můžeš najít i u nás. Roste tu jetel, kontryhel, jitrocel nebo třeba mochna. Ze stromů a keřů je typická bříza nebo vrba, ale nechybí například i jeřáb. Tyhlety pro nás zdánlivě obyčejné rostliny tu ale můžou mít úplně jiný vzrůst. Pampelišky mají velikánské listy a často i květy. A naopak tužebník, který u nás má klidně i dva metry, je tu sotva půlmetrový. Břízy jsou taky mnohem menší a stejně tak i další stromy. A třeba takový řebříček je zakrslý také. Zajímavé, viď?
Islandská krajina je málo zalesněná. Všude je vidět hlavně spousta trávy, občas nějaký ten keř a hodně bylinek. Pojďme se teď podívat na pár těch, které jsou pro islandské léčení typické a hojně se tu používají.
Jalovec
Lékořice
Mateřídouška
Šicha černá
Islandský lišejník
Na Islandu najdeš i celé lány vlčích bobů, které z dálky připomínají fialová levandulová pole. Sice se nevyužívají pro léčebné účely, ale už ten pohled na hory a údolí, které jsou jimi doslova poseté, má blahodárné účinky na naši duši. 🙂 Na Island byly zavlečené relativně nedávno a mají tu zajímavou funkci. Díky spřízněným bakteriím, které žijí u jejich kořenů, dokáží vlčí boby vázat dusík z atmosféry a tím zúrodňovat půdu a měnit původní sopečnou krajinu. Vztah lidí k nim je ale ambivalentní – na jednu stranu sice zúrodňují rozsáhlá území, na straně druhé se ale pořád jedná o invazivní rostlinu, která mění původní flóru.
Jestli zrovna nejsi na Islandu jako já, určitě Tě zajímá, co za bylinky si můžeš právě teď nasbírat ve svém okolí, nebo na některém z výletů po České republice. A proto mám jedinou otázku – máš už můj kalendář sběru? Je to skvělý pomocník na celou bylinkářskou sezónu, protože v něm na každý měsíc najdeš deset nejdůležitějších bylinek, které bys při svých toulkách opravdu neměla minout.
S kalendářem si tak ušetříš nejen zklamání, že Ti Tvá vytoužená bylinka zase odkvetla, ale i spoustu času, který bys promarnila sbíráním čehokoliv, co Ti zrovna přijde do cesty. Sbírej jen opravdu účinné bylinky! Stáhni si můj kalendář sběru hned teď, ať můžeš jít v přírodě už vždycky na jistotu. 💃🌿