Léčivé rostliny proti depresím a úzkostem

29.11. 2023Karolína Romášková622x

Dnes se budeme bavit o léčivých rostlinách, které pomáhají při depresích a úzkostech. Podíváme se na to, kdy se můžeš bylinkami léčit samostatně, jak poznat, kdy už jít k lékaři i na to, jak můžeš léčivé rostliny doplnit tam, kde už nějaké léky bereme.

Rozdíl mezi depresí a úzkostí

Někdo je hází do jednoho pytle, takže chci hned na začátku napsat, že je důležité deprese a úzkosti rozlišovat. V mozku se při nich totiž děje trošku něco jiného. V obou případech se sice jedná o nerovnováhu nervových přenašečů (neboli neurotransmiterů), ale tato nerovnováha je pokaždé jiná.

U deprese nám, velmi zjednodušeně řečeno, trochu neurotransmiterů chybí (často se jedná o serotonin, většinou je jich ale v nerovnováze víc). U úzkostí bývají některé neurotransmitery naopak v nadbytku. To nemusí znamenat pouze to, že je v nadbytku samotný přenašeč, ale i to, že jsou neurony aktivnější, než by měly být.

Nastat může i případ, kdy je deprese kombinovaná s úzkostí. V tomto případě může být některý neurotransmiter v přebytku a jiný v nedostatku. A konkrétních případů je tolik, kolik je nemocných lidí s tímto problémem. Vždycky proto musíme ke každému člověku přistupovat individuálně a před nasazením léčivých rostlin pečlivě zkoumat, jaké všechny problémy daný člověk má, jestli už bere nějaké léky apod. A pokud chceme pomoci sami sobě, tak opět jen s největším respektem.

Základní pravidla léčby

  • Léčivé rostliny jako samostatná terapie mohou být účinné v léčbě mírných a středně těžkých depresí. Mohou být účinné i jako úplně plnohodnotná terapie.
  • U těžkých depresí mohou být vhodné jako doplňková terapie.
  • U úzkostí je to podobné, i když u nich se přímo nerozlišují tato tři stádia. I tak ale platí, že u mírnějších i středně těžkých případů mohou být léčivé rostliny samostatnou terapií.

Pozor! Ačkoliv nám mohou léčivé rostliny skvěle pomoci, nikdy bychom si je u středně těžkých (a ideálně ani u mírných) depresí neměli ordinovat sami. Chceme-li se léčit přírodní cestou, je vždycky nutné zajít za specializovaným lékařem, nechat se vyšetřit a dále postupovat podle diagnózy.

Na druhou stranu –⁠ každý asi máme občas období, kdy se cítíme smutně a sklesle. Pokud známe přesný důvod tohoto stavu (například, když nám zemře domácí mazlíček nebo přijdou pochmurné podzimní dny), k lékaři chodit samozřejmě nemusíme. V těchto případech si můžeme pomoct bylinkami sami, pokud náš stav netrvá déle než tři měsíce. Když ale bude lehká deprese přetrvávat déle, moc Ti doporučuji zajít k lékaři, ať přesně víš, jak na tom jsi a můžeš udělat konkrétní kroky k uzdravení.

Léčivé rostliny

Léčivé rostliny tedy mohou v léčbě figurovat buď jako doplněk k lékům, které Ti předepíše lékař (a lze je tak ve spolupráci s lékařem využít i pro postupné vysazování chemických léků), nebo je u lehčích forem můžeme brát jako samostatnou terapii. Znám mnoho lidí, kteří léčivé rostliny užívají právě kvůli tomu, aby se mohli zbavit konvenčních léků, které jim způsobují nežádoucí účinky. Nikdy ale nesmíš chemické léky vysadit sama bez porady s lékařem a začít místo nich užívat bylinky. Jinak se Tvůj stav může výrazně zhoršit.

Existují léčivé rostliny, které pomáhají zároveň na úzkosti i na deprese (a případně i na jiné psychické problémy), ale také existují ty, které specificky pomáhají na jeden problém. Následující přehled ber jako základní nástin, do jednoho článku bohužel nemůžu vměstnat vše. Pokud bys potřebovala jít s léčivými rostlinami proti depresím a úzkostem mnohem hlouběji, moc Ti doporučuji můj kurz Léčivé rostliny proti depresím a úzkostem, ve kterém se dozvíš komplexní informace o jejich používání, včetně všech interakcí a přesného dávkování.

Léčivé rostliny na deprese:

Třezalka tečkovaná

  • Proti depresím má srovnatelný účinek s chemickými léky.
  • Je snadno dostupná –⁠ stačí si ji v létě nasbírat v přírodě, usušit a udělat si z ní čaj.
  • Pozor! Má mnoho interakcí s léky. Pokud už nějaké užíváš, musíš její vhodnost pečlivě konzultovat s lékárníky.
  • Interaguje mimo jiné i s léky na deprese –⁠ neznamená to ale, že by se s nimi nemohla užívat vůbec. Pouze to, že v tomto případě musí její užívání kontrolovat lékař, který správně nastaví dávku a vyhodnotí možné interakce. Jinak hrozí opačný efekt, než je žádoucí –⁠ třezalka totiž může léky na deprese rychleji odbourat a tím snížit jejich účinnost. Vše se dá vyladit, upravit dávky, případně i vyměnit léky či vše jinak nakombinovat.
  • Třezalka interaguje i s antikoncepcí, s léky na cholesterol nebo s léky na epilepsii. Pozor si ale musíš dát i u jiných léků. Pokud už tedy nějaké léky bereš, buď třezalku neužívej vůbec, nebo se o její vhodnosti poraď s lékárníkem. Když její užívání vyladíš, zjistíš, jak úžasná bylinka to je.
  • Pokud nebereš žádné léky, může Ti pomoct i při skleslé náladě, která netrvá déle než pár týdnů.

Vitánie snodárná

  • Má velmi široké použití. Účinkuje nejen proti depresím, ale může pomoct i v případě úzkostí.
  • Pomáhá zlepšovat kvalitu spánku v noci a zároveň zlepšovat soustředění přes den.
  • Je skvělá na překlenutí velkého stresového období, u kterého známe příčinu. A to i v případě, že v něm už pociťujeme nějaké příznaky deprese.
  • Pokud by ale tento stav trval déle než tři měsíce, nebo se horšil, je potřeba navštívit lékaře.
  • Obecně je považována za velmi bezpečnou rostlinu. Podle západní medicíny se ale nesmí užívat v těhotenství (objevila se studie, která ukázala její možné negativní účinky na plod). Ajurvéda ji naopak pro těhotné ženy doporučuje pro její podporu fyzických sil. Při kojení je vitánie bezpečná.
  • Má také interakce, ale zdaleka ne tak závažné jako třezalka. I tak doporučuji (pokud už užíváš nějaké léky) zkonzultovat její užívání s lékařem nebo lékárníkem.

Léčivé rostliny proti úzkosti:

Kava (kava-kava)

  • Velmi účinně pomáhá při úzkostech.
  • Podle některých studií může být toxická pro játra, ale tyto studie jsou dost nekonzistentní. Je pravděpodobné, že tato zjištěná toxicita byla způsobená nekvalitními přípravky, které obsahovaly jiné příměsi. Přesto je u ní potřeba dávat pozor. Pokud už máš jakýkoliv problém s játry, nemohu Ti kavu doporučit.
  • Pokud máš játra v pořádku, kavu na úzkosti užívat můžeš, ale i tak si hlídej jaterní testy.

Kozlík lékařský

  • U nás na mnoha místech neroste, častěji se vyskytuje na Slovensku, kde je ale chráněný.
  • Sbíráme kořen.
  • Užívá se jako tinktura, případně jako odvar z kořene. Čaj není dostatečně účinný.
  • Musí se brát pravidelně.
  • Je účinný proti úzkosti a proti nespavosti. Zvlášť pokud máš problém s usínáním z důvodu úzkosti, nebo se v noci někdy vzbudíš a pak znovu nemůžeš usnout. Nezlepšuje ale významně kvalitu spánku.
  • V případě problémů se spánkem se bere na noc, v případě úzkosti ráno i večer.
  • Rovněž má interakce –⁠ pozor, pokud už bereš nějaké léky. Může interagovat s léky na deprese nebo úzkosti. V těchto případech proto raději léčbu opět nastav s lékařem.
  • Pokud bereš léky na jiný problém než jsou úzkosti a deprese (např. na cholesterol) a zatím s krátkodobými lehkými úzkostmi nepotřebuješ jít k lékaři, můžeš si ho po konzultaci interakcí s lékárníkem nasadit sama.

Chceš vědět, jak svou psychickou pohodu a pevné zdraví podpořit ještě víc? Přihlas se na workshop Tvůj zdravý rok 2024, který pro Tebe chystám úplně zdarma už 6. prosince. Prozradím Ti na něm svoji novou unikátní metodu kola zdraví, díky které si snadno sestavíš svůj jedinečný akční plán k tomu, abys z roku 2024 udělala ten nejlepší rok svého života! Už teď se na Tebe těším!