Může se stát bylinkářem každý?

Podobnou otázku si klade spousta z nás. A spousta z nás v hloubi srdce pochybuje, že by se právě oni mohli stát skutečnými znalci v oboru léčivých rostlin. Můžu vůbec pomáhat léčivými rostlinami, když nemám… a nejsem dost…? Za ty tři tečky si dosaď to, co právě teď brzdí Tebe. Nedostatečné vzdělání, nebylinkářský rodokmen, absence daru shůry… Je to ale k bylinkaření opravdu potřeba? Pojďme se společně podívat na jednotlivé problémy a překážky, které nás v bylinkaření často zbytečně brzdí.

Kdo je vlastně bylinkář

Bylinkář může mít více podob. Může to být bylinkový nadšenec, který chce léčivými rostlinami pomáhat hlavně sobě a své zdravotní problémy se snaží vyřešit přírodní cestou. Uvaří si čaj z bylinek, které rostou v jeho okolí a další si může koupit. Často také bylinky používá jako prevenci.

Anebo je to člověk, který chce léčivé rostliny používat i pro ostatní. Masér, aromaterapeut, porodní asistentka, terapeut tradiční čínské medicíny, výživový poradce nebo třeba zdravotní sestra v nemocnici. Všichni ti, kdo v léčivých rostlinách vidí potenciál, jak svým klientům ještě účinněji a komplexněji pomoci. Masér chce umět doporučit léčivé rostliny, které jeho klientům pomůžou s bolavými svaly i s dalšími problémy a výživový poradce třeba ty na podporu zdravého metabolismu…

Bylinkářem je ale i ten, kdo chce umět doporučit ty správné léčivé rostliny jenom své rodině, přátelům a známým. Takže, když píšu slovo bylinkář, budu mít v tomhle článku na mysli člověka, ke kterému si ostatní lidé chodí pro radu, jakou léčivou bylinu si na své problémy mají vzít.

Nejčastější překážky

Nemám na to dar

Spousta lidí si myslí, že k bylinkaření potřebují nějaký speciální dar z nebes, od Boha nebo Vesmíru. Je jedno, jak to pojmenujeme. Jsou totiž skálopevně přesvědčeni, že bylinkařit můžou jen vyvolení a bez onoho daru se bylinkářem nikdy nestanou.

Je samozřejmě pravda, že existují lidé, kteří se umí na člověka nacítit a proto jsou i výborní diagnostici a taky Ti, kteří s přehledem rozpoznají každou léčivou rostlinu. Ale rozhodně to neznamená, že bychom v bylinkaření nemohli být dobří i my. Je to úplně stejné jako s ostatními věcmi. Dá se to natrénovat. Úplně stačí, že Tě to k bylinkám táhne a že Tě prostě volají. A klidně to může mít podobu toho, že ráda chodíš do přírody. Protože to volání samo o sobě je už ten dar, který bylinkáře odlišuje od ostatních lidí, které léčivé rostliny vůbec nezajímají. Chodí kolem nich stejně jako my a nikdy si jich třeba ani nevšimnou.

Jak se říká, žádný učený z nebe nespadl. A u léčivých rostlin to platí obzvlášť, protože jejich čistě intuitivní použití může být v některých případech i nebezpečné. U každé rostliny bychom měli znát její skutečné účinky, správné dávkování, interakce a kontraindikace. Jen tak může být naše léčba účinná a zároveň i bezpečná. Sama intuice tedy v tomhle případě rozhodně nestačí a není ani potřeba.

Bylinkařením se nemůžu živit

Léčení pomocí bylin může být i naším regulérním povoláním, za které dostáváme peníze. Pokud se jim totiž chceme věnovat opravdu naplno, jinak to ani nepůjde. O tom, jestli je etické se bylinkami živit jsme si víc povídali v mém aktuálním kurzu Pomáhej bylinkami účinně, do kterého se stále můžeš úplně zdarma přihlásit. Dozvíš se v něm ale spoustu dalších věcí. Tak s přihlášením moc neváhej, ať Ti nic z jeho nadupaného programu neuteče.

Nějakou tu bylinku můžeš svým klientům samozřejmě doporučit zadarmo a dát jim tak příjemný bonus třeba k masáži nebo k jinému ošetření. Jestli se chceš ale léčivým rostlinám věnovat opravdu naplno tak, aby se staly Tvým posláním a povoláním, bez adekvátního honoráře to nepůjde.

Nemám na to rodokmen

Nemáš tu správnou kouzelnou babičku, která je vyhlášenou bylinkářkou? I tak se můžeš stát kovaným odborníkem na léčivé rostliny. Je to stejné jako s každým jiným povoláním. To, že nemáme v rodě tři generace bylinkářů, kteří by nás všechno už od dětství učili, ještě neznamená, že se bylinkám nemůžeme věnovat a že v nich nemůžeme být dobří. Jedna z nejvýznamnějších bylinkářek 20. století, Maria Treben, také neměla babičku nebo maminku bylinkářku, která by jí své znalosti předala.

To nejdůležitější, co potřebujeme mít, je naše láska k bylinkám a ochota a čas se jim věnovat. Jen tak se můžeme naučit všechno potřebné –⁠ principy, jak bylinky fungují, jaké mají účinné látky a třeba i to, v čem jsou jejich účinné látky rozpustné. A taky spoustu dalších věcí. To není něco, co bychom museli převzít od svých předků, ale je to něco, co se můžeme a musíme naučit.

I Ty můžeš!

Tenhle článek má vlastně jen jednu hlavní myšlenku a jeden účel. A ten je Ti říct, že můžeš! Bylinkářem se totiž může stát opravdu každý člověk, který má o léčivé rostliny upřímný zájem a chce jim věnovat svůj čas a energii. Úplně Tě slyším, jak teď možná namítáš, že právě ten čas nemáš. Ale i ten je otázkou priorit. Lidé se mě často ptají, kde beru čas na všechno, co dělám (a že těch aktivit mám opravdu požehnaně). Jak to, že stíhám vést kurzy, do toho píšu spoustu e-mailů a článků, doma mám muže a tři děti a stíhám ještě další věci?

Klíčem je dělat to, co opravdu chci a co mi dává smysl. A taky si uvědomit, že každý den děláme spoustu zbytečných věcí, které nejsou k ničemu dobré a které nám jen ubírají energii. A zároveň si uvědomit, že bylinkaření nemusí být na čas zase tak náročné. Když nás totiž něco opravdu baví, dostáváme se do flow, ve kterém nám jdou věci mnohem efektivněji. A spousta věcí se dá spojit –⁠ procházka se sběrem bylinek je zároveň i fyzickou aktivitou, která je potřebná pro naše zdraví. A zároveň je to i psychický odpočinek potřebný k tomu, abychom byli efektivní v práci.

Nauč se bylinkami pomáhat účinně a bezpečně

Nadšení a chuť Ti nechybí, ale pořád máš pocit, že nemáš dostatek opravdu ověřených informací? Že ve spoustě témat tápeš a nevíš, podle čeho se ve světě léčivých rostlin orientovat? Pak mám pro Tebe praktický tip. Přidej se do mého podzimního kurzu Pomáhej bylinkami účinně, který právě teď pořádám úplně zdarma. Probíráme v něm spoustu témat, které potřebuješ znát, když chceš bylinkami léčit opravdu účinně a zároveň také bezpečně –⁠ správné dávkování, relevantní zdroje informací, kontraindikace, nežádoucí účinky a také strachy, které Tě na Tvé cestě můžou potkat. Bude toho ale ještě mnohem víc. Všechna témata si můžeš projít i zpětně, takže pokud se teď přihlásíš, o nic důležitého nepřijdeš.

Celý program vyvrcholí příští středu 4. října v 19 hodin workshopem o interakcích léčivých rostlin, tak si na něj už teď vyhraď alespoň hodinu a půl ve svém kalendáři. Znalost interakcí je totiž pro účinnou a bezpečnou léčbu bylinkami naprosto klíčová! Workshop bude interaktivní a pro ty, kdo přijdou naživo mám i praktický dárek –⁠ tabulku interakcí bylinek s léky, která se Ti bude hodit už napořád.

Vyhni se spoustě slepých uliček a pojď bylinkařit s tisíci stejně naladěných lidí, kteří už v kurzu jsou. Ráda Tě světem bylinek provedu! Přihlásit se můžeš jednoduše tady.