Nachlazení

Znáš pořekadlo, že neléčená rýma trvá sedm dní a ta léčená týden? A napadlo Tě někdy, proč se to vlastně říká? Nachlazení je z 95 % virového původu a proto jeho příčinu neumí volně prodejné konvenční léky léčit. Nemají totiž antivirotické účinky a umí pouze potlačit jednotlivé příznaky. V lékárně dostaneš nejrůznější spreje na uvolnění ucpaného nosu nebo léky na horečku a zmírnění kašle, po kterých Ti bude na chvíli subjektivně líp. Ale délku nemoci nezkrátí. Žádný z nich totiž nebojuje přímo proti virům.

Naštěstí ale existují léčivé rostliny, které antivirotické účinky mají a mohou jít k samotnému jádru nemoci. Pojďme se tedy v dnešním článku podívat na přírodní řešení nachlazení a na konkrétní rady, jak si od něj můžeš rychle pomoci.

Jak se viry v našem těle šíří

Virus je organismus, který nemá vlastní buňku a proto ke svému množení využívá buňky našeho těla. Když virus buňku napadne, přinutí její jádro, aby ho replikovalo. Buňka se tak velmi rychle naplní dceřinými viry a když je už úplně plná, praskne. Uvolněné viry se rozlijí do okolí a napadnou velké množství dalších buněk u nichž se celý proces opakuje.

Co Ti proti nachlazení opravdu pomůže?

Nachlazení vůbec nemusí trvat týden! Pokud ho podchytíš hned na začátku, když na Tebe teprv „něco leze”, můžeš se z něj díky antivirotickým rostlinám a klidovému režimu dostat za pouhé dva dny. Zdá se Ti to skoro jako zázrak? Ve skutečnosti za ním stojí antivirotické působení některých bylinek, jejichž účinky potvrdily mnohé vědecké výzkumy.

Hodně Ti pomůže i to, že si včas zalezeš do peřin a opravdu kvalitně se vyspíš. Dej si horkou sprchu, zalez do postele a pořádně se vypoť. Prohřátí simuluje horečku, která následně nastartuje správnou imunitní reakci a tedy i boj s viry. Tlumení horečky do 38 °C proto není ve většině případů žádoucí. Výjimkou jsou vyšší horečky u dětí a opravdu vysoké horečky u dospělých. S léčbou samozřejmě pomohou i teplé nápoje (ideálně ve formě správného bylinkového čaje) a dostatečný pitný režim, ale to už jsi určitě slyšela mockrát.

Začni s léčbou včas

Tady chci opravdu vyzdvihnout slovo včas. Když na nás něco leze a my si místo odpočinku řekneme, že to ještě chvíli vydržíme a další dva dny budeme dodělávat resty v práci, než nakonec s plnou parádou padneme do postele, nemůžeme se divit, že z ní pak nevylezeme přinejlepším celý další týden. Moje rada tedy zní zůstat doma a zalézt do postele už při prvních příznacích. 

Proč je ale tak zásadní zalézt do postele a nasadit antivirotické rostliny hned? Vyplývá to ze způsobu a rychlosti množení virů, který jsme si už popsali. Když se setkáme s virovou infekcí, začínají se viry v našem těle velmi rychle množit, aby se mohla infekce rozvinout naplno. V okamžiku, kdy my teprve začínáme cítit, že na nás něco leze, jsou viry v našem těle už slušně namnožené. A s každým dalším okamžikem se množí exponenciálním růstem dál, takže jich v našem těle mohou být brzy statisíce.

Pokud se imunitnímu systému podaří viry zlikvidovat do doby, než se hodně rozmnoží, máme boj s nachlazením poměrně rychle vyhraný. A to jsou právě ty dva dny, ve kterých je možné nachlazení zvládnout.

Léčivé rostliny

Chceš vědět, čím se při nachlazení léčím já? Tak dobře, prozradím Ti teď všechny svoje tajné tipy. Samotnou mě totiž nepřestává fascinovat, jak jsou bylinky proti virovým infekcím účinné. Mám opravdu vyzkoušené, že zaberou buď přes noc, pokud nemoc podchytíš včas, anebo během jednoho, dvou dnů, pokud se podchytí o trochu později. 

Já používám kombinaci tří věcí:

  • Jednak je to čaj proti nachlazení, který je výborný i tím, že je horký, a tak velmi dobře pomáhá i na prokrvení horních cest dýchacích. A samozřejmě obsahuje antivirotické léčivé rostliny, které působí přímo proti virům, a proto opravdu zkrátí průběh onemocnění. Já do něj dávám prvosenku, diviznu, černý bez (mohou to být květy i plody, přičemž plody jsou ještě o něco víc antivirotické než květy) a zbytek bylinek mám proměnlivý. Často do něj přidávám tužebník, který je silně protizánětlivý a někdy přidám i šípek nebo lípu.
  • Aby čaj zabral opravdu rychle, přidávám k němu i tinkturu, kterou vyrábím z prvosenky, divizny, sporýše a někdy i rýmovníku, podle toho, co mám právě k dispozici. Užívá se jedna polévková lžíce několikrát denně, v prvních dnech nachlazení klidně i 5x, nebo 6x. Neuškodí to a účinek je potom opravdu rychlý.
  • Už tyhle dva první kroky mohou zabrat natolik, že máme nachlazení do 24 hodin vyřešené. Já k nim ale v poslední době přidávám ještě třetí věc a tou jsou kapslované šípky (na prach rozemletý prášek z celých usušených šípků, ve kterém musí být i namletá semínka). Letos jsem si udělala kapsle z poloviny namletých šípků a poloviny namletého prášku z plodů černého bezu, a to už je opravdu skvělá kombinace. Šípek je protizánětlivý a antioxidační, což Ti hodně pomůže v začátcích nachlazení. A plod černého bezu je poměrně silně protivirový. Užíváme 4–⁠6 kapslí několikrát denně, klidně třeba 5x. Do jedné kapsle se vejde přibližně ¾ gramu prášku. 

A pokud se Ti nechce vyrábět přímo tinktura nebo kapsle, mám pro Tebe i pár tipů na jednotlivé bylinky s antivirotickými účinky:

Prvosenka

  • Je výborná proti rýmě i celkově proti virům.
  • Při nachlazení si z ní stačí připravit čaj.

Pelargonie sidonská

  • Má celkové účinky proti virům.
  • Působí i proti kašli.
  • V lékárně ji seženeš v podobě antivirotického přípravku Kaloba.

Tymián

  • Nálev z tymiánu (který předtím důkladně přecedíš) můžeš klidně přidat i do roztoku na výplach nosu.

Zázvor

  • Nastrouhaný čerstvý zázvor má silné antivirotické účinky.

Křen

  • Čerstvě nastrouhaný křen je také silně protivirový. Nenech ho ale dlouho stát, protože z něj účinné látky rychle vyprchávají.
  • Působí i proti rýmě.

Šalvěj

  • Má protizánětlivý i protimikrobní účinek.

Pomůžou nám nějak i přípravky z lékárny?

Jak už jsem psala v úvodu, většina přípravků z lékárny nemá antivirotické účinky a umí pouze potlačit jednotlivé příznaky. Ale i to se někdy krátkodobě hodí. Já osobně při rýmě používám sprej proti ucpanému nosu, když se chci při nemoci opravdu kvalitně vyspat a poskytnout tak svému tělu dostatek odpočinku. 

Stačí mi ho ale použít třeba jen dva dny. Jeho dlouhodobé používání není vhodné, protože pak sliznici nosu naopak zatěžuje a je pro ni návykový. Lidé, kteří jsou závislí na nosních sprejích často nemůžou normálně dýchat, aniž by si stříkli svou denní dávku. Jejich nosní sliznice je permanentně zduřelá a bez nosního spreje už nesplaskne. 

V lékárně se ale samozřejmě dají sehnat i bylinky nebo přípravky, které jsou na rostlinných výtažcích založené. Třeba takový Sinupret –⁠ směsná tinktura z bylin, která antivirotické účinky opravdu má. Já si ho vyrábím z bylinek doma sama, protože je poměrně drahý, a takhle výrazně ušetřím. A dalším dobrým příkladem je právě Kaloba (extrakt z pelargonie sidonské), kterou už jsem tu zmínila.

Splň si své bylinkářské sny!

Chceš se příští rok posunout na své bylinkové cestě zase o něco dál? Tak to mám pro Tebe tip! Zvu Tě na zbrusu nový workshop, ze kterého si odneseš jasný plán své bylinkové proměny, který do konce roku 2025 přetavíš ve skutečnost.

Pojď si se mnou vytvořit mapu své bylinkářské cesty a zjistit, které kroky Tě nejvíc posunou dál! I Ty se můžeš stát bylinkářkou nové doby, která umí léčit celostně, řeší skutečné příčiny zdravotních problémů a ukazuje ostatním cestu k opravdovému zdraví. Stačí jen zjistit, která cesta je pro Tebe ta pravá! Workshop proběhne už ve středu 20. listopadu od 19 hodin, tak se přihlas včas, ať ho nepropásneš! Své místo si můžeš chytit úplně zdarma tady.