Nachlazení

1.11. 2023Karolína Romášková1574x

Znáš pořekadlo, že neléčená rýma trvá sedm dní a ta léčená týden? A napadlo Tě někdy, proč se to vlastně říká? Nachlazení je z 98 % virového původu a proto jeho příčinu neumí volně prodejné konvenční léky léčit. Nemají totiž antivirotické účinky a umí pouze potlačit jednotlivé příznaky. V lékárně dostaneš nejrůznější spreje na uvolnění ucpaného nosu nebo léky na horečku a zmírnění kašle, po kterých Ti bude na chvíli subjektivně líp. Ale délku nemoci nezkrátí. Žádný z nich totiž nebojuje přímo proti virům.

Naštěstí ale existují léčivé rostliny, které antivirotické účinky mají a mohou jít k samotnému jádru nemoci. Pojďme se tedy v dnešním článku podívat na přírodní řešení nachlazení a na konkrétní rady, jak si od něj můžeš rychle pomoci.

Co Ti opravdu pomůže?

Nachlazení vůbec nemusí trvat týden! Pokud ho podchytíš hned na začátku, když na Tebe teprv „něco leze”, můžeš se z něj díky antivirotickým rostlinám a klidovému režimu dostat za pouhé dva dny. Zdá se Ti to skoro jako zázrak? Ve skutečnosti za ním stojí antivirotické působení některých bylinek, jejichž účinky potvrdily mnohé vědecké výzkumy.

Hodně Ti pomůže i to, že si včas zalezeš do peřin. Dej si horkou sprchu, zalez do postele a pořádně se vypoť. Prohřátí simuluje horečku, která následně nastartuje správnou imunitní reakci a tedy i boj s viry. Tlumení horečky do 38 °C proto není ve většině případů žádoucí. Výjimkou jsou vyšší horečky u dětí a opravdu vysoké horečky u dospělých. S léčbou samozřejmě pomohou i teplé nápoje (ideálně ve formě správného bylinkového čaje) a dostatečný pitný režim, ale to už jsi určitě slyšela mockrát.

Začni s léčbou včas

Tady chci opravdu vyzdvihnout slovo včas. Když na nás něco leze a my si místo odpočinku řekneme, že to ještě chvíli vydržíme a další dva dny budeme dodělávat resty v práci, než nakonec s plnou parádou padneme do postele, nemůžeme se divit, že z ní pak nevylezeme přinejlepším celý další týden. Moje rada tedy zní zůstat doma a zalézt do postele už při prvních příznacích. 

Proč je ale tak zásadní zalézt do postele a nasadit antivirotické rostliny hned? Když se setkáme s virovou infekcí, začínají se viry v našem těle velmi rychle množit, aby se mohla infekce rozvinout naplno. V okamžiku, kdy my teprve začínáme cítit, že na nás něco leze, jsou viry v našem těle už slušně namnožené. A s každým dalším okamžikem se množí exponenciálním růstem dál, takže jich v našem těle mohou být brzy statisíce.

Pokud se imunitnímu systému podaří viry zlikvidovat do doby, než se hodně rozmnoží, máme boj s nachlazením poměrně rychle vyhraný. A to jsou právě ty dva dny, ve kterých je možné nachlazení zvládnout. Samozřejmě za podmínky, že se infekce opravdu zachytí hned v úplně prvních příznacích.

A můžu Ti dát příklad ze své aktuální zkušenosti. Minulý čtvrtek ráno jsem cítila, že na mě něco leze a v pátek už bylo po všem. Můj muž to měl o pár dní dřív, takže jsem to tak trochu čekala a nachlazení včas podchytila bylinkami a odpočinkem. Ani jemu se to ale nakonec díky mojí léčbě nerozjelo. První den cítil příznaky nemoci v nosohltanu a další den v krku. Pak už mu jen trochu teklo z nosu a další den už neměl nic. A stejně jako u sebe jsem nemoc včas zažehnala i u svých dětí.

Léčivé rostliny

Chceš vědět, čím jsem svoji rodinu léčila? Sepsala jsem pro Tebe recepty na tři nejlepší přírodní léky na nachlazení, které jsou vychytané do nejmenších detailů a skutečně pomáhají. Můžeš si je úplně zdarma stáhnout do svého mobilu nebo počítače tak, abys je měla po ruce vždycky, když budeš potřebovat. V počáteční fázi nachlazení doporučuju vyrobit z bylinek ideálně tinkturu, kterou najdeš v mých receptech. Najdeš tam ale i návod na čajovou směs a na výplach nosu, který je ideální při prvních příznacích rýmy.

A jestli nechceš rovnou použít některý z receptů, mám pro Tebe pár tipů na jednotlivé bylinky s antivirotickými účinky:

Prvosenka

  • Je výborná proti rýmě i celkově proti virům.
  • Při nachlazení si z ní stačí připravit čaj.

Pelargonie sidonská

  • Má celkové účinky proti virům.
  • Působí i proti kašli.

Tymián

  • Nálev z tymiánu (který předtím důkladně přecedíš) můžeš klidně přidat i do roztoku na výplach nosu.

Zázvor

  • Nastrouhaný čerstvý zázvor má silné antivirotické účinky.

Křen

  • Čerstvě nastrouhaný křen je také silně protivirový. Nenech ho ale dlouho stát, protože z něj účinné látky rychle vyprchávají.
  • Působí i proti rýmě.

Šalvěj

Přeji Ti podzim plný zdraví a energie!