Revma

Revma, nebo také revmatoidní artritida, postihuje klouby u stále většího počtu lidí a výrazně tak snižuje kvalitu jejich života. V dnešním článku se proto podíváme na to, jak mu předcházet a co pro sebe můžeme udělat, když už nás trápí. Probereme vhodný pohyb, protizánětlivou stravu a samozřejmě nezapomeneme ani na bylinky. Čti tedy směle dál, i když aktuálně žádné problémy s klouby řešit nemusíš.

Co se při revmatu v našem těle děje

Revma je chronické onemocnění kloubů spojené se zánětem a degenerací chrupavky. V postižených kloubech dochází ke změnám –⁠ ubývá synoviální tekutiny, která běžně slouží k hladkému pohybu kloubů a kloubní chrupavka se obrušuje. V narušeném kloubu se hromadí odumřelé buňky, které aktivují imunitní systém –⁠ zánětlivý stav se prohlubuje, dále zhoršuje degeneraci chrupavky a nemoc probíhá v začarovaném kruhu. K dalšímu obrušování chrupavky navíc přispívá i neustálý pohyb lidského těla, kterému se nemůžeme vyhnout.  

Revma postihuje velké klouby jako jsou kolena nebo kyčle, ale často také prsty na rukou. Může ale zasáhnout i páteř nebo vlastně jakýkoliv kloub v těle. Změny v kloubech pak vedou k bolesti, zhoršené hybnosti a mnoha dalším potížím. 

Prevence

Správný pohyb 

Jedním z klíčových faktorů, jak předcházet revmatu, je zařazení pravidelného zdravého pohybu. Vyber si takový, který Tvé klouby nebude zbytečně přetěžovat, ale udrží je zdravé až do vysokého věku. Jak takový pohyb poznat? 

Vyhýbej se sportům s nárazy. Aktivity, při kterých dochází k nárazům, jako je běh nebo nadměrné skákání mohou klouby nadměrně zatěžovat a podporovat opotřebení kloubní chrupavky. Mnohem lepší volbou je například chůze nebo plavání. Při mírné zátěži se klouby naopak přirozeně posilují a dochází k podpoře zdravých metabolických procesů, při kterých nevznikají záněty.

Protizánětlivá strava

Revma je zánětlivé onemocnění a proto je základem jeho prevence strava bohatá na antioxidanty, které působí protizánětlivě. Zařaď do svého jídelníčku co nejvíc ovoce, zeleniny a dalších čerstvých potravin. A naopak se vyvaruj všech konzervovaných a průmyslově zpracovaných potravin, které mohou záněty podporovat. Jejich konzumace se samozřejmě neprojeví hned, ale postupem času se jejich negativní působení nasčítá a může vést až k onemocnění.

Strava hraje zásadní roli nejen v prevenci, ale také v samotném průběhu nemoci. A velmi zásadní roli hraje v obou případech i pravidelná očista, o které jsem na blogu psala už mnohokrát. 

Podpora imunity

Zdravý imunitní systém je nezbytný nejen pro ochranu proti infekcím, ale také pro celkové zdraví kloubů. Posílení imunity je proto úplný základ pro to, aby v našem těle nevznikala zánětlivá onemocnění včetně revmatu. Chceš vědět o imunitě víc? Seznam léčivých rostlin, které Ti s ní pomůžou i spoustu dalších rad jsem pro Tebe před časem sepsala do tohoto článku.

Léčba revmatoidní artritidy

Když už se revma v kloubech rozvine, musíme řešit jednak bolest a jednak zánět. S pohybem je to v této fázi už složitější a proto je nesmírně důležité nečekat, až se problém objeví, ale věnovat se mu už v rámci prevence. 

Na začátku léčení nám může hodně pomoci celková očista těla, kterou Ti rozhodně doporučuji zařadit buď na podzim, nebo na jaře. Umí totiž zmírnit zánět a zároveň přispívá i k celkovému zklidnění problému. Pokud na ni zrovna nenastal vhodný čas, mohou Ti k pročištění organismu a udržení správného prostředí pomoci například listy pampelišky nebo kopřivy. https://kpramenizdravi.cz/jak-na-podzimni-ocistu/

Bylinky

Existují ale i další protizánětlivé rostliny, které jsou velmi vhodné při revmatoidní artritidě a které většinou užíváme jako extrakty v kapslích.

Kadidlovník

  • Hojně používaná protizánětlivá bylinka při léčbě revmatu.
  • Je dostatečně účinná sama o sobě i v kombinaci se zázvorem a kurkumou. 
  • Smí se užívat dlouhodobě, ale některým lidem může jeho dlouhodobé užívání vadit a je potřeba ho střídat s jinou bylinou.
  • Užívá se ve formě extraktu z pryskyřice.

Zázvor

  • Protizánětlivá rostlina.
  • Využíváme ho spíše jako doplněk léčby, nemá tak silné účinky jako kadidlovník.
  • Při dlouhodobém užívání může dráždit žaludek.

Kurkuma

  • Má protizánětlivé účinky.
  • Užívá se opět spíše jako doplněk léčby, má slabší účinky než kadidlovník.
  • Účinnou látkou je kurkumin rozpustný v tucích. Jeho vstřebávání můžeš podpořit pepřem.
  • Kurkumin se ale obecně vstřebává velmi špatně. Nejlepších výsledků bylo dosaženo při podávání kurkuminu přímo do žíly, ale to samozřejmě v domácích podmínkách udělat nelze. Proto na něm nejde přírodní terapie revmatu postavit spolehlivě. Jeho užíváním ale rozhodně nic nepokazíš a může Ti být hodně prospěšný.

Čertův dráp (harpagofyt ležatý)

  • Cizokrajná rostlina.
  • Při revmatu pomáhá proti bolesti i proti zánětu.
  • Užíváme práškovaný sušený kořen nebo tinkturu z něj.

Šípek

  • Proti bolesti pomáhá srovnatelně s ibalginem. U chronických bolestí kloubů jím můžeš nahradit klasické léky.
  • Užívá se rozemletý prášek z celého sušeného plodu i se semínky.
  • Není tak silně protizánětlivý jako předchozí bylinky, ale určité protizánětlivé účinky má.

Vrbová kůra

  • Účinkuje proti bolesti.
  • Užíváme tinkturu nebo odvar.
  • Ohlasy na její působení na klouby ale nejsou tak výborné jako u šípku.

Zevně můžeme na klouby použít některé protizánětlivé byliny nebo prohřívací masti s kafrem (rostlinná látka z pryskyřice), jalovcem nebo pepřem. Dříve se k prohřátí používal i včelí jed nebo šlehání kopřivami, dnes jsou k dostání i masti a náplasti s kapsaicinem. Prohřátím a prokrvením kůže docílíme omezení vjemu bolesti. 

Je revma léčitelné?

O revmatoidní artritidě se někdy tvrdí, že je nevyléčitelná. Já tenhle koncept ale moc neuznávám –⁠ podle mě je totiž každá nemoc vyléčitelná do té míry, že ji můžeme dostat pod kontrolu a do stavu, kdy nás vůbec neomezuje. Neber proto toto onemocnění jako doživotní  rozsudek. I revma se dá pomocí vhodné komplexní léčby dostat pod kontrolu, kdy nás neomezuje bolestí ani jinými potížemi. Můžeš jít cestou tlumení bolestí a zánětu, ale za mě je úplně nejlepší cestou důkladná očista těla a následné užívání protizánětlivých rostlin spojené s celkovou změnou životního stylu.


Chceš se o léčení bylinkami dozvědět víc a naučit se pomoci nejen sobě, ale i druhým, aby našli svoji rovnováhu a zdraví? Tak to pro Tebe mám skvělý tip! Už 20. listopadu pořádám workshop Staň se bylinkářkou nové doby, na kterém Ti ukážu, v čem může spočívat kouzlo Tvé proměny. Chyť si své místo včas, ať Ti neuteče. Celý workshop je zdarma. 💃