Co myslíš? Je přírodní léčba za všech okolností šetrná a úplně bezpečná, nebo má také svá rizika? Nebudu Tě dlouho napínat a rovnou Ti odpovím, že má. Asi tak jako všechno. Když si je ale včas uvědomíš a budeš na ně při léčbě pamatovat, můžeš zvolit léčivé rostliny, které jsou pro daného člověka a jeho konkrétní situaci opravdu účinné a zároveň bezpečné. Jaká specifická rizika nám tedy při přírodní léčbě hrozí?
Kvalita rostlinných přípravků, které se u nás dají koupit je hodně různorodá a navíc hodně kolísá. Proto je tak důležité vědět, co všechno by sis u nich měla pohlídat. Špatná kvalita odpovídá za drtivou většinu nežádoucích účinků a dokonce za většinu přecitlivělostí nebo alergických reakcí. A hlavně za většinu neúčinného léčení pomocí bylin a přípravků z nich.
Léčivé rostliny se u nás prodávají buď jako léčivé přípravky kontrolované na obsah účinných látek a dokonce i na účinnost (seženeš je v lékárně), nebo v režimu doplňků stravy, které jsou kontrolovány pouze na nezávadnost (nejsou registrované na Ministerstvu zdravotnictví, ale pouze na Ministerstvu zemědělství jako speciální potraviny). Doplňky stravy se v praxi bohužel na nezávadnost nekontrolují zdaleka tak často, jak by bylo potřeba. A protože se u nich nekontroluje účinnost, bývá na jejich krabičkách často uvedeno naprosto chybné (většinou velmi slabé) dávkování. Ale pozor. U některých je naopak dávka stanovena správně, takže si nemůžeme jen tak říct, že si dávku zvýšíme. Vždy musíme mít spolehlivý zdroj, podle kterého si dávkování nastavíme.
Poslední kategorií jsou rostlinné přípravky neregistrované vůbec, u kterých se nekontroluje nic. Ideální je proto vždycky zvolit registrovaný léčivý přípravek, což je ale bohužel u mnohých rostlin nereálné – registrace přípravku je velmi finančně náročná a proto se jich v tomto režimu prodává jen velmi málo.
Přírodní léčba patří do rukou odborníka, který jí skutečně rozumí. Proto bys měla vždycky zbystřit, když Ti někdo slibuje nereálné výsledky. Kromě neúčinnosti to totiž může vést k promarnění času na skutečně účinnou léčbu a tím i k vážným důsledkům pro Tvé zdraví.
Co se týče zákona, jsou přírodní léčiva často úplně mimo oblast zdravotnictví a tak je jen na nás, komu své zdraví svěříme do rukou. Pokud Ti někdo slibuje, že dokáže vyléčit rakovinu podáním jedněch kapiček, o kterých navíc nic nevíš, je určitě rozumnější vyhledat někoho jiného. Pacienti často takovému člověku navíc na začátku léčby podepíšou papír, že nejde o poskytování zdravotnické péče a veškerá rizika a odpovědnost za své zdraví si nesou sami. Tím je onen „expert” dokonale chráněný a nemusí nést žádné závazky vyplývající ze zákona pro všechny, kdo klasickou zdravotnickou péči poskytují.
Dělat „léčitele” dnes bohužel může v podstatě každý bez jakéhokoliv vzdělání. U praktického lékaře ale přírodní léky většinou neseženeš a tak se pacient, který se chce léčit přírodní cestou často ocitá ve slepé uličce. A to byl jeden z hlavních impulzů k založení mé Akademie léčivých rostlin, která vzdělává skutečné odborníky. Kvalitní vzdělání a praxe je totiž při poskytování konzultací to nejdůležitější.
Určení správné dávky podávaného přípravku opět závisí na vzdělání toho, kdo Tě léčí. Předávkování sice u přírodních léků tolik nehrozí (většinou z důvodu jejich ceny, ale i proto, že jsou bylinky často bezpečnější i ve vyšších dávkách), přesto ale existují rostliny, které mohou být při špatném dávkování vysoce nebezpečné.
Mnohem častějším problémem je poddávkování, tedy podávání nedostatečných dávek, které pak nejsou na daný problém účinné.
Dalším rizikem přírodní léčby jsou interakce, neboli to, jak se současně podávané rostliny vzájemně ovlivňují. A ještě častější případ – jak léčivé rostliny interagují s léky, které už pacient bere. Pokud už například užíváš léky na vysoký krevní tlak nebo na cholesterol, musíš si před nasazením bylinek dobře pohlídat, jestli se nebudou navzájem ovlivňovat. Interakce jsou totiž častější, než se zdá a opravdu můžou natropit hodně nepříjemností. Spousta lidí má ale bohužel stále dojem, že jsou bylinky za každých okolností jemné a bezpečné a mohou se kombinovat s čímkoliv a tak si interakce vůbec nehlídá.
Léčivé rostliny mohou velmi výrazně ovlivnit účinek léku a to oběma směry – mohou ho snížit i zvýšit. Například u léků na vysoký krevní tlak tak podání nevhodné bylinky může znamenat, že se Ti tlak ještě zvýší (bylina sníží účinek léku) a existují například i bylinky, které snižují účinek antikoncepce nebo antibiotik.
O kontraindikacích (situaci, kdy se léčivá rostlina nesmí podat vůbec) mluvíme často v souvislosti s těhotenstvím, kojením nebo malými dětmi. Musíme si na ně ale dávat pozor i u řady onemocnění, u kterých by mohlo podání nevhodné rostliny vést k opravdu závažným důsledkům. Příkladem může být právě vysoký krevní tlak nebo zvýšená či snížená funkce štítné žlázy. U léčivých rostlin je riziko o to větší, že si je můžeš koupit v kterékoliv zdravé výživě a nasadit si je sama. V takovém případě Tě nikdo na žádné kontraindikace neupozorní.
Častým problémem v těhotenství je také to, že si těhotné ženy v případě zdravotních problémů raději nevezmou nic, i když by mohly. Prostě se bojí, aby nenarozenému miminku neublížily. Existují ale bylinky, které těhulky bez rizika můžou a často je také mnohem rozumnější si je vzít, než své zdravotní problémy neřešit vůbec. Pokud má těhotná žena například kašel a neléčí ho, může kašlání způsobit velmi silné stahy břišní svaloviny a to může (v případě rizikového těhotenství) vést až k předčasnému porodu. Kašlání ale u těhotných žen způsobuje třeba i inkontinenci.
Všechno tohle dohromady vlastně ukazuje, že největším problémem a největším rizikem přírodní léčby je, když nás léčí někdo, kdo v téhle oblasti není dostatečně vzdělaný – ať už se jedná o správné dávkování, interakce, kontraindikace nebo zkušenosti, jak poznat opravdu kvalitní přípravek, které části se z dané rostliny sbírají, jak vyrobit skutečně účinný extrakt nebo jaké jsou reálně očekávatelné výsledky. Zní to strašně složitě? Jednoduché to není, ale dobrá zpráva je, že se to dá skutečně naučit. Potřebuješ ale dobré vedení, několik měsíců studia a dostatek praxe. Jen tak může být Tvá přírodní léčba skutečně účinná a bezpečná.
Chtěla by ses dozvědět víc? Většinou z těhle témat se budeme zabývat v minikurzu Pomáhej bylinkami účinně, který začne už za dva týdny. Moc dobře totiž vím, jak je pochopení všech rizik a přínosů bylinek pro správnou léčbu důležité. V minikurzu dostaneš spoustu odpovědí na otázky, které Ti možná při čtení tohohle článku vyvstaly. A chystám toho pro Tebe mnohem víc! Přihlásit se můžeš úplně zdarma tady.