Únava: podzimní bylinkové triky

22.11. 2023Karolína Romášková365x

Dneska si posvítíme na podzimní únavu, která teď možná trápí spoustu z nás. A hlavně na to, jak si od únavy pomoct přírodní cestou a nemuset sahat po rychlých nakopávadlech, které Ti sice na krátkou dobu pomůžou, ale z dlouhodobého hlediska únavu neřeší a často ji naopak zhorší.

Co únavu zhoršuje

Vyhnout by ses měla hlavně kofeinu a cukru. A to i přes to, že právě tyhle dvě věci nás nejvíc lákají, když se cítíme unavené. Cukr způsobuje závislost a navíc nám po sladkostech prudce stoupne hladina cukru v krvi. Chvíli se pak cítíme skvěle, ale brzy potom hladina cukru v krvi zase prudce klesne a může se stát, že se dostaví ještě větší únava a propad nálady než předtím a Ty začneš toužit po další dávce. A tím se ocitneš v začarovaném kruhu.

Tyto výkyvy glykemie (hladiny krevního cukru) navíc náš mozek poškozují, takže potom už nejde jenom o únavu, ale i o horší soustředění, o horší schopnost učení se a zhoršení dalších kognitivních funkcí. Proto cukr na únavu rozhodně dlouhodobě nedoporučuju. Hodit se Ti může v situaci, když někdy potřebuješ rychle nakopnout. Musí to být ale opravdu jen výjimečně. Sama jsem to dělala před zkouškami na vysoké škole do doby, kdy se jednou zkoušení zdrželo a já jsem přišla na řadu až v době, kdy už jsem měla propad a podle toho ta zkouška bohužel vypadala.

Působení kofeinu si zase můžeš představit tak, že z Tvého těla krátkodobě vyždímá poslední zásoby energie a pak opět přijde prudký pokles, při kterém se můžeš cítit hůř než předtím. Když už chceš sahat po kofeinu, dej si místo kafe raději zelený čaj, který má postupný nástup účinku, déle působí a odeznívá postupně.

Ani kofein ani cukr proto nejsou vhodným a dlouhodobým řešením únavy. Platí zde přímá úměra – čím hůř se vyspíme, tím máme větší chuť na sladké, takže s únavou bývá často spojené i nežádoucí přibírání na váze. Když svou únavu a problémy se spánkem naopak vyřešíme, často se nestačíme divit, jak se nám zlepší celková fyzička i dobrý pocit ze sebe samé.

Podzimní únava

Takže co s tím? Cukr ani kofein nám nepomohou a cítit se až do jara takhle unaveně taky nechceme. Řešením je spánek. Člověk sice není živočich, který by zalézal k zimnímu spánku, ale i tak bychom měli respektovat, že na podzim a v zimě potřebujeme spánku mnohem víc než na jaře a v létě.

Nechtěj proto od sebe stejné výkony jako v létě, kdy je všude venku dostatek světla a raději do svého programu zařaď víc odpočinku a spánku. Když to neuděláš, přivodíš si dlouhodobou únavu a Tvoje produktivita stejně klesne.

Úplně krátkodobou únavu způsobenou tím, že jsme se předchozí noc špatně vyspali, snadno vyřešíme tak, že se prostě dospíme a případně si i dáme nějaké to kafíčko, pokud to bude opravdu výjimečně.

Když Tě ale trápí únava v řádu několika týdnů až maximálně jednoho, dvou měsíců, může se jednat o únavu sezónní nebo třeba o únavu související s nějakým náročným obdobím. Je charakteristická tím, že se každý den cítíme sklesle, nemáme dostatek energie, nejsme tak výkonní a hůř se nám soustředí. Prostě máme tzv. mozkovou mlhu – sice zvládáme nějak fungovat, ale máme přitom pocit, jako bychom se prodírali skrz nějakou šedou hmotu. A právě s touhle únavou Ti mohou skvěle pomoci některé jednoduché techniky a léčivé rostliny, o kterých si povíme za chvilku.

Spánek je úplným základem i v situaci, když už řešíš opravdu dlouhodobou únavu. Pokud Tvá únava trvá už několik měsíců a postupně se k ní přidávají další nepříjemné věci, jako je zhoršené soustředění nebo depresivní myšlenky, je lepší zajít za odborníkem a nechat se diagnostikovat, jestli už se náhodou nejedná o chronický únavový syndrom. Ten už totiž vyžaduje speciální léčbu.

Co nám pomůže

1. Kvalitní spánek

Kvalita spánku, o kterém jsem psala před chvílí, je opravdu komplexní téma, takže Ti moc doporučuji kouknout na samostatný článek, ve kterém jsem se mu věnovala podrobně. Tady Ti chci jen připomenout, aby sis ohlídala pravidla spánkové hygieny a věnovala jí opravdu pozornost. Někdy totiž úplně stačí, když si připustíme, že špatně spíme a uděláme pár kroků k nápravě.

2. Dalším pomocníkem proti únavě jsou režimová opatření týkající se cirkadiánního rytmu. Ta souvisí opět se spánkem, ale i s bdělostí a s dobrým soustředěním. Vstávej ideálně každý den ve stejnou dobu a nastav si takový rytmus, ve kterém bude Tvůj mozek vědět, co přesně v kterou denní dobu dělá. Pokud je mozek na daný rytmus zvyklý, automaticky se zapne do správného módu a my nad tím nemusíme přemýšlet a nemusíme se do toho dokopávat. K odstranění únavy a aktivaci mozku je proto dobré dodržovat i stejný začátek pracovní doby a nejrůznější rituály během dne.

3. Aromaterapie

Já s oblibou používám esenciální olej z rozmarýnu, který má vědecky prokázané účinky na zlepšení soustředění, kognitivních funkcí a odstranění únavy.

Namíchej si roztok vody a alkoholu, abys získala 20% alkohol a přidej esenciální olej z rozmarýnu. Můžeš přidat i jiné oleje (já občas použiju trochu eukalyptu), ale rozmarýn tvoří základ proti únavě. Když se cítíš unavená, stačí stříknout trochu připraveného spreje do prostoru a únava brzy odezní. EO z rozmarýnu můžeš nakapat i do aromalampy nebo difuzéru.

4. Pohyb

Pohyb a čerstvý vzduch je skvělé krátkodobé řešení, které funguje opravdu hned a mnohem lépe než cukr a káva. Zvláště chladný a vlhký podzimní vzduch je na nastartování mozku opravdu výborný. Takže moje doporučení zní: dej si v pracovní době třeba jen desetiminutovou procházku, případně i pětiminutovou, nebo si alespoň na chvíli otevři okno, dej ruce nahoru a krátce se protáhni. Sama uvidíš, kolik energie se do Tvého těla vlije. Výborným cvikem proti únavě je stojka nebo stoj na hlavě nebo na rukou.

Pokud na stojky nejsi zvyklá, stačí spojit prsty rukou na hlavě do stříšky, hlavu s propletenými prsty položit na zem a postupně ťapat nohama k hlavě, až se Ti zvedne zadeček do výšky. Skvělá je i pozice svíčky. Všechny tyto pozice totiž pomohou nahrnout krev do hlavy a odkrvit nohy a tím nám pomohou k tomu, abychom se rychle cítili lépe. Když na tři minuty uděláš svíčku, budeš následující hodinu mnohem výkonnější. Až si na cvičení zvykneš, můžeš zůstat v pozici svíčky třeba 10 minut a účinky budou mnohem dalekosáhlejší. Cvičení nemá pozitivní účinky jenom proti únavě, ale i na celé naše tělo, třeba na metabolismus.

Pozor si musíme dát u lidí, kteří mají hyperfunkci štítné žlázy – u nich se pozice svíčky nedoporučuje, protože štítnou žlázu ještě více stimuluje. Naopak při hypofunkci (snížené funkci štítné žlázy) je doporučená.

Léčivé rostliny

Na střednědobou únavu (třeba právě tu sezónní) jsou skvělým řešením adaptogeny a další bylinky. Adaptogeny jsou rostliny, které pomáhají nejenom proti únavě, ale celkově proti stresu. Pomáhají obnovovat rezervy našeho organismu, redukují důsledky stresu na naše tělo a zároveň podporují náš mozek a naši bdělost.

Vitánie snodárná (ašvaganda)

  • Je skvělým adaptogenem proti únavě.
  • Chrání a celkově podporuje náš mozek (je neuroprotektivní). Zlepšuje mozkové funkce, zlepšuje paměť. Slouží jako prevence dalších problémů souvisejících s mozkem a nervovou soustavou.
  • Zlepšuje soustředění.
  • Zlepšuje náladu – dá se používat i proti lehké depresi a depresivním náladám.
  • Pomáhá dvojím způsobem: v noci podporuje kvalitu spánku (jako jediný z adaptogenů) a přes den podporuje mozkové funkce = bdělost.
  • Ovlivňuje štítnou žlázu. Lidé, kteří mají nižší funkci štítné žlázy, jsou zároveň i více unavení. Vitánie štítnou žlázu stimuluje. Je tedy vhodná pro lidi s normální funkcí štítné žlázy nebo se sníženou funkci štítné žlázy, protože ji podporuje.
  • Pozor u lidí s hyperfunkcí štítné žlázy. Ti sice nemají tak často problémy s únavou, ale může se (včetně propadů) vyskytnout i u nich.

Ženšen

  • Úžasná léčivá rostlina se spoustou pozitivních účinků na naše tělo.
  • U nás se nedá dobře vypěstovat, ale dá se koupit. Pozor na kvalitu! Ženšen bývá často pančovaný nebo naředěný.
  • Známe ho především z tradiční čínské medicíny, dnes už se ale používá po celém světě.
  • Výborný při vyčerpání organismu, včetně toho celkového.
  • Pomáhá rozhýbat metabolismus.
  • Podporuje mozkové funkce.
  • Může pomoci se sezónní únavou i s tou chronickou. Musíme si ale dát pozor na problém s nespavostí. Pokud se vyskytuje, buď s ženšenem opatrná a spíše se ho vyvaruj. Ženšen spánek sice vyloženě nenarušuje, ale spolehlivě naše tělo povzbudí, což u chronické únavy nemusí být vždy žádoucí. Neužívej ho proto odpoledne nebo večer. Když se v noci nevyspíš, budeš další den víc unavená a tím se dostaneš do začarovaného kruhu. Při špatném nočním spánku bych raději volila vitánii. Pokud spíš dobře, klidně si ženšen ráno nebo dopoledne dej.
  • Pomáhá na mnoha dalších místech v našem těle –⁠ je prospěšný pro cévní systém, u mužů podporuje erekci a celkově posiluje mužské tělo. Pomáhá i při problémech souvisejících se sníženými sexuálními funkcemi.
  • Není vhodný při vysokém krevním tlaku, protože ho může ještě mírně zvyšovat.

Rozchodnice růžová

  • Pomáhá se stavem, kdy je únava spojená se smutky, úzkostmi či depresivními náladami. S diagnostikovanými i těmi, které jsou ve fázi náběhu na úzkosti nebo depresi.
  • Doporučuji ji ve formě extraktu (zabírá rychleji).
  • Chrání nás proti účinkům stresu.
  • Nejvhodnější bylinka ze všech jmenovaných na únavu spojenou se stresem a úzkostnými stavy nebo s propady nálad.

Rozmarýn

  • Skvělá bylinka na odstranění únavy během dne.
  • Zároveň podporuje i soustředění.
  • Dá se užívat nejen jako aromaterapie, ale i vnitřně přidávat do čaje nebo jako koření do jídel. I tak působí proti únavě.
  • Podporuje detoxikaci.
  • Pozor! EO se vnitřně používat nesmí. Mohlo by to vést k poleptání sliznic a dalším zdravotním problémům.

Samostatnou kapitolou únavy je chronický únavový syndrom, u kterého už řešíme trochu jiný problém. Nemůžeme při něm z už tak vyčerpaného těla začít ždímat energii, ale potřebujeme posilovat především spánek a odpočinek. A v lepších chvilkách pomaličku a opatrně začít povzbuzovat tělo.

Chtěla bys vědět ještě víc? Nejen o únavě se budeme bavit na speciálním workshopu „Tvůj zdravý rok 2024″, který pro Tebe právě chystám. Zapiš si v kalendáři datum 6.12. v 19 hodin a přihlas se zdarma jedním kliknutím tady. Uvidíš, že i Ty můžeš prožít letošní advent a celý příští rok v plném zdraví a se spoustou energie! Nech se inspirovat ke svému nejlepšímu roku v životě. Z workshopu si odneseš jasný akční plán, jak na to! 💃