Harmonický cyklus

Někdy během něho zažíváme přeháňky a naše nálada se mění jako na houpačce –⁠ chvíli je zataženo, chvíli prší a jindy přijde prudká bouřka jenom proto, aby se vzápětí vyjasnilo a vyšlo sluníčko. Nepřipomíná Ti to něco? Ano, správně! Dnes se budu věnovat ženské cykličnosti, která má s ději v přírodě hodně společného. A z přírody pochází i bylinky, které nám s nejrůznějšími problémy okolo cyklu umí skvěle pomoci.

Pokud bych Ti měla předat jen jednu věc, bylo by to ujištění, že jsou všechny tyto změny v průběhu cyklu do velké míry normální. Nesnaž se měnit svou ženskost, přijmi ji a nauč se vnímat své tělo. Uděláš tak pro sebe ještě daleko víc, než dokážeš s pomocí bylinek nebo jiných léků. Náš cyklus je obrovským darem, který je jedinečný a když se naučíš žít v souladu s jeho rytmem, získáš do života takový příliv energie, síly i efektivity, o jakém se Ti ani nesnilo.

Ženský cyklus

Ženský cyklus má čtyři fáze:

 • Začáteční (jarní) neboli fáze panny –⁠ fáze, kdy se po menstruaci naše děloha začíná připravovat na případné nové vajíčko, začíná narůstat děložní sliznice. Jsme plné energie, emočně stabilní, hodně výkonné, umíme dělat rozhodnutí.
 • Ovulační (letní) neboli fáze matky –⁠ děloha je připravená na příchod nového vajíčka, sliznice je vysoká. Stále jsme hodně produktivní, jsme ale i společenské, vynikáme v diplomacii a vyjednávání a ze všech fází nejvíc opečováváme svoji rodinu i další lidi okolo nás.
 • Podzimní neboli fáze čarodějky –⁠ když se oplodněné vajíčko nezahnízdí, začíná děložní sliznice pomaličku chátrat, odumírat a přestává se prokrvovat. Je to fáze temnoty, ve které se také často projeví premenstruační syndrom. Pokud máme vyladěný cyklus, je toto období i časem velké tvořivosti a kreativity –⁠ dokážeme se dívat na věci novým pohledem a tvořením překonat i případný neklid, který nás k němu ale zároveň i pohání. Můžeme být citlivější (je úplně normální si v této fázi poplakat), ale ne depresivní, zmítané velkými výkyvy nálad nebo dlouhodobě a pravidelně naštvané na všechny lidi kolem sebe. Pokud se tak cítíš, určitě to nenechávej jen tak být.
 • Menstruační (zimní) neboli fáze vědmy –⁠ menstruujeme, odtéká menstruační krev se zbytky děložní sliznice. Naše tělo se čistí a připravuje na nový cyklus. Pozor – k této fázi přirozeně nepatří bolest. Když menstruace bolí, tak to znamená, že něco není v pořádku –⁠ nejčastěji to, že dostatečně neodpočíváme. Tento stav se ale naštěstí dá odpočinkem jednoduše napravit. Vyhraď si alespoň první den menstruace pro sebe, vem si volno v práci i od domácích povinností a klidně zůstaň ležet v posteli. Dovol si dostatečný odpočinek, vytvoř si hnízdo a pečuj o sebe. Zmeškané úkoly díky odpočinku v dalších dnech hravě doženeš. I pouhý jeden den odpočinku totiž často úplně stačí k tomu, aby bolest při menstruaci navždy odešla.

Když je cyklus v nepořádku

Pokud Tě problémy s cyklem opravdu obtěžují a potřebuješ je vyřešit, jsou krom odpočinku tou správnou volbou i bylinky. Pomohou Ti vyladit nepravidelný cyklus, krvácení či špinění mimo menstruaci, příliš dlouhou, silnou nebo bolestivou menstruaci, premenstruační syndrom i další problémy. Vyladění cyklu i psychiky je navíc často i první pomocí v případě neplodnosti (na tu se ale podíváme zase někdy příště).

Bolestivá menstruace

Jak už jsme si řekly, nejčastější příčinou bolestivé menstruace bývá nedostatečný odpočinek v jejím prvním a druhém dni. Pokud si ale odpočinek dopřejeme, bolesti se tím velmi často úplně odstraní. Opakuji to proto, protože tady často bývá kámen úrazu. Až moc často totiž máme pocit, že si zrovna dnes volno v práci vzít nemůžeme a domácnost bez nás určitě do půl hodiny vybuchne. Zkus ale na chvíli obrátit úhel pohledu… Proč bys měla každý měsíc trpět, když je menstruace naprosto přirozený jev, který si můžeš užít a udělat si z ní den jen a jen pro sebe? Dovol si to! Menstruace je dar, který už s Tebou za pár let nemusí být a mohla bys později litovat.

Spolu s odpočinkem ale můžeš sáhnout i po bylinkách, jejichž vlastnoruční sběr může být nejen skvělou relaxací, ale i výborným způsobem, jak se cyklům přírody i těm vlastním ještě více přiblížit. Vybírat můžeš ze dvou kategorií:

 • Bylinky, které bereme během celého cyklu –⁠ celkově vyladí menstruační cyklus a naše hormonální hladiny.
 • Specifické bylinky na bolestivou menstruaci, které se začínají užívat několik dní před jejím očekávaným začátkem a poté ještě první dva až tři dny menstruace, které nejčastěji bývají bolestivé. Nejsilnější a nejúčinnější z této kategorie jsou zázvormochna husí. Skvěle pomáhá i tinktura z vrbové kůry. I tyto bylinky ale ideálně kombinuj s dalšími z první kategorie.

Bylinky proti příliš dlouhé a příliš silné menstruaci

Kokoška pastuší tobolka

 • Používá se i proti krvácení mimo cyklus.
 • Její užití je spíše tradiční, protože k ní zatím neexistuje dostatečné množství vědeckých studií, přesto je ale na tyto problémy nejsilnější.
 • Používá se i na krvácení po porodu nebo po potratu.
 • Užívá se po dobu celého cyklu, až do vymizení příznaků.

Hluchavka bílá

 • Pomáhá zmírnit krvácení.
 • Používá se také po dobu celého cyklu.

Řebříček

 • Patří již do kategorie bylinek, které cyklus celkově vyladí.
 • Přesto ale nejvíce účinkuje právě na zmírnění příliš silného krvácení nebo na vyladění krvácení, které trvá příliš mnoho dní.
 • Užívej ho rovněž po celou dobu cyklu, dokud se Tvůj stav nezlepší.

Když menstruace vynechává (a nejde o začátek menopauzy)

Všechny následující bylinky na vynechávající menstruaci již patří do skupiny léčivých rostlin, které umí celkově vyladit menstruační cyklus i naše hormonální hladiny.

Kontryhel

 • Používá se pro ženy bez ohledu na věk na vyladění cyklu při nepravidelné menstruaci.
 • Podporuje trávení.
 • Působí i proti průjmům.
 • Jde o silnější bylinku, která má vliv na hormonální hladiny. Proto ho neužívej, pokud s cyklem žádné problémy nemáš (mohla by sis cyklus naopak rozhodit).
 • Pokud problém máš, můžeš ho užívat každý den i dlouhodobě  – ⁠klidně tři měsíce v kuse. Poté si můžeš dát preventivně pauzu, ale není to nutné.

Řebříček

 • Pomůže i s vyladěním cyklu.
 • Je protizánětlivý.
 • Podporuje trávení.
 • Má kontraindikaci u lidí s epilepsií –⁠ obsahuje menší množství thujonu (látka, která se  lidem s epilepsií nedoporučuje, protože ovlivňuje mozek a mohla by teoreticky epilepsii zhoršit).

Drmek obecný (Vitex agnus castus)

 • Rovněž pomáhá na celkové vyladění cyklu.
 • Je velmi účinný.
 • U nás ve volné přírodě neroste.
 • Užíváme extrakt ve formě tinktury nebo tobolek. V České republice existuje i ve formě léku (registrovaného léčiva, u něhož máme na rozdíl od doplňků stravy jistotu, že obsahuje danou látku v dostatečném množství).
 • Užíváme každý den po dobu tří měsíců –⁠ za tuto dobu opravdu ženský cyklus i hormonální hladiny dokáže vyladit.
 • Může být užitečný při problémech s menstruačním cyklem jakéhokoliv původu. Pokud Tvé problémy nejsou nijak výrazné a trápí Tě spíše jen bolestivá nebo příliš dlouhá menstruace, můžeš vyzkoušet ostatní bylinky, o kterých jsem se zmínila výše. Pokud máš pocit, že už na Tvé problémy nestačí nebo máš menstruaci trvající 7–⁠10 dnů, určitě tříměsíční kůru s drmkem vyzkoušej.
 • Můžeš ho užívat i současně s antikoncepcí nebo nitroděložním tělískem –⁠ neměl by ohrozit jejich účinnost.

Šatvari (Asparagus racemosus)

 • Ajurvédská bylinka, u nás ji v přírodě nenajdeš.
 • Šatvari je sanskrtský název.
 • Používáme ji rovněž na celkové vyladění cyklu.

Jetel luční

 • Obsahuje isoflavony.
 • Používá se na vyladění menstruačního cyklu a nepravidelnou menstruaci.
 • Pozor. Užívat ho doporučuji až ženám, které již mají podezření na začátek menopauzy (včetně předčasné menopauzy), nejdříve tedy někdy po 40. roku věku.
 • U mladých dívek, které mají krátce po první menstruaci cyklus nepravidelný, bych ho rozhodně nepoužívala.

Jak je to u mladých dívek

U třináctiletých děvčat nebo děvčat, která začala menstruovat teprve nedávno naprosto přirozeně nějakou dobu trvá, než se jejich cyklus ustálí a stane se pravidelným. Ze začátku u nich může být menstruace i více bolestivá. Pokud ale dívka nemá nějaké výraznější problémy, je dobré alespoň rok vydržet a žádné bylinky ani jiné léky nenasazovat. Je totiž zbytečné léčit něco, co potřebuje čas, aby se to samo ustálilo přirozenou cestou. Pokud se menstruace neustálí ani po této době, můžeš nasadit některou z bylinek, o kterých jsem psala výše –⁠ mohou všechny kromě jetele.

Symptotermální metoda

Symptotermální metoda je jednak metoda antikoncepce a jednak metoda, která nám může hodně pomoci, když chceme otěhotnět. Díky ní totiž můžeme přesně vysledovat, kdy máme ovulaci a určit tak naše plodné dny (pár dní před ovulací máme největší šanci otěhotnět). Přibližuje nás také blíže k laskavému vnímání svého těla a jeho cykličnosti.

Symptotermální metoda funguje na principu měření bazální teploty (časem si ji ale už ani nemusíš měřit, protože na svém těle spolehlivě poznáš, ve které fázi cyklu se právě nacházíš),⁠ sledování polohy čípku (jestli je ve vagině více v hloubce nebo spíše mělce, hlídá se i jeho tvar –⁠ pokud je špičatější jako špička nosu, nacházíš se mimo ovulaci, pokud je měkčí jako ret, právě ovuluješ) a sledování kvality hlenu, který opouští děložní hrdlo. Dohromady Ti všechny tyto znaky umožní spolehlivě určit, kdy u Tebe ovulace nastává.

Další možnosti antikoncepce

Tou nejznámější je hormonální antikoncepce, která ale z mého pohledu může naše tělo hodně rozhodit. Nechci vyznít jako její totální odpůrce (v některých případech je to stále nejlepší možnost), ale existují i jiné alternativy. Výborná a velice spolehlivá je zmiňovaná symptotermální metoda, samozřejmě existuje i kondom, který ale spoustě párů nevyhovuje a existuje i metoda orgasmu bez ejakulace, při níž se muž naučí kontrolovat svoji ejakulaci a tím jednak prohloubit a zintenzivnit svůj vlastní orgasmus a zároveň tak bránit i nechtěnému početí.

Využít můžeš i tzv. metodu „tři dny před” –⁠ tři dny před menstruací totiž žena už opravdu nemá možnost otěhotnět. Pozor ale na její druhou variantu! Tři dny po menstruaci už chráněná před početím rozhodně nejsi, zvláště pokud máš delší menstruaci, ze které můžeš přejít rovnou do ovulace. Problém u této metody může nastat i s případným posunutím ovulace kvůli cestování, velké zátěži a podobně.

A proč tady vlastně téma antikoncepce zmiňuji? Protože s ženským cyklem velmi úzce souvisí –⁠ velká část úspěchu přirozených antikoncepčních metod totiž závisí právě na dokonalém poznání vlastního těla a jeho cykličnosti. Přirozené metody antikoncepce a poznání sama sebe mají navíc i další příjemné bonusy –⁠ prohlubují vztahy mezi partnery a zintenzivňují jejich zážitky z milování.