Jak mít na jaře víc energie

Taky už to cítíš v kostech? Sníh taje, ptáci začínají zase zpívat a při procházkách se už ve vzduchu vznáší ta skvělá jarní vůně, na kterou se každou zimu tak těším. Jaro ale nemusí být pro každého tím skvělým obdobím, které nás vytrhne ze zimních chmur. Spousta lidí se naopak cítí vyšťaveně a bez nálady. Dneska se proto podíváme na to, jak mít na jaře spoustu energie a jak se můžeš vyhnout pověstné jarní únavě.

Nejkomplexnějším a nejspolehlivějším způsobem, jak si dostatek energie na jaře zajistit, je očista, o které už jsem psala několikrát. A proto –⁠ jestli alespoň trošku můžeš, nějakou formu očisty si určitě udělej. Na mé starší články o očistě můžeš mrknout třeba tady nebo tady. Dneska se chci totiž podívat hlavně na další způsoby, které Tvou energii taky podpoří.

Léčivé rostliny

Bylinky se často vnímají jako takové šetrné, mírné prostředky, které nám pomůžou na rýmu, na kašel nebo další běžné nemoci. Léčivé rostliny ale zásadním způsobem ovlivňují i některé metabolické procesy v těle.

Pampeliška

  • Podporuje detoxikaci v játrech a jaterní metabolismus.
  • Na játra působí hlavně kořen.
  • List víc podporuje ledviny, jejich činnost a detoxikaci v nich.

Kopřiva

  • Listy a celá mladá nať, která teď právě začíná rašit, opět podporuje detoxikaci v játrech.
  • Pomáhá ale i ledvinám.
  • Kořen má prokázané účinky na zvětšenou prostatu a všechny potíže, které se s ní pojí. A pomáhá i močovému ústrojí. Sbírá se ideálně v době, kdy rostlina ještě nezačne rašit, ale klidně i teď, když už nad zem vykukují první mladé lístky.

Ptačinec

  • Podporuje detoxikační procesy.
  • Podporuje hubnutí.
  • Dá se jíst jen tak za čerstva, hned jak ho utrhneš. Nebo ho přidej do salátů. Jen si dej pozor na čistotu prostředí, ve kterém ho sbíráš.
  • Využiješ ho i do polévek.
  • Víc o něm píšu v medailonku, který jsem dávala v sobotu do skupiny K prameni zdraví.

Všechny jmenované bylinky nám pomáhají hlavně přes očistu těla, díky níž pak máme i spoustu energie. Není to úplně komplexní očista, ale hodně udělá už jen to, že podpoří očistné procesy v těle a nastartují náš metabolismus.

Zimní kila navíc totiž nejsou nic jiného, než přebytečná energie, kterou jsme přijali a která se nám uložila do tukových zásob. Naše následná únava je ale vlastně paradox. Proč se mám cítit unavená, když mám uloženo spoustu energie všude po těle? Takže jde jen o to, jak tu energii ze zásobních tuků dostat zase hezky do oběhu. A k tomu nám skvěle pomůžou právě jarní bylinky a taky pohyb.

Pohyb

O pohybu už jsem trochu psala v lednu v článku Energie pro rok 2023. Na jaře je ale pohyb ještě mnohem důležitější. V zimě jsme totiž tak nějak přirozeně línější a proto je normální, že například neprovozujeme silové sporty –⁠ v chladných měsících nemá úplně smysl se do nich nějak extra nutit.

S postupujícím jarem je ale stále vhodnější a vhodnější čas na to, začít se hýbat a skrz pohyb svůj metabolismus a uložené zimní tuky pořádně rozhýbat. Nemusíš hned začít chodit do fitka a dřít do úmoru. Měla by ses ale zadýchat a zahřát, aby se Tvůj metabolismus přepnul do spalovacího módu. A s tím Ti klidné desetiminutové procházky moc nepomůžou. Chce to trochu svižnější chůzi nebo třeba nordic walking nebo plavání. A samozřejmě běh. Úplně jednoduše –⁠ když cítíš, jak Ti buší srdíčko, jsi v tom správném tempu.

Na druhou stranu si dej pozor na sporty, které Tvé tělo zatíží až moc. Řiď se svými pocity po cvičení a najdi takový pohyb, který Ti vyhovuje a Tvému tělu dělá dobře. Takový, po kterém nejsi vyčerpaná a není Ti špatně, ale naopak se cítíš mnohem líp.

Příroda

Choď do přírody, úplně zpomal, dívej se pozorně kolem sebe a sleduj, co se v ní děje. I to Ti totiž na jaře může přinést spoustu energie. Probouzející se příroda má zvláštní sílu a už jen pohled na ni nás krásně osvěží. Můžeš to brát jako protiváhu ke svižnějšímu pohybu a klidně i jako příjemnou formu meditace, v níž se plně dostaneš do přítomného okamžiku.

Únava někdy nemá příčinu jen v našem fyzickém těle, ale často i v rovině mentální. Ta se pak projevuje nechutí tvořit nebo pořádně nad něčím přemýšlet. Jsme úplně bez nápadů. A i když by se mohlo zdát, že první jarní paprsky musí zákonitě všechny naše chmury rozpustit, opak je pravdou. Po zimě totiž víc vystrkují růžky úzkosti a deprese. V temných měsících roku se všechno pěkně nastřádá a my najednou zjistíme, že z těch cvrlikajících ptáčků vlastně vůbec nemáme radost. A to nás pak znejistí ještě víc a naše psychické problémy vygradují.

Jak to všechno spojit

Na závěr mám ještě tip pro ty, co chtějí mít všechno hned. 🙂 Prostě spoj všechny dnešní rady dohromady! Klidně si nejdřív udělej svižnější procházku nebo chvíli běž a cestou zpátky zvolni a vychutnej si krásně pomalou meditativní chůzi, při níž budeš opravdu pozorně sledovat okolní svět. Najednou si všimneš, že támhle roste pampeliška, neodoláš a utrhneš si lístek. A támhle zase začíná rašit kopřiva, kterou sis chtěla nasbírat. A co teprv ten ptačinec! Nos s sebou vždycky něco vhodného, do čeho můžeš bylinky uložit. A taky nůžky. Budou se Ti zvlášť hodit u kopřivy, protože ta se chce holýma rukama sbírat jen málokomu. 🙂

To nejdůležitější je přírodu vnímat opravdu všemi smysly. Bylinky si osahej, přičichni k nim a hned je i ochutnej. Rozhlédni se pořádně okolo sebe a zaposlouchej se do všech těch krásných zvuků, které Tě obklopují. Už jsi letos cítila vůni jarní půdy? Vždycky se úžasně rozvoní, když se do ní vsakuje tající sníh. Zastav se a třeba za chvilku zjistíš, že Tvoje mentální únava odplula spolu s ním.

Přírodní energeťáky

Ještě Ti to nestačí? Tak já Ti prozradím, na čem teď frčím já! Vytvořila jsem jednoduché recepty na úplně přírodní energeťáky, které jsou bez kofeinu a cukru a navíc skutečně fungují! Chceš je taky? Může být. Všechny recepty jsem pro Tebe přehledně sepsala a umístila tady. Užij si je, jsou úplně zdarma! 💃