Jak na vysoký cholesterol

Vysoký cholesterol trápí hodně z nás a to zvlášť ve střední Evropě. Ale to slovíčko trápí vlastně není přesné, protože ho na sobě nijak necítíme a nevnímáme ho, dokud nám ho někdo nenaměří a nezačne na nás dělat bububu. Většinou pak následuje jednotný postup: dostane se nám léků a pragmatického konstatování, že už je budeme brát na doživotí. Co když ale tyhle léky brát nechceme? Existuje i jiná cesta? Pojďme se dneska společně podívat na to, co pro své zdraví můžeme udělat sami.

Co to ten cholesterol vlastně je

Cholesterol je přirozenou součástí našeho těla. Je to úplně běžná molekula, která se vyskytuje ve všech buněčných stěnách. Vznikají z něho třeba pohlavní hormony nebo vitamín D. Vlastně by se dalo říct, že je to látka nezbytná pro naše přežití.

Vysoký cholesterol značí, že něco není v pořádku s naším metabolismem –⁠ příliš velké množství cholesterolu koluje v krvi a následně se ukládá do stěn cév. A tam potom může způsobit závažné komplikace, které mohou vést až k infarktu nebo mozkové mrtvici. Cholesterol proto nesouvisí jen se zdravím srdce a cév, ale dost často i s dalšími věcmi, jako je třeba metabolický syndrom, vysoký krevní tlak, náběh na cukrovku nebo zvýšená hladina cukru v krvi.

Normální hladina celkového cholesterolu je do pěti mmol/l (milimolů na litr). Nad pět je už cholesterol zvýšený a u hodnoty nad 6,2 mmol/l se mluví o rizikové hladině cholesterolu, která už je potřeba řešit. Za mě osobně by se ale měla řešit už i ta hraniční hodnota okolo 5 mmol/l. Ale pozor. Vůbec nezastávám názor, že bychom všichni měli začít zobat léky a nepřestat je užívat až do smrti. Máme totiž i jiné možnosti, jak s vysokým cholesterolem bojovat. Na druhou stranu –⁠ u lidí s velkým rizikem kardiovaskulárních onemocnění mohou tyto léky významně snížit riziko infarktu a dalších zdravotních problémů a významně jim tak prodloužit délku života.

Druhy cholesterolu

U cholesterolu ale nemluvíme jen o tom celkovém. Rozlišujeme:

  • HDL cholesterol (přezdívaný „hodný”) –⁠ dopravuje cholesterol do jater.
  • LDL cholesterol („zlý”) –⁠ koluje v krvi.
  • Triglyceridy v krvi –⁠ tuky ze stravy, ve kterých se rozpouští vitamíny rozpustné v tucích.

HDL cholesterolu chceme logicky mít co nejvíc a LDL cholesterolu naopak co nejméně. HDL by měl být aspoň nad 1 mmol/l, ideálně 1,2 mmol/l. Pokud máme dostatečně vysoký HDL, nevadí nám tolik ani mírně zvýšený LDL. Důležitější než celková hladina cholesterolu je proto právě poměr HDL a LDL cholesterolu.

A opět –⁠ všechno závisí na tom, jestli náš metabolismus funguje správně. Pokud tomu tak není, může se LDL cholesterol ukládat v cévách, což společně s dalšími patologickými procesy vede k ateroskleróze –⁠ stěna našich cév začne kornatět. Vznikají na ní nánosy v podobě plátů, které nám cévu postupně zužují a ucpávají (tohoto procesu se účastní i zánět a další faktory). Tento aterosklerotický plát se může navíc časem utrhnout a způsobit ucpání cévy v mozku (mozková mrtvice) nebo cévy přivádějící krev do srdce (infarkt).

Když máme vysoký cholesterol, ale zároveň máme hodně pohybu a celkově zdravou životosprávu, ateroskleróza nám tolik nehrozí. Aby ateroskleróza vznikla, musí se totiž vždycky sejít víc faktorů. Samotný zvýšený cholesterol tak vlastně ještě nic neznamená –⁠ pokud je všechno ostatní úplně v pořádku a náš metabolismus funguje tak, jak má. A samozřejmě naopak –⁠ když se ke zvýšenému cholesterolu přidají další faktory (málo pohybu, špatné dýchání, špatná strava a špatná životospráva), může být problém na světě. Riziko infarktu výrazně zvyšuje i kouření a proto se nedoporučuje ani lidem s vysokým cholesterolem. Je to prostě další rizikový faktor, který se sčítá.

Dalším takovým rizikem je nadváha. Není to ale celková hmotnost, nýbrž obvod v pase. Proto se s tímto faktorem častěji setkáváme u mužů, u kterých se tuk ukládá hlavně do oblasti pupku, zatímco u žen je rozložený rovnoměrněji. A svou roli zde hraje i stres, o kterém už jsem hodně psala v samostatném článku. Stres zvyšuje aktivitu sympatiku a snižuje aktivitu parasympatiku. Dochází k dlouhodobé mírné aktivaci a dlouhodobě zvýšenému množství stresových hormonů, které je pro nás škodlivé. Srovnejme si to třeba se sportem. Například takový běh znamená pro naše tělo také stres, ale zdravý –⁠ jakmile doběháme, přijde vlna psychické euforie a nastoupí parasympatikus přinášející odpočinek. Absence pohybu může naopak podporovat dlouhodobý mírný psychický stres, který je pro naše tělo škodlivý –⁠ mimo jiné zhoršuje prognózu kardiovaskulárních onemocnění.

Jak si můžu pomoct

A teď Tě určitě zajímá, co bych dělala já, kdybych měla vysoký cholesterol? Zapojila bych všechno, o čem jsem doteď psala. Dávala bych si větší pozor na svůj jídelníček a omezila cukry a živočišné  tuky. Vhodná je středomořská dieta, u které se prokázalo, že přispívá ke zdravé hladině cholesterolu a menšímu množství kardiovaskulárních onemocnění. Když se řekne středomořská strava, možná Tě hned napadne každodenní popíjení vína. Tady Tě ale trošku zklamu. Oproti původní studii, která jeho každodenní pití zpropagovala, se v těch pozdějších ukázalo, že časté pití vína má spoustu negativních účinků.

Důležitý je pohybsprávný dech. Úplně ideální je z mého pohledu jóga, která nás učí dýchat v souladu s pohybem a dýchat opravdu hluboce. Správný dech ovlivňuje řízení našeho těla na nervové úrovni, což pozitivně ovlivní i náš metabolismus. U cholesterolu zatím sice studie nemáme (zatím neexistuje studie, která by ukázala, že lepší dýchání snižuje hladinu cholesterolu), ale existuje studie, která dokazuje, že pomalejší a hlubší dýchání snižuje krevní tlak, což je další rizikový faktor infarktu.

Bylinky

Pomohou Ti bylinky, které podporují správný metabolismus. Je hodně zajímavé, že tyhle léčivé rostliny nesnižují jenom cholesterol, ale zároveň působí multifunkčně na spoustu dalších faktorů metabolického syndromu, který se projevuje vysokým cholesterolem, obezitou, vysokým krevním tlakem a mnoha dalšími zdravotními problémy. Následující bylinky Ti proto pomůžou i s vysokým krevním cukrem nebo s vysokým krevním tlakem.

Coleus forskohlii

  • Možná ho znáš jako barevnou „kopřivu”, která se často dává mezi muškáty do truhlíků nebo mezi růže.
  • Léčivé účinky má ale jen coleus forskohlii, který právě obsahuje forskolin. A ten se u nás jako rostlina sehnat nedá. Pořiď si proto extrakt.
  • Účinkuje na mnoha úrovních –⁠ zasahuje na úrovni buněčného metabolismu a mimo jiné zlepšuje cukrovku, zlepšuje krevní tlak a spoustu dalších aspektů metabolického syndromu.

Gymnema lesní

  • Výborná na vysokou hladinu krevního cukru.
  • Extrakt nakapaný na jazyk potlačuje vnímání sladké chuti. Dá se proto použít i při boji s chutí na sladké.
  • Snižuje hladinu krevního cholesterolu.

Lékořice

  • Má spoustu účinků proti metabolickému syndromu. Pomáhá snižovat cukr i cholesterol.
  • Krevní tlak ale může zvyšovat.
  • Nemá se užívat déle než 14 dní kvůli hladinám minerálů –⁠ ovlivňuje hlavně hladinu draslíku (snižuje ji) a kvůli zvýšení krevního tlaku. 14 dní se ale týká extraktu. Jestli si dáš občas lékořicový pendrek, tak se samozřejmě bát nemusíš a můžeš si ho dopřát i déle než dva týdny.

Pískavice řecké seno

  • Zvyšuje hladinu HDL cholesterolu a snižuje hladinu LDL cholesterolu, takže dělá přesně to, co potřebujeme.
  • Dá se koupit jako mleté semínko, které přidáš třeba do různých omáček. Má příjemnou kořeněnou chuť, skvěle se hodí do asijských jídel a do kari. Semena obsahují polysacharidy, které vytvářejí gel a ten Ti pokrm i trochu zahustí. A přidat ji můžeš i při pečení do chleba.

Rozmarýn

  • Nemá sice přímo prokázané účinky na snížení cholesterolu, pomáhá ale stabilizovat krevní tlak a krevní cukr a celkově pomáhá hubnout –⁠ snižuje hladinu triglyceridů v krvi. Možná i proto je častou součástí středomořské diety.

Víš, že bylinky mají teď v období slunovratu a svatojánské noci největší sílu? Chtěla by sis z nich vyrobit užitečné pomocníky a možná si s nimi trochu začarovat? Tušíš, jak tenhle magický čas naplno využít? Pojď jejich tajemství objevit! Připravila jsem pro Tebe praktický workshop Bylinky letního slunovratu, na kterém všechna tahle témata probereme! Sejdeme se online už 20. června. Přihlásit se můžeš jednoduše tady! Těším se na Tebe! 💃☀️