Jak účinně posílit imunitu

Už je to tu zase. Jako každý rok se na podzim začínají objevovat nejrůznější chřipky, virózy, nachlazení a další respirační onemocnění a naše imunita tak dostává pořádně zabrat. Dnešní článek jsem se proto rozhodla věnovat účinným způsobům, jak náš imunitní systém můžeme posílit. Podíváme se na to, jak s imunitou souvisí psychická pohoda, zdravý mikrobiom nebo očista těla a nezapomeneme samozřejmě ani na léčivé rostliny. Náš imunitní systém totiž odráží stav celého našeho těla a každá nerovnováha se v něm dříve či později projeví.

Co je vlastně imunita

Imunita je přirozená obrana našeho těla. Nemůžeme ji ale na sobě přímo cítit a tak často její stav poznáme až ve chvíli, když už onemocníme nebo neonemocníme. Může se tedy zdát, že je to něco, co se hrozně těžko ovlivňuje. A částečně je to i pravda –⁠ když už nás totiž opakované infekce trápí, je mnohem složitější situaci řešit. Mnohem lepší je dbát na prevenci a začít imunitu posilovat včas. Je totiž jenom na nás, jak silná bude a jestli odolá všem mikroorganismům, které létají okolo.

Náš imunitní systém se skládá ze tří „vrstev”:

 • Mechanická obrana. Prostředí na kůži a na sliznicích nosu a úst, které brání vstupu cizích mikroorganismů a infekce do těla. Velmi důležitá je ale i oční sliznice –⁠ často se totiž infikujeme právě přes ni. Někomu podáme ruku, kterou si poté sáhneme na oči a problém je na světě. Kůže i všechny sliznice jsou osídleny mikrobiomem, který u imunity hraje klíčovou roli. A ten zase souvisí s naším celkovým mikrobiomem ve střevech, který si můžeme představit jako takový zásobník mikrobiomu. Ten poté ovlivňuje mikrobiom na sliznicích a pomáhá nás lépe chránit před infekcemi.
 • Vrozený imunitní systém. Pomáhá zlikvidovat vetřelce, když už do našeho těla něco vnikne. Je nespecifický –⁠ pouze reaguje na určité znaky toho, že bylo naše tělo  nějakým způsobem infikováno a nespecificky zasahuje. Nejedná se o protilátky, ale o buňky, bílé krvinky, které bojují proti infekci a je jedno, co za infekci to je.
 • Adaptivní imunitní systém. Bojuje na základě protilátek přímo proti konkrétní nemoci. Naše imunita je v dětství slabší a postupně se trénuje na základě toho, co všechno už jsme prodělali. Tělo je tedy díky adaptivnímu imunitnímu systému postupem času schopné lépe a rychleji odpovídat na další infekce, které do něj přicházejí. Na stejném mechanismu funguje například i očkování.

Probiotika a střevní mikrobiom

Pro zdraví naší imunity je nezbytně nutný zdravý a fungující střevní mikrobiom. Posilovat potřebujeme hlavně jeho rozmanitost, tj. obohatit ho o co nejvíce různých kmenů bakterií. Čím větší počet kmenů, tím líp. Na samotném množství dodaných bakterií (miliardy a miliardy) naopak tolik nezáleží. Ve zdravém prostředí se totiž bakterie brzy rozmnoží samy. Pokud si budeš kupovat tobolky z lékárny, pohlídej si tedy hlavně počet kmenů, které obsahují.

Ideální jsou ale probiotika přírodní –⁠ kromě jogurtů a zakysaných mléčných výrobků mezi jejich zdroje patří hlavně zelenina a ovoce. A nejlepší je ta z vlastní zahrádky nebo z nějakého ekologického zemědělství. Veškeré rostliny totiž mají na svém povrchu svůj vlastní mikrobiom, kterým můžeme obohatit ten náš. Nesmí být ale zničený chemickými postřiky nebo jinými zásahy. Zeleninu a ovoce je také potřeba jíst v dostatečném množství a hlavně rozmanitosti –⁠ některé zdroje uvádějí, že je potřeba sníst až 30 různých druhů zeleniny nebo ovoce týdně. Započítat do nich ale můžeš i nejrůznější divoké bylinky.

Stres

Stres naši imunitu tlumí nebo dokonce vypíná, protože stresová reakce slouží primárně k tomu, abychom se dokázali nastartovat pro nějaký boj –⁠ útok nebo útěk. Trvá-li stres dlouhou dobu (byť třeba není tak intenzivní), oslabuje náš imunitní systém dokonce trvale. Naše imunita ale naštěstí nezávisí jen na tom, kolik máme kolem sebe stresových podnětů. Důležité je i to, jak náš organismus na stres reaguje. A v tom Ti mohou skvěle pomoci bylinky z kategorie adaptogenů, které celkově zlepšují zvládání stresu a tak zároveň zmírňují i oslabení naší imunity.

Očista těla

Skvělým způsobem, jak naši imunitu účinně posílit je i pravidelná očista těla. Zbaví nás totiž hluboko uložených toxinů, které imunitu oslabují a tělu tak celkově odlehčí. Toxiny bývají  nahromaděné hlavně v tukové tkáni a mohou také zatěžovat naše důležité orgány. Imunita je tak často oslabená už jenom tím, že je naše tělo příliš zaměstnané zplodinami metabolismu a dalšími látkami, které v něm nemají co dělat.

Skvělými bylinkami pro očistu těla jsou:

 • Kořen pampelišky, ze kterého si můžeš udělat skvělou kávu. Bude tak detoxikačně působit hned dvakrát –⁠ vynecháš kofein z klasické kávy a navíc nastartuješ očistné procesy.
 • Kopřiva –⁠ konkrétně její mladé zelené výhonky, které teď na podzim zase vyráží. Můžeš je najít všude tam, kde kopřivu v létě někdo posekal.
 • Kurkuma – skvěle dochutí všechna indická jídla. A bát se nemusíš ani té čerstvé, která se u nás dá sehnat už i v supermarketech.

Bylinky, které Ti pomohou s imunitou

Imunitu Ti mohou pomoci účinně posílit i následující bylinky –⁠ nejsou ale všespásné. Důležité je totiž pečovat o své zdraví komplexně a udržovat ho tak v rovnováze. Pokud se budeš stresovat, nebudeš mít zdravý mikrobiom a neuděláš nic pro očistu svého organismu, bylinky už samy o sobě Tvou imunitu nezachrání.

Echinacea (třapatkovka nachová)

 • Účinný je extrakt z kořene.
 • Dej si pozor na nejrůznější čaje s echinaceou, které podporu imunity také slibují –⁠ její květy a listy jednak obsahují mnohem méně účinných látek, jednak jsou čaje jen vodné nálevy a proto u echinacey nemohou být tak účinné. Potřebujeme tedy alkoholový extrakt –⁠ ideálně tinkturu z kořene.
 • Pomáhá na dlouhodobé posilování imunity i ve chvíli, kdy už na nás něco leze (užívat ji tedy můžeš preventivně i v prvních dnech onemocnění).

Kozinec blanitý

 • Východní bylinka, která je příbuzná třeba s naším jetelem.
 • Je vhodný při dlouhodobě oslabené imunitě. Není ale ideální jako echinacea v akutní fázi infekce. Pokud víš, že máš imunitu oslabenou a chceš ji dlouhodobě posilovat, je kozinec ideální na tříměsíční kúru.

Právenka latnatá

 • Je vhodná při akutních infekcích.
 • Pochází z cizích krajů, u nás neroste.
 • Potřebujeme proto extrakt.

Adaptogeny

 • Skupina bylin, které pomáhají při problémech s oslabenou imunitou souvisejících se stresem.
 • Ženšen
 • Eleuterokok
 • Vitánie snodárná
 • Nejsou příliš vhodné při akutní infekci.

Hlíva ústřičná

 • Nejedná se o bylinku, ale o houbu.
 • Nakopává imunitu.
 • Obsahuje betaglukany – látky, ze kterých je tvořena bakteriální stěna mnoha druhů bakterií. Pokud hlívu sníme, dostanou se betaglukany do naše těla a pro naši imunitu to vypadá, jako by do něj pronikly samotné bakterie. Betaglukany tedy imunitu alarmují. Když užíváme betaglukany pravidelně, musí být naše imunita pořád ve střehu a tímto mechanismem se posiluje. Betaglukany se tedy mohou brát dlouhodobě, nejsou pouze na akutní infekci.
 • Ideálně se užívá v čerstvém stavu, tak pomůže nejlépe. Na škodu ale nejsou ani extrakty nebo sirupy, které mohou být dobrým zdrojem betaglukanů pro někoho, kdo nemá rád houby.

Zajímá Tě víc? Spoustu dalších informací o imunitě, včetně přesného dávkování léčivých rostlin, najdeš v mém minikurzu Tvoje silná imunita, který pro Tebe mám právě teď v rámci Týdne pro imunitu za nejnižší možnou cenu. A aby byl co nejpraktičtější, najdeš v něm rovnou i návod na vymazlenou čajovou směs a tinkturu, které si můžeš jednoduše vyrobit doma.

Prožij tenhle podzim bez chřipek a viróz – se silnou imunitou to pro Tebe bude hračka!