Jak vznikla skupina K prameni zdraví

Moje facebooková skupina K prameni zdraví překročila 14 000 členů a tak celý tenhle týden slavím a cítím obrovskou vděčnost za každou jednu z vás. Je to pro mě opravdu úžasné číslo! Zároveň se mi ale vrací vzpomínky na to, jak to všechno začalo… Jsi zvědavá? Když budeš číst dál, klidně Ti o tom budu v dnešním blogovém článku vyprávět.

Začátky

Skupinu jsem založila na začátku června 2020 a její vznik pro mě představoval opravdový zlom. Dlouho jsem se totiž rozhodovala, jestli do toho vůbec jít, nebo nejít. Byla jsem tenkrát na mateřské s nejmladší dcerou (byl jí teprve rok a půl), doma měla dvě starší děti a jako každá máma řešila tisíc věcí najednou. Budu to zvládat? A budu vůbec moct dát skupině tolik pozornosti a času, kolik bych chtěla? Už tehdy jsem totiž věděla, že nechci zakládat skupinu, ve které bych potom nebyla aktivní a kterou bych jen tak nechala, ať si žije svým vlastním životem.

Zároveň ve mě ale klíčila vize a té už jsem se nechtěla vzdát. Jak to dopadlo je už jasné. Moje vnitřní touha zvítězila nad obavami a já se do tvoření obsahu ve skupině vrhla naplno. Hned od prvního týdne jsem tam začala přidávat medailonky rostlin (které ostatně přidávám každý týden dodnes) a celou sezónu jsme s podobně nadšenými ženami jely na bylinkové vlně.

Místo setkávání

Na podzim roku 2020 se ale něco náhle a zásadně změnilo. Víš co? Určitě. Přišla druhá vlna covidu. Já jsem v té době jako čerstvě certifikovaná lektorka jógy vedla kurzy v nově otevřeném jógovém centru v Boskovicích, které se (stejně jako všechna podobná místa) ze dne na den z nařízení zavřelo. A skupina K prameni zdraví dostala další rozměr. Najednou se totiž stala místem, kde se lidi mohli scházet, když už to v offline světě nešlo.

Tou dobou jsem si chtěla (ostatně jako každý podzim a každé jaro už spoustu let) udělat očistu a tak mě napadlo, že její principy můžou pomoct i někomu dalšímu. Vymyslela jsem ve skupině Týden nezávislosti, ve kterém jsem probírala hlavně to, jak se zbavit závislosti na cukru, na kávě nebo na nejrůznějších jiných neřestech. Spousta lidí se pro tohle téma nadchla a šla do toho se mnou. A tak brzo potom následoval první kurz Očista na míru podle ajurvédy, kterým vlastně odstartoval i celý projekt K prameni zdraví.

Projekt K prameni zdraví

Všechno najednou nabralo směr, který jsem si ještě v červnu neuměla vysnít ani já. Když jsem skupinu zakládala, netušila jsem, že to nebude jenom koníček a že se do toho ponořím naplno celou svou duší, celou svou osobností, celým svým časem a tím pádem i celým svým pracovním úvazkem. Najednou jsem současně s péčí o malé děti tvořila svůj projekt a už jsem si u toho představovala, jak by to mohlo fungovat, kdybych se opravdu naplno ponořila do tvoření kurzů. Nechtěla jsem ale zůstat jenom u kurzů jógy nebo ajurvédy. Mým snem bylo dělat kurzy o léčivých rostlinách.

Dneska už mi ty začátky připadají skoro neuvěřitelné –⁠ dneska už totiž ty vysněné kurzy o léčivých rostlinách existují (a že jich není zrovna málo) a dokonce už mají za sebou stovky a stovky účastníků, kteří jimi prošli. Za tři roky se mi tak splnilo něco, v co jsem se při zakládání skupiny ani neodvažovala doufat. A stejně tak jsem tenkrát ani nedoufala, že už za tři roky budeme ve skupině slavit víc než 14 000 členů!

Proč mám ve skupině skoro samé ženy?

Přes to, že jsem na začátku do skupiny zvala bez rozdílu ženy i muže a skupina je stále otevřená všem, kteří mají o bylinky zájem, většinu jejích členek a účastnic mých kurzů tvoří ženy (i když mezi námi máme taky několik skvělých mužů :). A stejně tak je převážná většina témat, která ve skupině probíráme, ženská.

Je to logické. Nositelkami vědění o léčivých rostlinách totiž odjakživa byly ženy a jejich znalost o rostlinách obecně byla klíčová pro přežití celých rodin, tlup a kmenů. To ony si předávaly z generace na generaci tradiční moudrost, kterou pak také pečlivě uchovávaly.

Vize projektu

Vždycky jsem si přála, aby na světě bylo víc a víc vědomých žen, které drží zodpovědnost za své zdraví ve vlastních rukou, cítí se skvěle a přírodní cestou léčí i své okolí. Rozvíjejí svou moudrost a vědění o léčivých rostlinách a stejně tak i vědění o tom, jak je efektivně, účinně a bezpečně používat k léčení. A dneska jsem opravdu šťastná, že se nám společně tuhle vizi díky projektu K prameni zdraví a hlavně díky přítomnosti každé z vás a vaší touze po přirozeném zdraví daří naplnit.

Bez Tebe by to prostě nešlo! A tak Ti chci moc poděkovat a vyzvat Tě, abychom tenhle projekt tvořily společně dál a abychom dál společně tvořily i tuhle skvělou komunitu, která má velký smysl. Nejenom pro mě, protože je zhmotněním mého snu, ale právě pro tu vizi proměny celé společnosti.

A víš co? K něčemu se Ti přiznám. I mně na začátku občas přepadaly pochyby, jestli je to vůbec možné. Můžu já, jako obyčejná ženská z vesnice na pomezí severní a jižní Moravy vůbec něco změnit? Celá moje vize se mi někdy zdála tak nedosažitelná! Často totiž míváme pocit, že něco prostě nemůže dopadnout a tak se do toho radši ani nepustíme. Ale to je obrovská škoda!

Projekt K prameni zdraví je vlastně takovým důkazem, že to smysl má. Že to, co děláme my,  to, jak jednáme, jak se chováme a jaké máme ve svém životě priority, může mít obrovský vliv i na naše okolí. 14 000 lidí už opravdu není málo, to už je celé maloměsto. A když jsme navíc roztroušené (nejen) po celé České republice, můžeme toho změnit opravdu hodně.

Tvoříme společně

Prozradím Ti ale ještě jednu věc. I když ta vize na začátku byla moje, úspěch skupiny je opravdu zásluhou každé jedné z vás a samozřejmě také dalších lektorek –⁠ Katky Jandovské, Jany Cvilinkové a Ivy Komárkové. A obrovská zásluha Elišky Hospodkové, která je mou nejdéle působící spolupracovnicí i dalších žen, které třeba nejsou tolik vidět, ale pomáhají s tím, aby projekt K prameni zdraví vypadal tak, jak vypadá a aby tak dobře fungoval.

S obrovskou vděčností proto dneska slavím nejen naši rostoucí komunitu stejně naladěných žen, ale i obrovskou podporu, kterou si ve skupině navzájem dáváme. To, jak se zapojujete do diskuzí, když někdo něco hledá nebo řeší, jak si navzájem radíme a jaký má naše aktivita obrovský přesah i mimo naši skupinu. Nejde totiž jenom o našich 14 000 lidí ve skupině, ale i o spoustu dalších, které svým přístupem k péči o zdraví inspirujeme.

I proto každý týden kromě dalšího obsahu ve skupině vypisuji vlákna, ve kterých se vzájemně podporujeme v aktivních krocích. Na začátku týdne si stanovujeme cíle a předsevzetí v příspěvku Co tenhle týden uděláš pro své zdraví a na jeho konci se s radostí chlubíme, co se nám opravdu povedlo. Zní to obyčejně? Možná. Obě vlákna ale skvěle fungují nejen jako motivace k dalším krokům, ale i jako návod a inspirace pro ostatní.

Pojď slavit se mnou a vyhraj

Miluju soutěže a hlavně tu radost, kterou někomu výhra v soutěži přinese a proto jsem se rozhodla, že pro Tebe jednu takovou soutěž na oslavu přichystám. A to ne jen tak ledajakou. Hrajeme totiž o kredit 14 000 Kč, který budeš moct použít na jakýkoliv můj kurz z projektu K prameni zdraví, nebo klidně i na několik mých menších kurzů najednou! Chceš vyhrát? Je to jednoduché.

Stačí udělat dvě věci. Za prvé vyplnit soutěžní dotazník a za druhé okomentovat tenhle soutěžní příspěvek ve skupině K prameni zdraví. Vítěze vylosuju ze všech, kdo tyhle dvě podmínky splní v pondělí 14. srpna ve 14 hodin přímo ve skupině. Své odpovědi můžeš posílat až do neděle 13. srpna.

A neboj. V dotazníku se neptám na nic záludného. Zajímají mě věci, které mi pomůžou ve skupině K prameni zdraví tvořit právě ten obsah, který pro Tebe bude mít největší smysl a který Tě bude nejvíc zajímat. Co nejvíc řešíš a co Ti ještě chybí na cestě k Tvému zdraví a k tomu, abys mohla využívat bylinky v jejich plné síle pro prevenci i léčení. Takže neváhej napsat všechno, co bys ve skupině ráda viděla. I když nevyhraješ, bude to mít obrovský smysl. Moc se těším na všechno, co nás ještě společně čeká!