Účinná bylinková pomoc pro oči

Zrak je pro mě jedním z nejdůležitějších smyslů –⁠ právě díky němu totiž můžeme vnímat svět kolem sebe v jeho plné barevnosti, rozmanitosti a kráse. A přesto řada z nás na péči o své oči často zapomíná. Tak schválně… Jak se Tvé oči cítí právě teď? Jsou odpočaté, nebo spíš unavené, podrážděné či dokonce červené?

Léto, které právě končí, bylo plné sluníčka a většina z nás si ho labužnicky a nadšeně vychutnávala. Pro naše oči ale intenzivní sluneční paprsky už tak příznivé nejsou –⁠ představují pro ně totiž docela slušnou zátěž. Pokud jsi navíc prázdninové dny trávila u moře, u rybníka nebo prostě kdekoliv, kde se sluníčko odráží od vodní hladiny, mohly dostat Tvoje oči opravdu zabrat. A to i přesto, že jsi poctivě nosila sluneční brýle.

Ani s blížícím se podzimem, kdy se většina z nás vrací k plnému pracovnímu nasazení u obrazovek počítačů, tabletů nebo mobilů, to ale oči nebudou mít jednoduché. Není se proto co divit, že stále více lidí pravidelně bojuje s podrážděním, bolestí a únavou očí nebo dokonce se syndromem suchého oka či zánětem spojivek. Co tedy s tím?

Dobrá zpráva je, že při problémech s očima často nejde přímo o nějaké onemocnění, ale pouze o jejich přetížení. Naším úkolem pak je očím především ulevit. To se ale někdy lépe říká, než dělá –⁠ zvláště pokud by to ve výsledku znamenalo třeba změnu práce nebo jejího charakteru. Oči nám ale za nějaký ten ústupek ze zaběhnutého řádu věcí rozhodně stojí. Zamysli se proto, jaké změny ve svém životě můžeš udělat sama, abys svým očím pomohla. I pouhá změna podmínek na pracovišti může totiž někdy očím výrazně pomoci. Kromě pracovní hygieny nebo často doporučovaného pohledu do zeleně nám ale mohou účinně pomoci i následující bylinky.

Bylinky na unavené a suché oči

Borůvka

 • Má mnoho prokázaných pozitivních účinků na oči –⁠ je pro ně skoro zázračnou rostlinou.
 • Obsahuje antokyany –⁠ barviva, díky nimž má borůvková šťáva svou krásně modrofialovou barvu. Očím ulevují především díky svému antioxidačnímu působení.
 • Borůvka pomáhá při syndromu suchého oka.
 • Využiješ ji ale i při zákalech očí.

Kurkuma

 • Obsahuje velké množství antioxidantů, hlavně betakarotenu. (Betakaroten samozřejmě najdeš  třeba i v mrkvi –⁠ vzpomínáš na Boba a Bobka? Ti věděli své :-)). Kurkuma ale obsahuje i další látky jako je kurkumin a další antioxidanty, které našim očím také pomáhají.
 • Betakaroten a kurkumin působí přímo na naši sítnici. Pomoci ale mohou i u syndromu suchého oka a u podrážděných očí.
 • Kurkuma je zároveň i protizánětlivá.
 • Užívá se jako čaj, prášek (klasické koření) naplněný do kapslí nebo si ji můžeš prostě přidat do jídla. Skvěle se hodí do pokrmů indické kuchyně.
 • Účinná dávka je zhruba 2 g denně. Pokud ale s očima řešíš jen lehké problémy (například příležitostnou únavu), bude úplně stačit zvýšit příjem kurkumy v jídle.
 • Od podzimu do jara už v našich supermarketech seženeš i kurkumu čerstvou. Ta se hodí třeba i do polévek.
 • Čaj lze dělat z čerstvé i ze sušené. Ze sušené se ale dělá lépe, když seženeš kousky, mletou je pak potřeba důkladně scedit.

Resveratrol

 • Silný antioxidant.
 • Nejlépe ho umíme získat z extraktu z hroznových semínek.

Pokud tedy zkombinuješ borůvky, kurkumu a extrakt z hroznových semínek dohromady (neboj, nemyslím úplně najednou), dostaneš do těla opravdu skvělý koktejl pro unavené oči.

Kromě vnitřního užívání ale může být někdy příjemné přiložit na unavené oči něco i zevně. Když jsou oči červené a podrážděné, skvěle Ti pomůže (díky svým protizánětlivým účinkům) nálev z heřmánku nebo řepíku lékařského. Pozor! Nálev musí být vždy čerstvý, aby se do očí nedostaly nežádoucí mikroorganismy. Bylinky na oplach zalévej zásadně vařící vodou, nálev nech poté vychladnout na příjemnou teplotu a ihned použij. Maximálně dbej i na čistotu všeho, co se očí dotýká (ideální je použít sterilní gázový tampon) a na to, aby používané bylinky neobsahovaly plísně nebo jiné patogeny. Oplachuj pouze zavřená víčka –⁠ i tak bude nálev dostatečně účinný a dostane se dovnitř, kde může působit na zklidnění oka.

Oči jsou vstupní branou do našeho těla a rozhodně si do nich nechceme zanést nějaké patogeny. V domácích podmínkách si proto bohužel nemůžeme připravit kapky do očí, které musí být absolutně sterilní (ze stejného důvodu se v současnosti už nepřipravují ani v lékárnách) a kromě mikroorganismů nesmí obsahovat ani žádné konzervanty.

Věděla jsi, že se řada nemocí jako je rýma, chřipka nebo covid do našeho těla nejčastěji dostává právě skrze oči? Když na nás někdo kýchne, tak infekci většinou nevdechneme ústy (ty máme instinktivně zavřená) ani nosem (v nose se nacházejí velmi účinné mechanismy, které cizí látky zachytávají a nepustí je dál do dýchacího systému), ale přenese se právě skrze oční sliznici.

Světlík lékařský

 • Používáme ho vnitřně i zevně v podobě oplachů.
 • Pomáhá nám s mnoha různými problémy očí –⁠ z naší přírody je na oči bylinkou číslo jedna.
 • Skvěle funguje na červené, podrážděné a svědící oči.
 • Může pomoci i s unavenýma očima –⁠ v tomto případě ho ale určitě zkombinuj s borůvkou, kurkumou a resveratrolem.

Zánět spojivek

Na zánět spojivek si často jednoduše zaděláme nejen z kontaminované tekutiny, kterou si oči vyplachujeme, ale třeba i v rybníce, pokud pod hladinou otevřeme oči nebo v bazénu z podráždění chlorem. Záleží na tom, jak moc je k němu konkrétní člověk náchylný a jak si s případnou infekcí jeho imunitní systém v očích dokáže poradit. I proto je tak důležité při oplachu očí dodržovat všechna pravidla hygieny, o kterých jsem psala před chvilkou.

 • Nejčastěji se vyskytuje v obou očích zároveň, přičemž v jednom oku bývá silnější.
 • Typicky se při něm v koutcích očí tvoří bílé žmolky.
 • Častěji se vyskytuje u dětí, výjimkou ale není ani u dospělých.
 • Bývá bakteriálního původu, potřebujeme proto účinnou antibakteriální léčbu –⁠  bylinky na něj většinou nestačí.
 • Určitě můžeš vyzkoušet heřmánek nebo světlík. Pokud ale zánět spojivek do tří dnů neodezní nebo se alespoň výrazně nezlepší, je na místě nasadit antibiotické kapky od lékaře, které fungují velice rychle. V opačném případě riskuješ komplikace a vážnější problémy.

Retinopatie

Diabetická retinopatie je onemocnění sítnice oka u lidí trpících cukrovkou, které se projevuje zhoršeným viděním. I u ní ale mohou pomoci následující bylinky:

Borůvka
Mrkev

 • Je zdravější tepelně upravená, než čerstvá.
 • Obsahuje totiž karotenoidy, které jsou rozpustné pouze v tucích –⁠ když ji tedy schroupeme čerstvou, nedostane se nám do těla tolik prospěšných látek jako v situaci, když ji tepelně upravíme s máslem či olejem nebo podusíme v emulzi tuku a vody.
 • Díky tepelnému zpracování z ní navíc náš trávicí systém dokáže využít mnohem více prospěšných látek. 

Ginkgo biloba
Kurkuma

Makulární degenerace

Makulární degenerace je onemocnění postihující především starší lidi, které opět vede k výraznému zhoršení zraku. Pomoci může:
Borůvka
Kurkuma
Světlík
Betakaroten


Vitamín A

 • Najdeš ho hlavně v živočišných produktech, nejčastěji ve vnitřnostech.
 • Částečně je i ve vajíčkách.
 • Naše tělo si ho umí vyrobit z betakarotenu.
 • Je rozpustný v tucích.

Goji (kustovnice čínská)

 • Má vysoký obsah karotenoidů.
 • Existují studie, podle nichž pomáhá daleko více, když je připravená v mléce nebo s jiným tukem.

Látky rozpustné v tucích

Jak už jsem nakousla u mrkve, existují látky rozpustné v tucích a jiné, které jsou rozpustné ve vodě. Mezi první kategorii patří karotenoidyvitamín A. Pokud si z rostlin, které je obsahují uděláš pouze obyčejný nálev ve vodě, vyluhuje se do něj vždy méně účinných látek, než když bys do něj přidala nějaký tuk. Ideální je mléko, i když představa toho mrkvového neláká ani mě. Mrkev si proto raději klidně připrav na másle, oleji, ghí, sádle nebo jakémkoliv jiném tuku. Z bylinek, které jsem dnes zmínila obsahuje karotenoidy ještě kurkuma nebo goji.

Látky rozpustné ve vodě

Na druhé straně existují látky, které jsou plně rozpustné ve vodě a jejich ideální přípravu představuje nálev v podobě čaje. Sem patří antokyany obsažené v borůvkách nebo léčivé látky ve světlíku.

Zajímá Tě víc? Chtěla bys do tajů léčivých rostlin proniknout o něco hlouběji? Tak je to tady! Otevřela jsem možnost přihlášení do letošního běhu Akademie léčivých rostlin! Já slavím, protože už před sebou vidím budoucí odbornice na léčivé rostliny, které sdílí mou vizi světa, ve kterém jsou bylinky účinnou a zároveň bezpečnou součástí běžné léčby. Budeš i Ty mezi nimi? Přihlas se včas, ať nepropásneš všechny bonusy a udělej si ve světě bylinek už jednou provždy jasno!