Úskalí alternativní medicíny, díl 1: INFORMACE

2.11. 2021Karolína Romášková1294x

Raději používáš přírodní léky, než chemické? Já taky, když to jde. Někdy ale není tak snadné skutečně účinný a zároveň bezpečný lék najít.

Na nekonvenčních cestách nás můžou potkat různé nástrahy. V tomto seriálu článků probereme nejčastější překážky jednu po druhé, abychom si s nimi uměli poradit.

Informace

Proč je s informacemi v alternativní medicíně vůbec problém? Bohužel často bývají:

  • nekompletní
  • protichůdné
  • obsahují mýty a desinformace

nebo úplně chybí!

Ať už použiješ internetový vyhledávač, nebo dáš otázku ve své oblíbené komunitě, sejde se Ti informací tolik, že je těžké oddělit zrno od plev. Někdy šíří dezinformace i zdánliví odborníci a to celou situaci značně komplikuje.

Když chci přírodní lék, který skutečně pomůže, co potřebuji znát?

Účinnost. A tím myslím skutečné důkazy o účinnosti, za které považujeme kvalitně zpracované vědecké studie, dostatek případových studií nebo dostatečně doložený záznam o dlouhodobém tradičním používání. Důkaz o účinnosti není, že jsem někoho slyšela něco říkat.

Bezpečnost. Přírodní léky nejsou vždy šetrné a jemné! Některé jsou hodně silné, jiné můžou být nebezpečné v těhotenství nebo pro malé děti. Také můžou být nevhodné pro lidi s určitou nemocí. Pokud nejsou kontraindikace u přípravku uvedené, rozhodně bychom měly zbystřit! Cokoliv, co je vhodné pro všechny a kdykoliv, je velmi podezřelé. Buďto nemůžeme očekávat skutečný účinek, nebo nám někdo něco tají. Některé byliny jsou velmi účinné a zároveň bezpečné. Potom je v pořádku, když je tato informace u nich uvedena. To, že informace o kontraindikacích chybí ale neznamená, že žádné nejsou!

Samostatnou kapitolou bezpečnosti jsou pak interakce, tedy vzájemné ovlivňování se léků mezi sebou.

Dávkování. „Přiměřeně“ není dostatečná informace!

Příbalový leták je známka bezpečnosti

Je mnoho prostředků, které se dají sehnat ve dvojím režimu:

  • jako lék: má příbalový leták, který obsahuje spoustu různých upozornění. Lék je kontrolovaný na obsah účinných látek a prokazuje se u něj, že skutečně pomáhá.
  • jako doplněk stravy: příbalový leták nemá vůbec nebo obsahuje reklamy na další produkty stejného výrobce. U doplňků stravy nebývají žádná bezpečnostní upozornění. Nejsou kontrolovány na kvalitu, účinnost ani obsah účinné látky. Testuje se u nich pouze zdravotní nezávadnost.

Někdy jsou nám sympatičtější bylinky v pěkných pytlíčcích, než krabičky hustě popsané upozorněními. Informace o možných nebezpečích bychom ale v tomto případě měli brát jako známku bezpečnosti. To, že informace o nebezpečí chybí, neznamená, že je přípravek bezpečný. Mnoho skvělých léčivých rostlin se u nás nedá sehnat v kvalitě léku, proto se musíme spolehnout na informace z jiných zdrojů. Když ale máme možnost získat lék, měla by to být první volba.

Kde tedy kvalitní informace hledat?

Základem je naučit se přemýšlet o informacích jako o něčem relativním a nevěřit každému komentáři na sítích nebo článku na internetu (ani tomuhle!)

Nenasávat informace jako houba, ale dobře si vybírat. Vyhýbat se informacím od prodejců, ale radši hledat na nezávislých webech a v knihách.

U článků jsou důležité zdroje. Když jsou uvedené, je to dobré znamení.

Nejkvalitnější informace pak jsou zdrojové články samotné: konkrétní vědecké studie nebo jejich souhrny. Často ale bývají v angličtině.

Na co si dát pozor?

  • Jsou informace od prodejce nebo z nezávislého zdroje?
  • Je informací dostatek? Znám nežádoucí účinky a další bezpečnostní informace?
  • Je u informací uvedený zdroj?

Dostatek kvalitních informací nám pomůže rozlišovat mezi skutečnou přírodní léčbou a nebezpečným podvrhem. Proto jsou informace jedním z nejdůležitějších aspektů účinného a bezpečného léčení.

Více inspirace najdeš ve skupině „K prameni zdraví„.