Dá se zdraví naplánovat?

Adventní období nás přímo vybízí k tomu, abychom se na chvíli zastavili, ponořili se do svého nitra a zkusili si navnímat sami sebe a své pocity. Jak se právě teď cítím v různých oblastech svého života? Co se mi v tomhle roce podařilo? Je můj život přesně takový, jaký chci, nebo můžu v příštím roce udělat něco pro to, aby byl ještě lepší? A dá se vůbec naplánovat zdraví? Pojďme se v dnešním článku podívat na téma plánování!

Proč je vhodné začít plánovat už v tomto období?

Většina lidí si dává předsevzetí až na Nový rok a většina z nich je stejně rychle po pár dnech zase opustí. Proč? Protože jim k jejich realizaci chybí opravdová vnitřní motivace a upřímný vnitřní důvod. Jejich přání vycházejí jenom z jakéhosi pocitu, že by prostě měli. Zhubnout, začít cvičit, nebo třeba přestat kouřit…

Naše předsevzetí jsou ale mnohem efektivnější, když je děláme na základě pečlivého zhodnocení předchozího roku a když známe svůj přesný důvod proč. Pokud si svá přání v sobě neukotvíš, budou pro Tebe pořád znamenat jen nějaký ideál, ke kterému se neumíš dostat. A pokud ve svém nitru nenajdeš jasný a silný důvod proč jich chceš dosáhnout, většinou k cíli nedojdeš.

Ono proč je totiž právě tou trvalou motivací, která nás podrží pokaždé, když přijdou pochybnosti nebo první selhání. Pokud ho nemáš, strašně snadno sklouzneš do starých kolejí. Moje rada tedy zní: popiš si co nejpřesněji výsledek, kterého chceš dosáhnout.

Říká se, že některé zásadní věci bychom si měli naplánovat alespoň půl roku dopředu –⁠ stěhování, dítě, delší cesty… A ideálně i celý náš další rok. Já se přiznám, že jsem to nikdy nedokázala, a tak se většinou na další rok ladím až před koncem toho minulého. Takže si vlastně tenhle článek píšu trošku i pro sebe jako připomínku toho, k čemu využít adventní čas. 🙂

Jak na to

Nejdůležitější je odhalit, co je právě pro Tebe to nejdůležitější –⁠ co Ti aktuálně v životě skřípe a v kterých oblastech se chceš posunout. Často je to totiž trošku jinak, než si při povrchním pohledu myslíme.

Často máme pocit, že nám život skřípe v akutních věcech. Třeba: Dneska jsem se pohádala s manželem, tak mám pocit, že mně to skřípe s manželem a že se moc hádáme. Dny plynou a my stále řešíme jen akutní věci, které na nás nejvíc křičí. Výsledkem je, že máme v běžném životě sklony ztrácet přehled o tom, co se opravdu děje a hlavně nadhled. Když se pak jednou za čas na náš život podíváme celistvěji, jsme často překvapeni, že to, co doopravdy řešit chceme, je něco úplně jiného než to, co jako akutní většinu času řešíme.

Ve finále tak často odkládáme řešení hlubších věcí, které pro nás mají opravdový význam. A to je škoda. Jsme vlastně takoví hasiči –⁠ pořád někam běháme s hasičákem a hasíme právě to, co je nejakutnější. A k důležitým problémům se vlastně nikdy nedostaneme. O to víc je potřeba se jednou za čas ponořit do sebe a ujasnit si, co je pro nás opravdu důležité. A na základě toho začít řešit věci, které opravdu řešit chceme a potřebujeme.

Jak je to s plánováním zdraví

Možná si teď říkáš, jak se dá naplánovat zdraví? Že jsme prostě buď zdraví, nebo nemocní a nemůžeme si rok dopředu říct, že chřipku teda chytnu jednou v listopadu a v březnu budu mít maximálně rýmu a to bohatě stačí. A vůbec. Plánují se přeci hlavně pracovní schůzky nebo maximálně dovolené a cestování a zdraví dostáváme shůry.

V tom s Tebou částečně souhlasím. Podle mě shůry dostáváme nejenom zdraví, ale vlastně všechno, co máme. Velký rozdíl je ale v tom, jak s těmito dary potom nakládáme. A to je něco, co si opravdu naplánovat můžeme a v čem plánování hraje obrovskou roli. Samozřejmě tím nemyslím to, když se nám stane úraz nebo nějaká nehoda. Když nás ale skolí akutní infekce, můžeme si za to alespoň částečně sami. Při úplně stejném vystavení infekci může jeden člověk podlehnout nemoci a druhý projít kolem, aniž by se ho nemoc jakkoliv dotkla. Záleží jenom na tom, jestli posilování imunity bylo v našem plánu a jestli je ochrana zdraví naší prioritou.

Už teď v adventním období je proto důležité si říct a zvědomit, na jakém místě svoje zdraví aktuálně máme, na jakém místě ho chceme mít v příštím roce a co pro to můžeme udělat. A hned si určit i konkrétní kroky jak si svůj život zorganizovat, aby se péče o zdraví nestala nesplnitelným úkolem, ale něčím, co máme přirozeně pod kůží.

Pokud chceš o své zdraví pečovat přírodní cestou pomocí léčivých rostlin, moc ráda Tě budu při jejich objevování provázet. A protože Tě chci opravdu maximálně podpořit v tom, aby se rok 2024 stal nejzdravějším rokem Tvého života, můžeš teď ještě pár dnů získat mé kurzy roku 2024 za současné ceny. Vydej se na cestu ke zdraví. Je to to nejlepší rozhodnutí, které si můžeš do nového roku nadělit.