Jak na záněty močových cest

24.8. 2022Karolína Romášková1287x

Záněty močových cest jsou pro mnoho žen častým zdravotním problémem, který nás umí pořádně potrápit. A zdaleka nemusí být jen záležitostí horkých letních dnů nebo vodních radovánek. Dnes se proto podíváme na to, jak jim můžeme účinně předcházet, jak je léčit a jak zabránit tomu, aby se stále dokola opakovaly. 

Často se setkávám s tím, že lidé na tento problém z principu nechtějí brát antibiotika. Zánět močových cest je ale většinou bakteriálního původu (na rozdíl třeba od chřipky nebo rýmy, které jsou virové) a antibiotika na něj velmi dobře zabírají. Navíc se běžně nasazují taková, která tolik nepůsobí jinde v těle, ale velmi dobře působí právě v močových cestách. Pro jednorázové přeléčení bych se jich proto vůbec nebála. A v situaci, kdy se zánět rozšíří až do ledvin, jsou už antibiotika naprosto nezbytná. Problém ale vidím v tom, když se antibiotika předepisují opakovaně a přitom se neřeší samotná příčina infekce nebo se dostatečně nedbá na prevenci.

Ledviny

Ledviny jsou naším detoxikačním orgánem. Odvádí totiž z našeho těla spoustu toxinů a látek, které už nepotřebujeme –⁠ nejčastěji jsou to zplodiny metabolismu rozpustné ve vodě (látky rozpustné v tucích odcházejí většinou spíše se stolicí). Ledviny jsou proto životně důležitým orgánem a naštěstí i orgánem párovým –⁠ i s jednou ledvinou se tak dá při zvýšené péči velmi dobře přežít.

Pečovat ale musíme i o zdravé ledviny –⁠ pokud nám totiž nefungují dobře, zatěžují toxiny ve větší míře celé naše tělo i většinu dalších orgánů. Můžeme pociťovat únavu nebo mít problémy se srdcem a s cévami (se špatnou funkcí ledvin například souvisí i vysoký krevní tlak). Ledviny tedy hodně ovlivňují naše celkové zdraví a harmonii celého organismu. I proto je pro nás tak přínosné udělat si dvakrát ročně (na jaře a na podzim) komplexní očistu, při které ale musíme ledviny (a játra) také pořádně podpořit.

Pozor! Ledviny mohou zatěžovat nejenom toxiny nebo léky, ale i některé bylinky –⁠ zvláště dlouhodobým užíváním některých z nich mohou naše ledviny opravdu trpět. Dlouhodobě nevhodné jsou pelyněk, lékořice, šafrán, přeslička, ženšen a všechny rostliny, které obsahují purinové alkaloidy, jako je káva, zelený čaj, černý čaj, maté a mnohé další. Dej si proto velký pozor na to, které bylinky používáš v každodenních čajových směsích.

Záněty močových cest

Záněty močových cest mohou mít několik stupňů nebezpečnosti podle toho, kam až se v našem těle rozšíří:

 1. Zánět močové trubice, která vede z močového měchýře dolů a ven z těla. Poznáme ho jednoduše podle nevítaného pálení, řezání nebo bolesti u ústí močové trubice. Naštěstí se ale dá docela snadno vyřešit i samotným pitným režimem, klidem a teplem. Ideální je už v této fázi zařadit i bylinky na podporu močových cest a vylučování mikroorganismů ven z těla.
 2. Zánět močového měchýře je také poměrně častý. Při léčbě postupujeme stejně jako u zánětu močové trubice.
 3. Zánět močovodů (trubičky, které vedou z ledvin do močového měchýře). Zde je již většinou nutná konzultace s lékařem, zvláště pokud nás bolí v zádech.
 4. Zánět ledvinových pánviček (vložka uvnitř ledvin, která ústí v močovody).
 5. Zánět ledvin je již stav, se kterým se každopádně musíme svěřit do rukou lékaře a většinou je nutná i hospitalizace v nemocnici. Jedná se o nejhorší komplikaci při zánětech močových cest –⁠ vždy bychom se proto měli snažit zabránit tomu, aby se zánět v těle do ledvin rozšířil.

Záněty močových cest tedy začínají v močové trubici a postupně se tělem šíří vzhůru až k ledvinám. Šířit se umí bohužel velmi rychle a proto je potřeba je vždy začít řešit včas. Ideálně už ve fázi, kdy pociťujeme „jenom” počáteční pálení při močení.

Co pomůže

Pitný režim a odpočinek

Každý ho máme trochu jiný, ale obecně platí, že potřebujeme zhruba dva litry tekutin denně (kdo je drobnější tak 1,5 litru, statnější lidé potřebují více). Většina lidí má ale tendenci pít málo. A právě dlouhodobý nedostatek tekutin může vést k zánětu močových cest.

Močová trubice má ve zdravém stavu úplně hladké stěny a to právě proto, aby se na ní nemohly uchytit bakterie. Když už se ale bakterie na jejích stěnách jednou uchytí, naruší její povrch a o to snadněji se pak infekce opět opakovaně vrací. I po přeléčení antibiotiky se totiž na narušenou stěnu močové trubice bakterie znovu snadno zachytí a nový zánět je na světě. Stěna močové trubice proto musí dostat dostatečně dlouhou dobu k úplnému zahojení, aby se na ní bakterie nedokázaly uchytit ani dál množit. A právě dostatečný a správný pitný režim nám pomáhá k tomu, abychom bakterie z močové trubice „vyhnali” –⁠ proud moči je totiž strhává a vyplavuje z těla ven.

Muži na záněty močových cest tolik netrpí – jejich močová trubice je malinko užší a proud moči v ní proudí pod větším tlakem. Navíc je i mnohem delší než u žen a případný zánět se do močového měchýře vůbec nedostane. V penisu je navíc i větší chlad, který k množení bakterií nepřispívá. Oproti tomu u žen se bakterie přemnoží tak snadno proto, protože mají krátkou močovou trubici a bakterie jsou v ní i pěkně v teplíčku.

Pitný režim je proto při zánětech močových cest skrze vyplavení bakterií tou nejdůležitější léčbou. A co tedy pít? Rozhodně ne nic sladkého a nic co podporuje kyselé prostředí v těle, které množení bakterií napomáhá. Ideální je voda a bylinkové čaje. Neměli bychom ale podceňovat ani klidový režim a teplo. Už při prvních příznacích pálení při močení je hodně důležité dostatečně odpočívat –⁠ zánět se vždy léčí mnohem lépe, když svému imunitnímu systému dáme šanci celou situaci přirozeně zvládnout. Pozor si dej i na opakované prochladnutí.

Bylinky, které podporují močení

Tzv. diuretika (močopudné). Pomáhají vyššímu objemu a průtoku moči a tím pádem i většímu vyplavování bakterií z těla ven. Zároveň způsobují i větší žízeň, díky čemuž do těla doplníme ještě více tekutin (to je zvláště důležité u lidí, kteří přirozeně žízeň necítí). Mohou se používat dlouhodobě a vyplatí se je používat i v závažnějších fázích zánětu močových cest, tj. při zánětu močového měchýře, močovodů, ledvinových pánviček a dokonce i při zánětu ledvin.

Kukuřice

 • Hodně silné a zároveň bezpečné diuretikum.
 • Používají se vlásky, které trčí z klasů. Nesmí být ale už zaschlé na klasech (ty správné mají žlutou nebo mírně nahnědlou barvu).
 • Doma si je usuš a užívej.

Bříza

 • Mladé listy, případně pupeny (listy jsou ale dostupnější a tak si jich snadno nasbíráš potřebné množství).

Pampeliška

 • Listy jsou skvělé diuretikum a zároveň celkově podporují ledviny.
 • Můžeme je použít v jakékoliv fázi zánětu močových cest.

Vřes

 • Sbíráme kvetoucí nať.

Vrbovka

 • Tradičně spíše malokvětá (ale můžeš použít i úzkolistou).
 • Kromě svých diuretických účinků pomáhá i při problémech s prostatou.
 • Rostlina číslo jedna na problémy s močením u mužů.

Antiseptické rostliny

Působí přímo proti mikroorganismům (bakteriím) v močových cestách –⁠ brání jejich množení i dobrému prospívání. Pozor! Používají se při zánětech močových cest, ale už se nesmí používat ve fázi zánětu ledvin, protože ledviny naopak zatěžují.

Následující antiseptické rostliny jsou nejužitečnější ve fázi zánětu močové trubice nebo močového měchýře:

Medvědice

 • Rostlina podobná brusince (má ale trochu jiné plody a vzrůst).
 • V ČR roste jenom na některých místech, dá se ale koupit i sušená.
 • Nejsilnější antiseptická bylinka proti zánětům močových cest.
 • Pozor: její účinné látky fungují pouze tehdy, když máme dostatečně zásadité pH moči. Čím je moč kyselejší, tím hůře medvědice funguje. Vynechej proto všechny nápoje a potraviny, které kyselost moči podporují (včetně ovocných džusů a slazených nápojů).

Lichořeřišnice

 • Nejúčinnější je čerstvá, dá se ale vyrobit nebo koupit i tinktura. Není vhodné ji sušit.
 • Pozor: při zánětu ledvin se může užívat, ale rozhodně ho nevyléčí a nenahradí antibiotika.

Zlatobýl

 • Základní bylinka na močové cesty, na kterou určitě ve směsích nezapomeň.

Některé bylinky působí antisepticky hlavně na základě účinků svých silic (éterických olejů).  Z této skupiny mají přímo na záněty močových cest prokázané účinky následující – ani ony se ale nesmí užívat v nejzávažnější fázi zánětu ledvin.

Rozmarýn

Libeček

Celer

 • Účinné je hlavně semínko.
 • Můžeme použít i tinkturu ze semínek.

Silice jehličnanů

 • Z borovice a dalších jehličnanů.
 • Dobře z nich působí tinktury.
 • Máme i registrovaný lék se silicemi z jehličí jménem Rowatinex.

Jalovec

 • Obsahuje silice a navíc je i močopudný a antiseptický.
 • Můžeme z něho použít i tinkturu.

Pokud si chceš namíchat účinnou čajovou směs na močové cesty, použij některou bylinku z kategorie diuretických a některou z kategorie antiseptických. U antiseptických bylinek ale doporučuji udělat si po 14 dnech užívání pauzu (alespoň na 14 dní nebo na měsíc). Diuretické bylinky se mohou používat dlouhodobě a zvláště při opakovaných zánětech močových cest je to i velmi vhodné –⁠ důležité je nepřestat s jejich pitím hned po prvním vymizení příznaků, ale pokračovat v léčbě dál, aby se záněty stále dokola nevracely (na druhou stranu, pokud je zánět úplně ojedinělý, pokračovat s diuretiky po jeho vyléčení nemusíš).

Účinné látky ze všech jmenovaných bylinek dobře přecházejí do vody, proto je z nich ideální připravovat nálev a není potřeba vyrábět tinktury (s výjimkou lichořeřišnice, která se špatně suší). Pokud ale přeci jen u antiseptických bylinek formu tinktury zvolíš, vždy ji pořádně zapij čistou vodou. U diuretických bylinek zvol formu nálevu vždy.

Další pomoc

Kromě bylinek nám může pomoci ještě manóza –⁠ jednoduchý cukr (monosacharid), který pomáhá tomu, aby se bakterie nezachycovaly na stěnách močových cest. Jeho účinky jsou opravdu prokázané, na rozdíl od účinků tak často doporučovaných brusinek. Přípravky s brusinkami prodávané v lékárnách totiž moc prokázaných účinků nemají a zdaleka nejsou tak zázračné, jak se o nich někdy říká. Pomoci by ale mohly čerstvé brusinky (a částečně i borůvky) z lesa nebo 100% brusinková šťáva. Osobně mohu doporučit velkou hrst čerstvých brusinek, kterou si dopřeješ několikrát denně. Extrakty nebo pasterizovaný džus už ale tolik účinných látek nemají.

Zajímají Tě léčivé rostliny a chtěla bys do jejich tajů proniknout o něco hlouběji? Tak je to tady! Otevřela jsem možnost přihlášení do letošního běhu Akademie léčivých rostlin! Já slavím, protože už před sebou vidím budoucí odbornice na léčivé rostliny, které sdílí mou vizi světa, ve kterém jsou bylinky účinnou a zároveň bezpečnou součástí běžné léčby. Budeš i Ty mezi nimi? Přihlas se včas, ať nepropásneš všechny bonusy a udělej si ve světě bylinek už jednou provždy jasno!